Alkohol wpływa na wzrost mięśni. Po treningu lepiej nie przekraczaj tej granicy

2023-03-10 15:51

Zacząłeś chodzić na siłownię i budować masę? Zapewne słyszałeś, że w takim przypadku lepiej odstawić alkohol. Ale dlaczego? Czy istnieje minimalna ilość, którą można wypić, by nie szkodzić mięśniom?

Alkohol wpływa na wzrost mięśni. Po treningu lepiej nie przekraczaj tej granicy
Autor: Getty Images Zbyt duże dawki alkoholu nie są polecane sportowcom.

Według popularnej opinii, picie alkoholu uniemożliwia budowę mięśni. Czy to prawda? Badania na ten temat przytoczyli Colleen Deane, wykładowca biologii komórek mięśniowych na University of Southampton i Philip J Atherton, profesor fizjologii klinicznej, metabolicznej i molekularnej na University of Nottingham.

Trening siłowy bez sprzętu (do wykonania w domu)

Alkohol utrudnia budowanie masy

W jednym z badań przeanalizowano wpływ spożycia alkoholu na organizmy 8 dorosłych, aktywnych fizycznie mężczyzn. Ich zadaniem było wypicie po treningu 7 piw w ciągu trzech godzin.

Badania wykazały, że u każdego z mężczyzn synteza białek mięśniowych (czyli proces, który pomaga organizmowi budować mięśnie), była wyraźnie mniejsza w porównaniu do sytuacji, w której nie spożywali alkoholu po aktywności fizycznej.

To badanie sugeruje, że nadmierne spożywanie alkoholu może utrudnić przyrost masy ciała. Jednak brakuje dowodów na to, jak umiarkowane spożywanie alkoholu (w ilości ok. 2 piw) wpływa na przyrost mięśni.

Jednak inne badanie może nieco sugerować odpowiedź na to pytanie. Otóż badania dotyczące wątroby pokazują, że wypicie dwóch piw nie ma negatywnego wpływu na tempo syntezy białek wątrobowych. Natomiast wypicie 5 lub więcej już tak. Ponadto, podobne badanie na myszach wykazało, że umiarkowane spożywanie alkoholu przez gryzonie przez dwa tygodnie nie zaburzyła wzrostu mięśni.

Oznacza to, że spożycie jednego lub dwóch piw praktycznie nie ma wpływu na efekty treningu siłowego. Choć wiele badań daje podobne sugestie, obecnie nie ustalono jeszcze górnej bezpiecznej granicy picia, która nie odbija się negatywnie na budowaniu masy mięśniowej. Jedno jest pewne: upijanie się na pewno nie pomoże w budowaniu masy mięśniowej, a wręcz przeciwnie - zaburzy ten proces. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać spektakularne efekty treningowe, lepiej ogranicz picie alkoholu do minimum.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki