Alkohol potęguje ból na dwa sposoby. Jeden zaskakuje

2023-04-26 13:57

Co jakiś czas pojawiają się badania na temat alkoholu i jego wpływu na organizm. Jego spożywanie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia i samopoczucia. Najnowsze badania wykazały, że picie napojów procentowych może nasilać ból przewlekły na dwa sposoby. Jeden z nich może zadziwić.

Zbliżenie na butelkę wina i kieliszek
Autor: Getty Images Alkohol potęguje ból na dwa sposoby. Jeden zaskakuje

Spożywanie alkoholu, szczególnie to, które odbywa się regularnie i długoterminowo, sieje spustoszenie w organizmie. Jego nadmiar znacząco wpływa nie tylko na ciało, ale także na mózg. Grupa amerykańskich badaczy ze Scripps Research Institute postanowiła sprawdzić, czy picie alkoholu może przyczynić się do nasilenia bólu przewlekłego.

Picie alkoholu a ból przewlekły

W tym celu uczeni przeprowadzili badanie z udziałem zwierząt. Udało im się ustalić, że uzależnienie od alkoholu i pice umiarkowane przyczynia się do powstawania co najmniej dwóch mechanizmów odczucia bólowego. Dolegliwości mogą nasilać się nie tylko z powodu picia, ale także odstawienia napojów procentowych.

Jak napisali uczeni na łamach czasopisma "British Journal of Pharmacology", przewlekłe i długoterminowe spożywanie alkoholu może powodować utrzymujące się bóle wynikające z uszkodzenia nerwów. W dodatku wyniki sugerują, że alkohol zmienia, to, w jaki sposób mózg reaguje na ból oraz ma też wpływ na układ odpornościowy.

Ile czasu przed badaniem nie pić alkoholu oraz inne zasady przy morfologii krwi

Co więcej, badacze zaobserwowali, że silny ból może dawać o sobie znać podczas odstawienia alkoholu. Ten stan określany jest fachowo jako allodynia i polega na odczuwaniu bólu w reakcji na neutralne bodźce.

Wpływ alkoholu na nasilenie bólu

Współautorka badania dr Vittoria Borgonetti zaznaczyła, że dwa rodzaje bólu, które zidentyfikowali, różnią się między sobą. Jak pokazują wyniki tej analizy, prozapalne białka mogą stanowić cel do opracowania nowych terapii, które będą pomocne w rozróżnieniu oraz leczeniu obu typów bólu.

Zdaniem badaczy warto teraz skupić się na lepszym zrozumieniu dwukierunkowej drogi między przewlekłym bólem a uzależnieniem od alkoholu. Uzyskanie takiej wiedzy może okazać się niezwykle pomoce w leczeniu alkoholizmu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki