Badacze wyliczają, dlaczego warto pić zieloną herbatę. Organizm ci za to podziękuje

2022-08-01 14:33

To bardzo ważne, aby dbać o swoje ciało każdego dnia. Stosujesz dietę bogatą w składniki odżywcze i dbasz o aktywność fizyczną? Jeśli tak, to bardzo dobrze. Są to dwa najważniejsze elementy troski o dobre zdrowie i samopoczucie. Naukowcy mówią, że warto też sięgać po zieloną herbatę. Ten napój może spowodować szybkie obniżenie cukru, a oprócz tego, zadbać o prawidłową pracę jelit.

Kobieta trzymająca filiżankę z zieloną herbatą
Autor: Getty Images

Już od dawien dawna zielona herbata ceniona jest za swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby też jej charakterystycznego aromatu i smaku. Jest ona, zaraz po wodzie, najczęściej spożywanym napojem na świecie.

Ekstrakt z zielonej herbaty wpływa pozytywnie na zdrowie

Według naukowców z Uniwersytetu Stanu Ohio zielona herbata powinna zagościć na stałe w menu – jej ekstrakt okazuje się pomocy w utrzymaniu zdrowia jelit i kontroli poziomu glukozy we krwi. Jak dowiedli w najnowszych badaniach, których wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma "Current Developments in Nutrition", przyjmowanie ekstraktu z zielonej herbaty na czczo przez cztery tygodnie może obniżyć poziom cukru we krwi i usprawnić pracę jelit.

To wniosek płynący z randomizowanych badań klinicznych, czyli badań interwencyjnych, które cechuje wysoki poziom wiarygodności. Na ich przebiegiem czuwał prof. Richard Bruno wraz ze swoim zespołem badawczym.

Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa odżywiała się normalnie, a druga stosowała dietę obfitująca w produkty bogate w związki polifenolowe. Każdego dnia, przez 28 dni, musieli spożywać suplement zawierający silnie skoncentrowany ekstrakt z zielonej herbaty (1 gram) bogaty w 890 mg/l katechin tzw. wyjątkowe związki chemiczne z grupy polifenoli, wykazujące m.in. działanie przeciwutleniające, hipotensyjne i przeciwnowotworowe. 

W formie 24 oczyszczanie jelita grubego

Ten ekstrakt pozwoli utrzymać jelita w dobrej kondycji

W trakcie tej obserwacji uczeni skupili się na tym, jak katechiny z zielonej herbaty wpływają na oś jelitowo-wątrobową, czyli fizjologiczne i metaboliczne połączenie między jelitami a wątrobą. Zachowanie jej w równowadze chroni liczne narządy przed toksynami bakteryjnymi, w tym nasz mózg. Co wywnioskowali uczeni? To, że u uczestników, zażywających ekstrakt z zielonej herbaty, odnotowano spadek cukru we krwi i poprawę markerów stanu zapalnego jelit.

Jak sugeruje badanie, przyjmowanie skoncentrowanej dawki ekstraktu z zielonej herbaty, szczególnie w połączeniu ze zbilansowaną dietą, może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia zarówno jelit, jak i kardiometabolicznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki