Aby uniknąć chorób, wystarczy chodzenie. Tyle kroków musisz wykonać codziennie
Dążenie do utraty wagi czasami bywa trudne. A kiedy już osiągniemy wymarzony cel, chcielibyśmy go utrzymać. Z pomocą przychodzą naukowcy, którzy dokładnie obliczyli, ile kroków powinniśmy wykonywać każdego dnia, by zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, a nasza waga stała w miejscu. I to wcale nie jest "magiczne" 10 tys. kroków.
Badania wykazują, że przeciętna osoba tyje średnio 0,5-1 kg w ciągu każdego roku od wczesnej dorosłości do wieku średniego. Taki schemat prowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości. Ale możemy to zmienić w bardzo prosty sposób.
Chodzenie a ryzyko chorób przewlekłych
"Ludzie naprawdę mogą zmniejszyć ryzyko otyłości poprzez częstsze chodzenie" – powiedział dr Evan Brittain autor badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Medicine. Analiza dotyczyła korelacji między chodzeniem a ryzykiem chorób przewlekłych. I jest już kolejnym badaniem, które ilustruje wpływ chodzenia na zdrowie. Jednak jak zaznacza główny autor badania dr Brittain: "Przesłanie jest takie, że więcej kroków jest lepszych".
W badaniu przeanalizowano średnio cztery lata aktywności i dane dt. zdrowia ponad 6 tys. uczestników programu badawczego All of Us National Institutes of Health. Owe przedsięwzięcie jest poświęcone badaniom nad sposobami rozwoju zindywidualizowanej opieki zdrowotnej.
Ochotnicy byli w wieku od 41 do 67 lat. Każda osoba biorąca udział w badaniu nosiła specjalne urządzenie do śledzenia aktywności przez co najmniej 10 h dziennie. Naukowcy mieli także dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej ochotników przez wiele lat.
Chcesz uniknąć tych schorzeń? Musisz wykonywać tyle kroków
Osoby, które pokonywały średnio 8200 kroków znacznie rzadziej stawali się otyli, cierpieli na bezdech senny, refluks żołądkowy i poważne zaburzenia depresyjne. Z kolei osoby z nadwagą mogą zmniejszyć ryzyko otyłości o 64 proc., zwiększając liczbę kroków z ok. 6 tys. do 11 tys. kroków dziennie.
Głównym ograniczeniem badania z wykorzystaniem urządzeń monitorujących ilość kroków, jest to, że ludzie którzy ich używają, są bardziej aktywni i zazwyczaj zdrowsi niż inni. - Jednak fakt, że byliśmy w stanie wykryć solidne powiązania między etapami a incydentami chorobowymi w tej aktywnej próbce, sugeruje na jeszcze silniejsze powiązania, jakie mogą istnieć w populacji bardziej siedzącej – wskazują autorzy analiz.
Otyłość jest chorobą i poważnym wyzwaniem zdrowia publicznego. Osoby z otyłością i nadwagą, w porównaniu z osobami o prawidłowej wadze, są bardziej narażone na szereg różnych chorób i schorzeń. Należą do nich m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, astma, problemy ze stawami takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów.