9 objawów zapalenia osierdzia. Mogą przypominać zawał
Infekcje, zwłaszcza wirusowe, sprzyjają zapaleniu osierdzia. Lepiej nie lekceważ tych objawów, gdyż konsekwencje tego stanu mogą być naprawdę poważne.
Najczęstszą przyczyną zapalenia osierdzia jest infekcja wirusowa. Jednak nie jest to jedyna przyczyna. Zapalenie osierdzia może być spowodowane innymi czynnikami, które powodują stan zapalny, w tym infekcje bakteryjne, zaburzenia autoimmunologiczne, niewydolność nerek, urazy klatki piersiowej, a nawet niektóre leki.
9 objawów zapalenia osierdzia
Zapalenie osierdzia może być zarówno ostre, czyli wtedy, gdy jego objawy pojawiają się nagle, a także przewlekłe, rozwijające się miesiącami, a nawet latami.
- Zapalenie osierdzia i jego siostrzana choroba, zapalenie mięśnia sercowego, są stosunkowo powszechne, ale słabo poznane, głównie dlatego, że mogą mieć wiele różnych przyczyn i objawów, które mogą się znacznie różnić w zależności od osoby - mówi Ronald G. Grifka, lekarz medycyny, kardiolog i główny lekarz na University of Michigan Health-West.
Objawy zapalenia osierdzia mogą być bardzo mylące. Niektóre z nich nawet mogą przypominać zawał. Zwróć uwagę na te 9 symptomów.
Ból w klatce piersiowej
Ból w klatce piersiowej jest najczęstszym objawem zapalenia osierdzia. Charakteryzuje się ostrością, często wyczuwalny jest po środku lub po lewej stronie.
- Może być bardzo podobny do bólu zawału serca i zawsze zalecamy pacjentom natychmiastową pomoc medyczną, jeśli tego doświadczą - radzi dr Amy Shah, lekarz medycyny.
Gorączka
Gorączka pojawia się w przypadku walki z infekcją lub stanem zapalnym. Może również dotyczyć zapalenia osierdzia spowodowanego infekcją.
Ból mięśni
Ból ciała oraz mięśni to często objaw towarzyszący infekcji z gorączką. Jak twierdzi dr Grifka, może również być związany z zapaleniem osierdzia oraz słabego krążenia krwi.
Szybkie męczenie się
Serce objęte stanem zapalnym nie działa tak silnie jak zdrowy narząd. Jego skurcze są dużo słabsze, co przyczynia się do mniejszego pompowania krwi. Taki stan może objawiać się uczuciem zmęczenia, a nawet wyczerpania.
Trudności w oddychaniu
Gdy serce objęte chorobą słabiej pompuje krew, nie jest w stanie rozprowadzić dostatecznych ilości tlenu. Dlatego, zwłaszcza podczas wysiłku, możesz odczuwać utrudnienia w złapaniu oddechu.
Przyspieszone bicie serca
Szybkie bicie serca również jest objawem zapalenia osierdzia. Wszystko dlatego, że objęte stanem zapalnym serce "nie ma siły" dostatecznie pompować krwi, więc aby to "nadrobić", próbuje bić szybciej. Ten objaw może często zostać mylony z nadmiernym stresem czy lękiem.
Suchy kaszel
Kaszel należy do rzadkich objawów zapalenia osierdzia. Zazwyczaj pojawia się w przypadku przewlekłego zapalenia. Pojawia się gdy stan zapalny serca podrażnia pobliskie tkanki, w tym płuca, wywołując odruch kaszlu.
Obrzęki
Gdy serce nie działa wydajnie, krew w żyłach i naczyniach włosowatych może zacząć się cofać. Jak podkreśla dr Grifka, jest to główna czerwona flaga wysięku osierdziowego. Pojawia się zazwyczaj u osób, u których zapalenie osierdzia jest efektem powikłań innych chorób.
Zawroty głowy
Osłabienie pracy serca objętego stanem zapalnym wiąże się z niskim natlenieniem organizmu. Z tego powodu możesz zacząć odczuwać zawroty głowy, a w niektórych przypadkach może nawet dochodzić do omdleń.