Antybiotyki szczególnie niekorzystne dla kobiet? Właśnie ujawniono ich szkodliwe skutki

2022-03-28 10:12

Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków może mieć znaczący wpływ na zdrowie, szczególnie u kobiet. Najnowsze badanie mówi, że kobiety w wieku średnim, które stosują znaczną ilość antybiotyków, są bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych w późniejszym życiu. Czym jest to spowodowane?

Kobieta czyta etykietę leku w aptece
Autor: Getty Images

W najnowszym badaniu Trusted Source opublikowanym w czasopiśmie PLOS One wzięło udział 14 542 pielęgniarek z USA, których średnia wieku wynosiła 54,7 lat. Badanie funkcji poznawczych wykonane zostało na podstawie skomputeryzowanych testów neuropsychologicznych. W badaniu analizowano dane dotyczące:

  • globalnego poznania,
  • szybkości i uwagi psychomotorycznej
  • oraz uczenia się i pamięci.

Wyniki są zaskakujące. W porównaniu do kobiet, które nie stosowały antybiotyków, kobiety, które zgłosiły przyjmowanie antybiotyków przez co najmniej 2 miesiące w wieku średnim, zauważyły upośledzenie funkcji poznawczych. Okazuje się, że leczenie antybiotykami u kobiet w wieku średnim może upośledzać pamięć i koncentrację nawet 7 lat od zakończenia kuracji.

Co ciekawe, obniżenie sprawności umysłowej dotyczyło wszystkich trzech domen poznawczych. Naukowcy twierdzą, że długotrwała antybiotykoterapia może postarzeć mózg o nawet 3-4 lata!

Antybiotyki: prawdy i mity

Badanie dowodzi, że długotrwałe stosowanie antybiotyków przez kobiety w wieku średnim może nieść za sobą powikłania w postaci zaburzeń funkcji poznawczych. Jednak co jest tego przyczyną?

Okazuje się, że antybiotyki wpływają na skład mikrobiomu, który ma ogromny wpływ na zdrowie także z perspektywy długoterminowej. Jak twierdzą naukowcy, „Te dane zapewniają lepsze zrozumienie potencjalnych powikłań antybiotyków przez całe życie, a także stawiają hipotezy dotyczące roli mikrobiomu jelitowego w poznaniu”.

Nie tylko skład mikrobiomu mógł przyczynić się do tego typu zmian w organizmie. Również samo doświadczenie choroby mogło mieć wpływ na ogólny spadek poziomu funckji poznawczych.

„Kobiety, które stosowały antybiotyki, były również bardziej narażone na choroby przewlekłe i ogólnie mogły być w gorszym stanie zdrowia, co może być również związane z funkcjami poznawczymi” – powiedział Dr Jan K. Carney, prodziekan ds. zdrowia publicznego i polityki zdrowotnej oraz profesor medycyny w Larner College of Medicine na Uniwersytecie Vermont.

Zaburzenia funkcji poznawczych mogą nieść za sobą ryzyko rozwoju demecji. Nie oznacza to jednak, że antybiotyki mogą mieć wpływ na rozwój tego schorzenia.

„To badanie nie pokazuje, że antybiotyki powodują demencję. Ale jest to interesujące badanie, które może w głębszy sposób przyspieszyć wysiłki w tej dziedzinie. To okazja, aby pomyśleć o tym, jak zdrowie jelit wpływa na zdrowie mózgu i zastanowić się nad antybiotykami” – powiedział Dr Scott Kaiser, geriatra i dyrektor geriatrycznego zdrowia poznawczego w Pacific Neuroscience Institute w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii.

Aby uniknąć demencji należy przede wszystkim przestrzegać zdrowej diety oraz zadbać o odpowiednie ćwiczenia, by zachować jak najdłużej sprawność umysłową.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki