Apteki wycofały część preparatów na cholesterol. Sprawdź, których już nie kupisz
W aptekach próżno szukać niektórych preparatów stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Decyzją Komisji Europejskiej zostały one wycofane z obrotu, ponieważ ich stosowanie może dawać poważne skutki uboczne. Chodzi o suplementy diety zawierające monakolinę K (lowastatynę) w dawce 3 mg lub większej. Listę tych preparatów publikujemy poniżej.
Monakolina K pozyskiwana jest z czerwonego ryżu, sfermentowanego przy udziale czerwonych drożdży. Jej właściwości i mechanizm działania są zbliżone do statyn - leków obniżających poziom cholesterolu we krwi, gdyż blokuje enzymy, które uczestniczą w jego produkcji. Suplementy z tym składnikiem zalecane były przez lekarzy osobom, które mają zbyt wysokie stężenie cholesterolu, zarówno całkowitego, jak i LDL.
Te preparaty nie wrócą już do aptek
W związku z rozporządzeniem Komisji Europejskiej 2022/860, wskazującym na konieczność wycofania z obrotu produktów zawierających w dziennej porcji 3 mg lub więcej monakoliny K, od 22 czerwca z aptek wycofane zostały suplementy zawierające monakolinę K w tej dawce. Jak poinformował portal gdziepolek.pl, w aptekach nie kupimy już m.in. następujących produktów:
- Dobra Waga + Cholester
- Langsteiner Anticholest
- LipiActive CH
- Monolipid K
- Cholester
- Anticholesteran
- Cholesterin
- Kardio Complex
- Mevacor
- Lowastatyna
- Lovastatinum Sandoz
- Apo-Lova
- Anlostin
- Polixar Neo
- Cholesterin Forte
- Cholestop
- Humavit Redulip
- Lovastin
- Singularis Superior Cholesteron
- Detox+Cholester
- Adres
- Cholesfytol
- CARDIOchol
- Lipicholester Extra
- LipiActive CH
KE: monakolina K w dużych dawkach może być szkodliwa
Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem Komisji Europejskiej preparaty zawierające monakolinę K w dziennej dawce co najmniej 3 mg nie mogą być już sprzedawane w aptekach, ponieważ nie wolno ich stosować bez nadzoru lekarza.
A to dlatego, że substancja ta może wywoływać poważne efekty uboczne, wśród których wymieniono m.in. rabdomiolizę czyli rozpad mięśni, a także zapalenia wątroby i ciężkie, wymagające hospitalizacji, choroby skóry. Istnieje również ryzyko ryzykownych interakcji z lekami.
Rozporządzenie, które weszło w życie 22 czerwca 2022 roku stwierdza, że obecnie pojedyncza dzienna dawka suplementu diety zawierającego monakolinę K może zawierać mniej niż 3 mg monakolin. Zgodnie z nowymi przepisami te suplementy, które zawierają jej więcej, muszą zostać wycofane z obrotu.