Aż jedna trzecia Polek unika wizyt u ginekologa. Porażająca tendencja

2024-11-21 11:30

Czy kobiety boją się chodzić do ginekologa? Kliniki.pl sporządziły raport o nazwie "Polka u ginekologa 2024". Jak można się z niego dowiedzieć, co trzeci kobieta z generacji Z unika badań. Powód? Brak komfortu, obawy przed oceną i wstyd.

1/3 Polek unika wizyt u ginekologa. Skąd taka tendencja?
Autor: fot. Getty Images 1/3 Polek unika wizyt u ginekologa. Skąd taka tendencja?

Coraz więcej kobiet wstrzymuje się przed wizytami u lekarza. Tak przynajmniej wychodzi z raportu, który opublikowały Kliniki.pl. Jednak skąd bierze się taka tendencja wśród Polek?

33 proc. Polek nie chodzi do ginekologa. Wszystko przez dyskomfort psychiczny

Okazuje się, że dużą rolę odgrywają wstyd i skrępowanie. Aż 33 proc. młodych polek wybrała tę opcję jako odpowiedź na pytanie dlaczego unikają kontroli ginekologicznych.

W całej populacji ten odsetek wynosi 19 proc. Warto jednak podkreślić, że ten problem w szczególności dotyczy młodych kobiet, przedstawicielek generacji Z. To właśnie kobiety w wieku od 18 do 24 lat najczęściej rezygnują z badań.

W raporcie możemy również przeczytać, że aż 25.6 procenta ankietowanych kobiet przyznało, że wizyty u ginekologa są dla nich nieprzyjemnym obowiązkiem. Jednak to nie jedyna rzecz, która odrzuca kobiety.

14 proc. jako powód podało długie kolejki. 20,9 proc. stwierdziło, że odrzuca je wysoki koszt wizyt prywatnych. Natomiast 14,6 procent kobiet uznało, że po prostu... nie ma potrzeby chodzić do ginekologa.

Jeśli chodzi o to dlaczego kobiety nie lubią chodzić do ginekologa, to na postawie zebranych danych, głównym powodem są odczucia i bariery psychologiczne.

„Miałam dwa nowotwory ginekologiczne jednocześnie”. Iwona wspomina trudną diagnozę

Czy płeć lekarza ma znaczenie? Na to kobiety zwracają największą uwagę

A czy płeć lekarza-ginekologa ma znaczenie jeśli chodzi o komfort?. Cóż, aż 45,5 proc. ankietowanych kobiet przyznało, że dla poczucia komfortu i bezpieczeństwa woli chodzić do kobiety-ginekologa. 

35 proc. pacjentek woli jednak lekarza-mężczyznę. Pokazuje to, że bardzo ważne są osobiste preferencję jeśli chodzi o budowanie zaufania do specjalisty. 

Większość ankietowanych (50,9 proc.) podkreśliła, że najbardziej zwracają uwagę na kompetencję, 45 proc. zwraca uwagę na umiejętność budowanie dobrej atmosfery i kontaktu, 32 proc. wspomniało o empatii, a 28 proc. o delikatności podczas badania.

Pacjentki szukają więc ginekologów, którzy są nie tylko kompetentni, ale również potrafią zbudować atmosferę zaufania i dbają o ich komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Idealny ginekolog to osoba empatyczna, delikatna, dająca poczucie komfortu i swobody, ale jednocześnie kompetentna i doświadczona w swoim fachu. To połączenie jest kluczowe, aby pacjentki mogły przełamać bariery psychiczne i skupić się na trosce o swoje zdrowie

- skomentował Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Sonda
Czy czujesz się skrępowana u ginekologa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki