Badania krwi pomogą wykryć depresję? Naukowcy odkryli genetyczny związek
Po przeanalizowaniu danych blisko miliona wolontariuszy, naukowcy odkryli związek między badaniem krwi a zaburzeniami psychicznymi. Nowe badanie miało na celu pogłębienie wiedzy na temat przyczyn chorób psychicznych i identyfikacji nowych metod ich leczenia. Czy to szansa na pogłębienie diagnostyki?
Dzięki powszechnej dostępności danych genetycznych naukowcy mogli zbadać, w jaki sposób ogromna liczba drobnych zmian w sekwencji DNA (lub „wariantach”) jest związana z ryzykiem wystąpienia choroby psychicznej. Te same warianty można było następnie powiązać ze zmierzonymi poziomami biomarkera we krwi.
Na przykład wariant w określonym genie może zwiększać ryzyko zachorowania na schizofrenię, a także wiązać się ze spadkiem poziomu witaminy krążącej we krwi.
Wyniki badania wykazały, że zaburzenia psychiczne, w tym depresja, schizofrenia i anoreksja, wykazują powiązania z markerami biologicznymi wykrywanymi w rutynowych badaniach krwi.
Korelacje genetyczne
Badanie miało na celu wykorzystanie genetyki do zbadania związku między dziewięcioma zaburzeniami zdrowia psychicznego a 50 czynnikami mierzonymi w rutynowych badaniach krwi, takimi jak cholesterol, witaminy, enzymy i wskaźniki stanu zapalnego.
Naukowcy po raz pierwszy potwierdzili istnienie tak zwanej korelacji genetycznej między biomarkerami krwi a chorobami psychicznymi
Korelacja genetyczna oznacza wpływ zmian sekwencji DNA na ryzyko choroby psychicznej, a poziomy danego biomarkera były do siebie bardziej zbliżone niż te, które miałyby miejsce przez przypadek.
Niestety jest za wcześnie, by móc określić, czy biomarkery krwi są zaangażowane w przyczyny rozwoju choroby psychicznej. Aby to wyjaśnić, niezbędne są dalsze badania.