Aplikacja mojeIKP – czym tak właściwie jest i dlaczego warto ją pobrać?
Każdego dnia korzystasz z wielu aplikacji na telefon, np. ułatwiających organizację finansów, robienie zakupów albo korzystanie z usług banku. Warto, by wśród nich znalazła się bezpłatna aplikacja mojeIKP, dzięki której zyskasz nieograniczony dostęp do ważnych dokumentów i danych związanych ze zdrowiem oraz leczeniem.
Spis treści
- Jak zacząć korzystać z aplikacji mojeIKP?
- Zalety aplikacji mojeIKP
- Szczepienia przeciw COVID-19 i certyfikat UCC
Pobranie i instalacja mobilnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia mojeIKP zajmuje tylko chwilę, a umożliwia korzystanie z licznych udogodnień i znacznie ułatwia dbanie o zdrowie. Swoje, ale także osób bliskich – dzieci czy seniorów. Dzięki niej zyskasz łatwy dostęp do listy e-recept i e-skierowań, a także wielu innych funkcjonalności, które są nieocenioną pomocą w czasie pandemii oraz corocznego „sezonu” na grypę i infekcje.
Jak zacząć korzystać z aplikacji mojeIKP?
Aplikacja mojeIKP dostępna jest na smartfony z systemem Android i iOS. Pobierzesz ją bezpłatnie w sklepach Google Play lub App Store. Podczas aktywacji wystarczy wykorzystać jedną z następujących metod logowania: Profil Zaufany, dostęp przez bankowość elektroniczną (taką usługę oferują: iPKO lub Inteligo w PKO BP, Bank Pekao SA, BOŚ Bank, BNP Paribas, Getin Bank lub bank spółdzielczy) lub e-dowód. Przy kolejnych logowaniach wystarczy już tylko wpisać ustawiony przez siebie za pierwszym razem kod PIN, który ma od 4 do 8 cyfr. Możesz także korzystać z uwierzytelniania biometrycznego, czyli za pomocą odcisku palca lub Face ID.
Szczegółowy poradnik, jak aktywować aplikację, znajdziesz w materiale wideo:
Zalety aplikacji mojeIKP
- Szybki i łatwy dostęp do kont dzieci i osób bliskich
W aplikacji mobilnej można przeglądać informacje medyczne – zarówno swoje, jak i całej rodziny. Aby zyskać dostęp do danych o zdrowiu bliskich, konieczne jest skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Każda dorosła osoba może udostępnić ci swoje dane w wybranym przez siebie zakresie i przedziale czasowym. Wystarczy, że zaloguje się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl, wejdzie w sekcje „Uprawnienia” i wskaże Cię jako pełnomocnika.
W przypadku małoletnich sprawa jest jeszcze prostsza. Rodzic, który zgłasza swoje pociechy do ZUS, automatycznie zyskuje na swoim IKP oraz w aplikacji mojeIKP dostęp do ich dokumentacji. Jednak i mama, i tata mogą mieć e-recepty i e-skierowania swoich dzieci pod ręką. Wystarczy, że osoba posiadająca dostęp do danych o małoletnim wejdzie na swoim IKP w „Uprawnienia” i w sekcji „Konta Twoich dzieci” rozszerzy listę opiekunów o drugiego rodzica. Po takiej aktualizacji dane o Twoich bliskich będą dostępne zarówno z poziomu Internetowego Konta Pacjenta, jak i aplikacji mobilnej mojeIKP.
- E-recepty i e-skierowania zawsze pod ręką
Możesz otrzymywać powiadomienia o wystawieniu nowych e-dokumentów. Wystarczy, że wyrazisz zgodę na otrzymywanie powiadomień PUSH, dzięki którym możesz bezpośrednio przejść do treści e-recepty lub e-skierowania. O wystawieniu e-recepty dowiesz się tuż po tym, gdy lekarz ją wypisze. Ta funkcjonalność jest bardzo przydatna, jeśli np. opiekujesz się osobą starszą i nie zawsze możesz towarzyszyć jej podczas wizyt u lekarza lub składasz zamówienie w placówce medycznej na wystawienie kolejnej e-recepty na lek, który stale przyjmujesz.
- Szybkie i proste realizowanie recept
Dzięki aplikacji mojeIKP, nie musisz już podawać numeru PESEL, podczas realizacji recepty. Wystarczy, że pokażesz kod QR e-recepty w aplikacji mojeIKP. Farmaceuta zeskanuje go z ekranu telefonu. To szczególnie wygodne, jeśli wykupujesz leki dla kogoś bliskiego, a nie masz „pod ręką” jego numeru PESEL lub nie pamiętasz go. Po zalogowaniu się do aplikacji, na ekranie głównym zobaczysz listę e-recept do realizacji, wraz z terminami ich wygaśnięcia. Dzięki tym informacjom uda ci się uniknąć stresującej sytuacji, jaką jest przegapienie terminu wykupienia leków. W aplikacji znajdziesz również wszystkie e-recepty zrealizowane od 2019 roku i te wykupione w ramach NFZ od roku 2008, z łatwością sprawdzisz nazwy leków przepisanych przez lekarza i ich dawki, a nawet przejrzysz ulotki dołączone do przepisanych preparatów.
Szczepienia przeciw COVID-19 i certyfikat UCC
Dzięki mojeIKP wygodnie zarezerwujesz miejsce i termin szczepienia przeciw COVID-19. Wystarczy określić zakres dat i wybrać typ szczepionki. Po zaszczepieniu się, będziesz mieć zawsze przy sobie (w telefonie lub tablecie) elektroniczne zaświadczenie o wykonaniu szczepienia, czyli Unijny Certyfikat COVID. W razie potrzeby, wyświetlenie certyfikatu, np. by okazać go na granicy, zajmie tylko chwilę – łatwo wyszukasz go wśród zakładek w aplikacji mojeIKP – wystarczy kliknąć w sekcję „Certyfikat UCC”. Możesz również pobrać plik PDF z certyfikatem i zapisać go w telefonie, na wypadek utrudnień z dostępem do Internetu. Pamiętaj tylko, by przed podróżą sprawdzić okres ważności UCC w kraju, do którego się wybierasz.
Aplikacja mojeIKP stale się rozwija i jest wzbogacana o nowe funkcje. Już teraz jest pomocnym narzędziem do organizacji spraw związanych ze zdrowiem – m.in. dokumentacji, e-recept i e-skierowań. Warto ją pobrać, aby skuteczniej dbać o to, co najcenniejsze – o zdrowie. Swoje i swoich bliskich.