7 dni na samej wodzie. Osoby, które pościły, schudły i zmienił się ich metabolizm
Czy post to zdrowie? Ostatnimi czasy wiele osób poleca posty jako metody nie tylko na odchudzanie, ale i na poprawę stanu zdrowia. Jednocześnie te same sposoby wciąż mają wielu przeciwników. Więc jak to jest z tymi postami? Tym razem ich wpływ na organizm zbadali naukowcy.
Korzyści ze stosowania postu - nowe ustalenia
Badacze sprawdzili wpływ dłuższego postu na zdrowie i na masę ciała. Jak się okazało, stosowanie dłuższych postów powoduje wyraźne, systematycznie zachodzące zmiany w wielu narządach.
CZYTAJ TEŻ: Post przerywany - na czym polega i dla kogo jest odpowiedni?
Wyniki dostarczają dowodów na korzyści zdrowotne wykraczające poza utratę wagi, ale pokazują także, że wszelkie potencjalnie zmieniające zdrowie zmiany wydają się pojawiać dopiero po trzech dniach bez jedzenia.
Badacze sprawdzili, jak post wpływa na organizm
W artykule opublikowanym na łamach „Nature Metabolism” opublikowano wyniki badań dotyczących wpływu dłuższych postów na organizm. Badania przeprowadzili naukowcy z Queen Mary’s Precision Healthcare University Research Institute (PHURI) i Norweskiej Szkoły Nauk o Sporcie.
CZYTAJ TEŻ: Suchy post przerywany - na czym polega? Skutki uboczne i wpływ na zdrowie
Posty są praktykowane przez różne osoby, z różnych powodów, m.in. ze względów religijnych, z chęci schudnięcia czy wyleczenia niektórych schorzeń. Badacze skupili się nie na motywacjach, lecz na efektach m.in. biorąc pod uwagę to, co się dzieje w organizmie podczas postu.
Tydzień na wodzie - skutki dla zdrowia
W badaniach wykorzystano m.in. nowe techniki badawcze, umożliwiające naukowcom pomiar białek krążących we krwi pacjentów. To zapewniło możliwość systematycznego i szczegółowego badania adaptacji molekularnych do postu.
Naukowcy obserwowali 12 zdrowych ochotników biorących udział w siedmiodniowym poście na wodzie. Wolontariusze byli codziennie uważnie monitorowani, aby odnotować zmiany w poziomie około 3000 białek we krwi przed, w trakcie i po poście.
Identyfikując, które białka biorą udział w reakcji organizmu, naukowcy mogliby następnie przewidzieć potencjalne skutki zdrowotne długotrwałego głodzenia, integrując informacje genetyczne z badań na dużą skalę.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 25 produktów, które przyśpieszają odchudzanie
Zgodnie z oczekiwaniami naukowcy zaobserwowali, jak organizm przełącza się na inne źródła energii – z glukozy na tłuszcz zmagazynowany w organizmie – w ciągu pierwszych dwóch lub trzech dni postu. Ochotnicy stracili średnio 5,7 kg zarówno masy tłuszczowej, jak i beztłuszczowej.
Post daje efekty, ale po co najmniej trzech dniach
Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali, że po około trzech dniach postu w organizmie zachodzą wyraźne zmiany w poziomie białka, co wskazuje na reakcję całego organizmu na całkowite ograniczenie kalorii.
Ogólnie rzecz biorąc, jedno na trzy zmierzone białka uległo istotnej zmianie podczas postu we wszystkich głównych narządach.
Zmiany te były spójne u wszystkich ochotników, ale istniały cechy charakterystyczne dla postu, wykraczające poza utratę wagi, takie jak zmiany w białkach tworzących strukturę podporową neuronów w mózgu.
Wpływ postu na zdrowie - komentarze ekspertów
Claudia Langenberg, dyrektorka Instytutu Badawczego Uniwersytetu Precision Health (PHURI), podsumowała ustalenia naukowców: - Po raz pierwszy możemy zobaczyć, co dzieje się w organizmie na poziomie molekularnym, kiedy pościmy. Post, jeśli jest wykonywany w sposób bezpieczny, jest skuteczną interwencją odchudzającą. Popularne diety zawierające post – takie jak post przerywany – mają zapewniać korzyści zdrowotne wykraczające poza utratę wagi.
- Nasze wyniki dostarczają dowodów na korzyści zdrowotne wynikające z postu, wykraczające poza utratę wagi, ale były one widoczne dopiero po trzech dniach całkowitego ograniczenia kalorii – później, niż wcześniej sądzono – zauważyła naukowczyni.
Maik Pietzner, kierownik ds. danych zdrowotnych w PHURI wyjaśnił: - Nasze odkrycia dostarczyły podstawy do starej wiedzy na temat powodów, dla których post stosuje się w niektórych schorzeniach. Chociaż post może być korzystny w leczeniu niektórych schorzeń, często post nie będzie rozwiązaniem dla pacjentów, których stan zdrowia jest zły.
- Mamy nadzieję, że te odkrycia dostarczą informacji o tym, dlaczego post jest korzystny w niektórych przypadkach, co można następnie wykorzystać do opracowania terapii, które będą mogli zastosować pacjenci – podkreślił prof. Maik Pietzner z Queen Mary University of London.
Stosowanie postu - środki ostrożności
Należy pamiętać, że nie wolno podejmować postu na samej wodzie bez konsultacji medycznej. 7-dniowa głodówka, prowadzona bez kontroli, może prowadzić do problemów i powikłań.
Zlekceważenie zaleceń medycznych może prowadzić m.in. do odwodnienia, omdleń, zaburzeń wodno- elektrolitowych. Pacjenci, którzy chcieliby podjąć post, powinni omówić tę inicjatywę ze specjalistą i wykonać niezbędne badania przed rozpoczęciem postu.