Badania udowadniają, że ta metoda skutecznie łagodzi ból. Lekarze wciąż nazywają ją "wątpliwą"
Mimo, że tę metodę może praktykować tylko lekarz lub fizjoterapeuta, traktowana jest ona raczej jako medycyna alternatywna. W British Medical Journal opublikowano właśnie wyniki badań, które potwierdzają, że manipulowanie tkankami i kośćmi w umiejętny sposób może skutecznie łagodzić ból związany z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego.
Osteopatia opiera się na zasadzie, że anatomia i fizjologia człowieka są ze sobą powiązane - a jej celem jest naprawa równowagi w tej relacji. Podobnie jak w przypadku innych form medycyny komplementarnej, zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilkunastu lat, szczególnie w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Dlatego naukowcy chcieli ocenić jej bezpieczeństwo i skuteczność w różnych warunkach.
Analiza w szerokim zakresie schorzeń
Badacze z trzech włoskich instytucji naukowych, m.in. Uniwersytetu w Neapolu, przeanalizowali metaanalizy i randomizowane kontrolowane badania kliniczne znajdujące się w naukowych bazach danych - PubMed, EMBASE, CINAHL, Scopus, JBI, Prospero i Cochrane Library - które opublikowano do listopada 2021r. Uwzględnili tylko te, które przeprowadzili lekarze lub fizjoterapeuci zajmujący się osteopatią - w sumie było to 9 przeglądów lub metaanaliz, przeprowadzonych w latach 2013-2020 i obejmujących 55 badań pierwotnych oraz 3740 uczestników.
W badaniach tych analizowano stosowanie osteopatii w szerokim zakresie schorzeń, w tym w ostrym i przewlekłym niespecyficznym bólu krzyża, przewlekłym niespecyficznym bólu szyi, przewlekłym bólu nienowotworowym, a także w pierwotnym bólu głowy i IBS (zespół jelita drażliwego).
Skuteczna, ale nie w każdym przypadku
Analizy danych zgromadzonych w badaniach naukowych wykazały, że osteopatia jest skuteczniejsza niż "inne podejścia" w zmniejszaniu bólu i poprawie sprawności fizycznej w ostrym/przewlekłym nieswoistym bólu dolnej części pleców i szyi oraz w bólu przewlekłym niezwiązanym z rakiem.
Te "inne podejścia" obejmowały m.in. leczenie pozorowane (placebo), pozorowaną osteopatię, terapię światłem dotykowym, a także inne formy medycyny komplementarnej.
Nie znaleziono natomiast dowodów na skuteczność stosowania osteopatii u dzieci z różnymi schorzeniami - od zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi po astmę i kolkę niemowlęcą, a także u dorosłych z migreną lub IBS.
„Ten przegląd sugeruje, że osteopatia może być skuteczna w leczeniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, szczególnie w odniesieniu do przewlekłego niespecyficznego bólu krzyża i bólu krzyża u kobiet w ciąży lub tych, które właśnie urodziły dziecko. Ograniczone i niejednoznaczne dowody dotyczą stanów pediatrycznych, pierwotnego bólu głowy i IBS" - piszą naukowcy.
„Niemniej jednak, w oparciu o niewielką liczbę badań, z których niektóre mają umiarkowaną jakość, nasz przegląd podkreśla potrzebę przeprowadzenia dalszych dobrze przeprowadzonych przeglądów systematycznych, a także badań klinicznych, które muszą być zgodne ze szczegółowymi wytycznymi, w celu potwierdzenia i rozszerzenia możliwości stosowania osteopatii w niektórych schorzeniach, a także oceny jej bezpieczeństwa” – podsumowują badacze.