80-letni lekarz zdradza jak osiągnąć długowieczność. Wystarczy 5 kroków
Marzenie o długim i zdrowym życiu może się spełnić jeśli przyjrzymy się codziennym wyborom. Okazuje się, że wcale nie chodzi o wymagające treningi i restrykcyjną dietę. Lekarz, który całe życie zawodowe poświęcił tematyce geriatrii, dziś zdradza pięć wskazówek dotyczących długowieczności, które możemy zacząć wdrażać już dziś.
Dr Richard W. Besdine jest profesorem medycyny na Uniwersytecie Brown oraz członkiem i byłym prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego. W trakcie kariery zawodowej stworzył ponad 125 publikacji naukowych na temat procesu starzenia. Szkolił się w zakresie chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych i immunologii w bostońskim szpitalu Beth Israel Hospital i Harvard Medical School. Dziś wie, co kryje się za długowiecznością.
Co sprzyja długowieczności? Geriatra wskazuje odpowiedź
Dr Richard W. Besdine od 55 lat pracuje jako geriatra. Jak sam przyznaje, wielokrotnie słyszał pytania o to, jakie codzienne nawyki mogą przyczyniać się do bardziej dynamicznego i dłuższego życia. Dlatego w celu pozyskania odpowiedzi wraz z innymi specjalistami rozpoczął jeden z pierwszych programów geriatrii w USA na Harvard Medical School.
- W wieku 80 lat przekroczyłem średnią długość życia przeciętnego Amerykanina, która po raz pierwszy od 100 lat spada. W 2014 r. nasza przewidywana długość życia wynosiła 78,9 lat, według Centers for Disease Control and Prevention. W 2017 r. wartość ta spadła do 78,6 lat - wyjaśnia lekarz.
Specjalista wskazał, że głównymi czynnikami wpływającymi na ten spadek długości życia są otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadużywanie substancji psychoaktywnych. Ale dobra wiadomość jest taka, że nigdy nie jest za późno na zmianę stylu życia. Wskazał pięć podstawowych zasad, które przyczyniają się do poprawy zdrowia i wpływają nie tylko na jakość, ale i długość życia.
CZYTAJ TEŻ: Pani Genowefa ma 100 lat i jest w świetnej formie. Oto sekret jej długowieczności
Jak dożyć sędziwej starości? Zastosuj 5 rad specjalisty
Chcąc osiągnąć długowieczność, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj stosowanej diety. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie dieta śródziemnomorska jest wybierana przez specjalistów na całym świecie, jako najzdrowsza. Potwierdza to także dr Besdine.
- Zgodnie z wytycznymi dietetycznymi dla Amerykanów, dieta oparta na roślinach, uzupełniona w świeże owoce i warzywa, pełna ziaren i zdrowych tłuszczy, może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym i promować ogólny stan zdrowia - wyjaśnia.
Lekarz zaznacza, że kluczowe jest psychologiczne podejście do jedzenia, jeżeli będziemy traktować zmianę jako przymusową dietę, to długo nie wytrwamy w postanowieniu. Dlatego należy zmienić nawyki na stałe, uświadomić sobie, że od dziś jem inaczej bo chcę, a nie dlatego że muszę i tak już zostanie. Nie oznacza to jednak, że sporadycznie nie można zjeść krwistego steka, czy kawałka tortu.
- Tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki i tuńczyk biały, są podstawą dobrej diety śródziemnomorskiej. Są one bogate w kwasy omega-3, które, jak pokazują badania, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. American Heart Association zaleca spożywanie dwóch 100 gramowych porcji ryb tygodniowo - tłumaszy lekarz.
Chodzi o to, by na co dzień jeść posiłki pełne błonnika, orzechów, ryb, owoców morza, warzyw strączkowych, oliwy, a unikać przetworzonej żywności, czy posiłków typu fast-food, słodyczy i czerwonego mięsa.
Drugą zasadą jest aktywność fizyczna. Jak wskazuje geriatra, to właśnie otyłość i brak ruchu stanowią najczęstszy czynnik występowania wielu chorób i skrócenia długości życia. Nie trzeba od razu biegać maratonów, by poprawić sytuację. Wystarczy praca w ogrodzie, spacery, czy aerobik.
American Cancer Society zaleca od 2,5 do 5 godzin umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo jeśli wysiłek jest niewielki i mówimy o spacerach. Natomiast kiedy uprawiamy jogging, lub aerobik to wystarczy od jednej do 2,5 godzin tygodniowo.
Rada numer trzy dotyczy rezygnacji z palenia papierosów. Jak wiadomo, ten nałóg prowadzi do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, a także śmierci.
- Według Centers for Disease Control and Prevention, (CDC), ryzyko zawału serca gwałtownie spada już po roku od rzucenia palenia. A po dwóch do pięciu latach ryzyko udaru mózgu może spaść do mniej więcej takiego samego poziomu, jak u osoby niepalącej - informuje dr Desdine.
Jedną z kluczowych zasad zachowania zdrowia jest profilaktyka. Lekarz zaznacza, by wykonywać najważniejsze badania przesiewowe takie jak poziom cholesterolu we krwi, poziom cukru a w przypadku kobiet cytologia i mammografia. Należy również pamiętać o kolonoskopii, a panowie powinni badać także prostatę.
Ostatnia zasada, ale równie ważna, to zdrowie psychiczne. Jak informuje geriatra, badania pokazują, że poważna choroba psychiczna może skrócić życie o 14 do 32 lat. Dlatego jeśli pojawią się jakieś problemy, czy nasza kondycja psychiczna ulegnie osłabieniu, to natychmiast należy skonsultować się z lekarzem, by dobrać właściwe leczenie.
Warto także dbać o bliskie relacje, spotykać się z przyjaciółmi, wymieniać myśli, dyskutować i śmiać się z innymi osobami, uczęszczać na różne wydarzenia społeczne, by także w ten sposób troszczyć się o rezerwę funkcji poznawczych i zapobiegać demencji.
CZYTAJ TEŻ: Długowieczność to nie tylko geny. “Ryzyko przedwczesnej śmierci było o 78% wyższe”