Anna Starmach szczerze o swojej chorobie. "Poczucie pustki, smutku i beznadziei"

2024-12-02 9:41

Anna Starmach jest jedną z najpopularniejszych twarzy gotowania w Polsce. Wiele osób zna ją jako jurorkę popularnego programu "MasterChef". Ostatnio jednak musiała zrezygnować z pojawiania się w telewizji. A wszystko za sprawą poważnej choroby.

Anna Starmach szczerze o swojej chorobie. Bardzo się nadużywam i krzywdzę
Autor: Instagram.com/ania_starmach/ Anna Starmach szczerze o swojej chorobie. "Bardzo się nadużywam i krzywdzę"

Anna Starmach w marcu 2024 roku poinformowała, że musi zrezygnować z pracy w telewizji. Jest to dla niej konic długiej przygody, która rozpoczęła się w kuchni "Dzień Dobry TVN", a zakończyła się na 12 sezonach "MasterChefa" i ośmiu edycjach "Masterchef Junior".

Wszystko za sprawą poważnej choroby, z którą zmaga się szefowa kuchni. To przez nią postanowiła skupić się na działalności restauracyjnej i wychowaniu dwójki swoich pociech.

Anna Starmach zmaga się z depresją. Opowiedziała o swojej chorobie

W rozmowie z "Wprost" przyznała, co stało za jej decyzją odejścia z telewizji. Otóż Ania Starmach zmaga się z depresją

"Nikomu nie życzę, żeby pierwsze kroki stawiał z tak dużą publicznością... To był dla mnie, osoby wrażliwej, bardzo duży koszt emocjonalny i psychiczny. Choruję na depresję, praca w telewizji też się do tego przyczyniła" - wyznała w rozmowie.

Podkreśliła, że świat show-biznesu jest fascynujący, ale również obciążający. Ciągłe wymagania i ocena od innych daje o sobie znać. Choć starała się nosić cały czas uśmiech, jej zdrowie psychiczne cierpiało.

"Jak ktoś choruje na depresję wysokofunkcjonującą, całe otoczenie może nie zdawać sobie sprawy z tego, co tak naprawdę się z nim dzieje. Na zewnątrz może być uśmiech, w środku – środku poczucie pustki, smutku i beznadziei. Okazywanie radości, entuzjazmu, pełni życia w momencie, kiedy się tego zupełnie nie czuje, to coś ekstremalnie trudnego. Ja przez dłuższy czas nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo się nadużywam i krzywdzę" - powiedziała w rozmowie z dziennikarką "Wprost".

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc

Nie bagatelizuj objawów. Każdy może inaczej doświadczać depresji

Choć wiele osób słowa "depresja" używa jako synonimu gorszego czy obniżonego samopoczucia, w psychiatrii jest to termin, którego mianem określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.

Depresję trudno rozpoznać, gdyż jej objawy mogą być różne u każdego pacjenta. Depresja to nie tylko głęboki smutek, ale również utrata zainteresowań i radości z życia. Wielu pacjentów doświadcza wówczas zaburzeń koncentracji o obniżonej samooceny. Ich pogląd na świat i przyszłość jest zaburzony. Widzą wszystko w ciemnych barwach. Co więcej, mają również problemy ze snem. Jest on zazwyczaj bardzo płytki i nie pozwala doświadczyć relaksacji.

Depresja według danych WHO jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Każdy z nas jest na nią narażony, dlatego nie można bagatelizować objawów.

Przypominamy, że jeśli znajdujesz się w ciężkiej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zadzwonić na bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Możesz również porozmawiać z konsultantem pod tym linkiem.

Zobacz także: 7 wspomagaczy nastroju, które nic nie kosztują

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki