Aptekarze będą dowozić leki osobom niepełnosprawnym?
Ministerstwo zdrowia zapowiada zmianę uregulowań ustawy Prawo farmaceutyczne dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków dla osób z niepełnosprawnościami. Według nowego pomysłu farmaceuci będą dostarczać leki na receptę do domów pacjentów niepełnosprawnych i pobierać od tej usługi opłaty.
Przyjęta 16 lipca 2018r. przez sejmową Komisję Zdrowia poprawka do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw przewiduje, że osoby niepełnosprawne będą mogły zamówić leki na receptę przez internet, a apteki będą je wysyłać pocztą. Koncepcja ta wywołała protesty Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i samych farmaceutów. NRA zauważyła, że rozwiązanie to jest sprzeczne z obecnym prawem farmaceutycznym, które w art. 103 zabrania wysyłkowej sprzedaży leków na receptę pod karą utraty zezwolenia na prowadzenie apteki.
Ministerstwo zdrowia zaproponowało więc, aby aptekarze sami dowozili zamówione przez osoby niepełnosprawne leki wprost do ich domów pobierając za tę usługę dodatkową opłatę. Proponowana korekta nie zadowala jednak aptekarzy. Wielu z nich prowadzi jednoosobowe apteki, w których pracuje po 12 godzin na dobę i po prostu nie będą mieli czasu, aby dowozić leki klientom.
Czytaj także:
Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę dla osób niepełnosprawnych
Opracowano na podstawie: Rzeczpospolita