Aspiryna nie taka bezpieczna, jak sądzono. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę

2025-02-12 15:54

Jak aspiryna wpływa na zdrowie? Okazuje się, że chociaż aspiryna to jeden z najbardziej popularnych leków świata, wiele osób tego... nie wie. Czy aspiryna może szkodzić zdrowiu? Jakie mogą być skutki uboczne? Nowe badania wskazują na znikomą świadomość na temat zagrożeń związanych z aspiryną.

Aspiryna nie taka bezpieczna, jak sądzono. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę
Autor: GettyImages Aspiryna nie taka bezpieczna, jak sądzono. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę

Aspiryna stanowi ryzyko dla zdrowia, ale mało kto o tym wie

Aspiryna to jeden z najbardziej popularnych leków na świecie. W potocznych rozmowach aspiryna bywa nawet zdrabniana jako „aspirynka” i traktowana jako synonim lekkiego i nieszkodliwego specyfiku. To błąd. Zażywanie aspiryny może stanowić ryzyko dla zdrowia, szczególnie jeśli ktoś robi to codziennie.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Z badań przeprowadzonych przez Annenberg Public Policy Center w Pensylwanii, w imieniu firmy badawczej SSRS, wynika, że blisko połowa ankietowanych (w badaniu brało udział 1771 osób) nie ma żadnej świadomości odnośnie nowych wytycznych zdrowotnych, dotyczących aspiryny. A nowe wytyczne mówią jasno: nawet małe dawki aspiryny przyjmowane codziennie niosą ryzyko, które jest wyższe, niż ewentualne korzyści.

W przeszłości lekarze zalecali zdrowym, starszym pacjentom, ze względu na właściwości rozrzedzające krew, przyjmowanie niewielkiej dawki dziennej wynoszącej około 80 miligramów w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.

I chociaż dawniej polecano aspirynę, szczególnie w grupie wiekowej 60+ jako element profilaktyki chorób serca i układu krążenia, to jednak z czasem ustalono, że ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego w wyniku codziennych dawek aspiryny jest większe niż ewentualne korzyści związane z zapobieganiem wspomnianym problemom kardiologicznym.

Badanie wiedzy na temat aspiryny pokazuje niewiedzę 

American College of Cardiology i American Heart Association (AHA) opublikowały nowe wytyczne już w 2019 r., wskazując, że to nie aspiryna jest najważniejszym sposobem zapobiegania chorobom serca i układu krążenia.

Najważniejszym sposobem zapobiegania miażdżycy naczyń, niewydolności serca i migotaniu przedsionków jest promowanie zdrowego stylu życia przez całe życie” – podano w zmodyfikowanych wytycznych, dodając, że „aspirynę należy stosować rzadko w rutynowej profilaktyce pierwotnej miażdżycowej choroby układu sercowo-naczyniowego ze względu na brak korzyści netto”.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

A jednak po pięciu latach od zmodyfikowania wspomnianych ustaleń, 48 proc. respondentów nadal nie ma świadomości, że codzienne dawki aspiryny mogą nieść więcej szkód, niż korzyści. Kolejnych 39 proc. respondentów, nie miało pewności w tej kwestii. Oznacza to, że tylko nieliczne osoby wiedzą, że aspiryna nie jest nieszkodliwa, a jej działanie nie zawsze daje pożądane skutki.

Młodzi znają nowe wytyczne, starsi pacjenci nie mają tej wiedzy

Osoby w najmłodszej grupie wiekowej między 18 a 39 r.ż. najczęściej udzielały prawidłowej odpowiedzi, że codzienne przyjmowanie aspiryny nie jest generalnie zalecane większości osób.

Osoby w najstarszej grupie wiekowej najczęściej podawały błędną odpowiedź: tylko 7 proc. odpowiadało poprawnie.

W przypadku tych osób duże znaczenie ma fakt, że przez wiele lat wskazywano, że aspiryna korzystnie wpływa na zdrowie, a osoby starsze są mniej skłonne zmieniać poglądy czy przyswajać nowe informacje. 

4 najczęstsze objawy stanu przedzawałowego. Co powinno zaalarmować?

- Trudno jest zmienić nawyki poparte konwencjonalną wiedzą i wcześniejszymi poradami pracowników służby zdrowia.

Wiedza na temat tego, czy codzienne przyjmowanie małej dawki aspiryny jest dla Ciebie wskazane, czy nie, to kluczowa informacja dotycząca zdrowia.

- podsumowała Kathleen Hall Jamieson, dyrektorka Annenberg Public Policy Center i autorka omawianego badania.

Dlaczego aspiryna może szkodzić zdrowiu? 

Badania wskazują, że wielokrotne stosowanie aspiryny może prowadzić do poważnych krwawień wewnętrznych. Mechanizm tego zjawiska wynika z zaburzenia procesów ochronnych błony śluzowej żołądka, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych i uszkodzeń tkanek.

Jednak decyzja o stosowaniu aspiryny powinna być dostosowana do indywidualnej historii zdrowotnej pacjenta. W przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a zwłaszcza tych, które przeszły zawał serca lub udar, potencjalne korzyści mogą przewyższać ryzyko.

Zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany w swoim leczeniu, kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista może ocenić sytuację oraz odnieść się do najnowszych wytycznych, które – podobnie jak zalecenia dotyczące diety – są regularnie aktualizowane na podstawie najnowszych badań.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki