Raka trzustki będzie można wykryć dzięki prostemu badaniu. Przełomowe odkrycie
Rak trzustki często wykrywany jest zbyt późno, by można było go wyleczyć. Nowe ustalenia naukowców wykazały jednak, że możliwe jest stworzenie testów przesiewowych, które wykrywałyby raka trzustki we wczesnym stadium. Wszystko dzięki drobnoustrojom znalezionym w ludzkich odchodach.
Rak trzustki jest niezwykle śmiertelny, po części z powodu trudności w wykrywaniu i leczeniu. Każdego roku na raka trzustki umiera około 9000 Brytyjczyków. W USA liczba ta wynosi około 50 000. Obecnie tylko jedna czwarta osób, u których zdiagnozowano raka trzustki, żyje dłużej niż rok, a zaledwie 5 procent przeżywa dekadę.
Największą szansą na wyleczenie raka jest operacja usunięcia tkanki rakowej, ale tylko 10 procent ludzi ma taką możliwość, ponieważ zwykle wykrywa się ją tylko wtedy, gdy guz zaczął już rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Czy da się przyspieszyć diagnostykę?
Przełomowe odkrycie
W badaniu, częściowo finansowanym przez Worldwide Cancer Research, wzięło udział ponad 100 osób, które przekazały naukowcom próbki kału i śliny. Spośród nich 57 miało raka trzustki, 25 we wczesnym stadium choroby, a 32 zaawansowane. Kolejnych 50 osób bez raka działało jako grupa kontrolna.
Próbki zostały następnie przeanalizowane przez Hiszpańskie Narodowe Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) i Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej, które opublikowały swoje odkrycia w czasopiśmie Gut. Wyniki są obiecujące.
Zespół europejskich naukowców zidentyfikował w jelitach 27 gatunków mikroorganizmów, głównie bakterii, które można wykryć na podstawie prostej próbki kału.
Naukowcy podkreślili, że bakterie Methanobrevibacter smithii, Fusobacterium nucleatum, Alloscardovia omnicolens, Veillonella atypica i Bacteroides finegoldii występowały w większej ilości w próbkach kału od pacjentów chorych na raka.
Odkryli, że ten „profil drobnoustrojów” był zgodny z pacjentami z rakiem trzustki niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdował, co budzi nadzieję, że pewnego dnia test próbki kału będzie można wykorzystać jako metodę wczesnego wykrywania tego nowotworu.
„Zdumiewające w tym odkryciu jest to, że mikrobiom próbek kału od pacjentów można wykorzystać do wczesnego diagnozowania raka trzustki” – powiedziała dr Helen Rippon, dyrektor naczelny Worldwide Cancer Research.
Szansa na szybszą diagnostykę
Naukowcy twierdzą, że opracowanie programu badań przesiewowych z wykorzystaniem próbek kału, które mogą pomóc w wykrywaniu raka trzustki jest możliwe do zrealizowania.
Dr Nuria Malats, ekspert w dziedzinie raka trzustki z CNIO, która jest współautorem badania, powiedziała, że chociaż badanie było obserwacyjne i nie można powiedzieć, czy zmiany mikrobiomu były wynikiem raka, wyniki są obiecujące.
"Te badania dają nadzieję, że na horyzoncie pojawi się skuteczny, nieinwazyjny sposób wczesnego diagnozowania raka trzustki" - dodała.
Polecany artykuł:
Porady eksperta