Apteki odmawiają realizacji TYCH recept. WIF komentuje
Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny dla regionu zachodniopomorskiego w Szczecinie skomentował sprawę dotyczącą recept weterynaryjnych typu RP i RPW, które apteki odmawiają realizować. W oficjalnym oświadczeniu wyjaśnił obowiązujące zasady w tej dziedzinie.
Od dłuższego czasu mnożą się wątpliwości co do akceptowalności takich działań ze strony aptek. O tym również informuje komunikat Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego dotyczący recept weterynaryjnych typu Rp i Rpw.
Tych recept nie zrealizujesz
– Zgodnie z rozporządzeniem recepty na produkt leczniczy zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową, o których mowa w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, muszą posiadać unikalny numer identyfikujący – wskazuje WIF.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 roku w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt, nie wskazuje natomiast, gdzie konkretnie na recepcie weterynaryjnej ma się znajdować taki numer.
Numer, który nie posiada kodu kreskowego, jest zgodnie ze wskazaniem Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, związany z przepisem dotyczącym recept. Ten przepis wymaga, aby na papierowej recepcie były umieszczone kody kreskowe, włącznie z takimi, które zawierają szczegółowe informacje o unikalnym numerze identyfikującym receptę. To obowiązuje zwłaszcza w przypadku, gdy przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wymagają przepisania leków zawierających określone substancje.
Ważne jest, że od 1 lipca 2021 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 roku, które precyzuje przepisy dotyczące recept. Jednocześnie lekarze weterynarii nie mogą już od 1 lipca 2021 roku wystawiać recept na leki odurzające i psychotropowe na wcześniejszych blankietach.
- Zgodnie z przepisami, recepty na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, objęte ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, muszą posiadać unikalny numer identyfikacyjny - informuje WIF.
Odrębny akt prawny
To implikuje, że regulacje zawarte w przedstawionym rozporządzeniu nie znajdują zastosowania w kontekście recept weterynaryjnych. Są one bowiem wystawiane przez lekarzy weterynarii na podstawie odrębnego aktu prawnego.
Przepisy ww. rozporządzenia nie mają zastosowania do recept weterynaryjnych wystawianych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt. Nie ma podstaw, aby recepty weterynaryjne posiadały kody kreskowe, nawet jeżeli kody te zgodnie ze swoim przeznaczeniem zawierać mają w swojej strukturze informacje o unikalnym numerze identyfikującym receptę, a te będą przydzielanelekarzom weterynarii w szerszym zakresie niż dotychczas - czytamy w komunikacie.
Recepty weterynaryjne nie są zobowiązane do posiadania kodów kreskowych
Rozporządzenie to nie ma zastosowania w przypadku recept weterynaryjnych, które są wystawiane w oparciu o regulacje ministra zdrowia dotyczące wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą wykorzystywane u zwierząt.
Nie istnieją przesłanki, aby recepty weterynaryjne musiały zawierać kody kreskowe. Nawet jeśli kody te, zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, mają zawierać w swojej strukturze informacje o unikalnym numerze identyfikacyjnym recepty, nie ma konieczności wprowadzania takich kodów w przypadku lekarzy weterynarii, którzy zostaną obdarzeni tym numerem w szerszym zakresie niż dotychczas.