Atakuje układ oddechowy i wymaga hospitalizacji. Nowa choroba długo nie daje objawów

2024-12-06 9:40

Mykoplazmoza to bakteryjne zakażenie płuc i oskrzeli. Choć w dużej mierze dotyczy dzieci, to diagnozowane jest także dość często wśród młodych dorosłych. Ważny jest także moment wystąpienia objawów, ponieważ zanim pojawią się pierwsze dolegliwości, może minąć nawet 3 tygodnie.

Atakuje układ oddechowy i wymaga hospitalizacji. Nowa choroba długo nie daje objawów
Autor: Fot. Getty Images

Mycoplasma pneumoniae, bo tak nazywa się bakteria wywołująca zakażenia układu oddechowego, może uszkodzić wyściółkę dróg oddechowych. To z kolei prowadzi do stanów zapalnych w obrębie gardła, tchawicy oraz płuc. Niemniej odrębny szczep pochodzący z tej samej grupy prowadzi do zakażenia dróg moczowych i płciowych, a mowa o bakterii Mycoplasma genitalium.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Co to jest mykoplazma?

Mykoplazma to polski odpowiednik określający zarówno bakterię Mycoplasma pneumoniae jak i Mycoplasma genitalium. Ich kształt jest kulisty lub nitkowaty, a co ważne nie posiadają ścian komórkowych, co czyni je odporne na działanie antybiotyków.

Naukowcy są zdania, że ten typ patogenu prawdopodobnie wyewoluował z bakterii Gram-dodatnich na skutek degeneracyjnej zmiany. Uważa się, że są one filogenetycznie najbardziej spokrewnione z niektórymi bakteriami typu Clostridium.

Mykoplazma może zakazić różne części ciała w tym układ oddechowy, drogi moczowe, czy narządy płciowe. Zależne jest to jednak od poszczególnej grupy mykoplazm.

Mykoplazmoza górnych dróg oddechowych. Jakie daje objawy?

Mycoplasma pneumoniae odpowiada za zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych. Choć w dużej mierze powoduje łagodny przebieg, to w ostatnim czasie nie brakuje pacjentów z bakteryjnym zapaleniem płuc, czy ostrym zapaleniem oskrzeli. Problem widoczny jest głównie wśród dzieci, choć nie omija to także młodych dorosłych.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazuje, że od wiosny br. wciąż obserwuje się wzrost zachorowań. Co gorsza, coraz więcej pacjentów wymaga hospitalizacji z powodu ww. chorób. Choć bakterią można zakazić się przez cały rok, to najczęściej wzrost liczby pacjentów odnotowywany jest późnym latem i jesienią.

Objawy mykoplazmozy to:

Ze względu na fakt, że zakażenie mykoplazmą łatwo pomylić z przeziębieniem, stan pacjenta może z czasem się pogorszyć i z lekkiej infekcji bakteryjnej dochodzi m.in. do zapalenia oskrzeli. 

CDC zaznacza także, że dość częstym skutkiem zakażenia jest zapalenie płuc określane przez lekarzy jako “chodzące zapalenie płuc” ze względu na fakt, iż część pacjentów nie wymaga hospitalizacji. Konsekwencją zakażenia mykoplazmą bywa również zapalenie ucha środkowego.

Jak można zarazić się mykoplazmą? Kiedy pierwsze objawy?

Mykoplazma podobnie jak inne wirusy, czy bakterie rozprzestrzenia się drogą kropelkową i na skutek kontaktu z wydzielinami chorego. A zatem wystarczy być w pobliżu kogoś, kto kicha i kaszle. Uważa się, że okres zakaźności trwa mniej niż 10 dni, choć czasem może się wydłużyć.

CDC zwraca jednak uwagę na fakt, że objawy nie pojawiają się na drugi czy, trzeci dzień od momentu zakażenia. Pierwsze dolegliwości zazwyczaj występują dopiero po trzech tygodniach od momentu zakażenia. Natomiast objawy chorób wywołanych przez Mycoplasma pneumoniae mogą utrzymywać się od kilku dni do ponad miesiąca.

Jak zdiagnozować mykoplazmę?

Początkowo mykoplazma nie jest diagnozowana, ponieważ jej pierwsze objawy mogą wskazywać na zwyczajną infekcję. Natomiast kiedy objawy nie mijają i nasila się kaszel, pojawia gorączka i stan pacjenta nie ulega poprawie, lekarz zleca wykonanie RTG płuc.  

To bardzo ważne badanie, ponieważ osłuchowo lekarz może nie stwierdzić nic niepokojącego, natomiast w badaniach obrazowych mykoplazmoza uwidacznia znaczne nieprawidłowości.

Jak się leczy mykoplazmę?

Choć mykoplazma ze względu na swoją budowę jest oporna na niektóre klasy antybiotyków, to jednak medycyna znalazła rozwiązanie. Jeżeli u pacjenta rozwinie się zapalenie płuc, lub inna ostra infekcja górnego układu oddechowego podawane są takie leki jak:

Natomiast nie podaje się leków przeciwbakteryjnych, a sama antybiotykoterapia nie zawsze jest konieczna, ponieważ część zakażeń ustępuje samoistnie.

Mykoplaza genitalna - co to takiego? Objawy i leczenie

Jak wspominaliśmy na początku, istnieje również szczep o nazwie Mycoplasma genitalium. To on odpowiada za występowanie objawowego oraz bezobjawowego zapalenia cewki moczowej u mężczyzn. 

Natomiast w przypadku kobiet może prowadzić do zapalenia szyjki macicy, a u ciężarnych przyczyniać się do przedwczesnego porodu, czy poronienia. Bakterię tę powiązano również z bezpłodnością.

Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn wywołanej Mycoplasma genitalium to:

Objawy mykoplazmy genitalnej u kobiet:

Warto jednak podkreślić, że nie zawsze pojawiają się opisane symptomy, stąd ważne są profilaktyczne konsultacje ginekologiczne oraz wykonywanie cytologii, która może wskazać na wystąpienie stanu zapalnego szyjki macicy.

Leczenie mykoplazmy genitalnej także polega na zastosowaniu odpowiedniej grupy antybiotyków.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Siła Kobiet
Są pełni życia i… diagnoza – STWARDNIENIE rozsiane. SIŁA KOBIET

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki