6 sposobów na zdrowe dziąsła. Tanie, proste i skuteczne
Problemy z dziąsłami to prosta droga do utraty zębów. Jak zatem o nie prawidłowo dbać, by nie chorowały i nie krwawiły? Poznaj sprawdzone i bezpieczne sposoby, które w dodatku nie wymagają ani nakładów finansowych, ani specjalnego wysiłku.
Spis treści
- Odpowiednia szczoteczka
- Łagodna pasta
- Nitkowanie
- Płukanie ust płynem
- Masaż dziąseł
- Regularne kontrole u dentysty
Krwawienie z dziąseł to rzadki problem wizyt u dentysty. Zazwyczaj tłumaczymy je sobie jako problem przejściowy, który szybko minie. I zwykle zmieniamy pastę na łagodniejszą, a szczoteczkę na bardziej miękką, choć są też osoby, które z tego powodu zaczynają szczotkować zęby rzadziej, niż do tej pory.
Warto jednak wiedzieć, że krwawienie dziąseł i ich obrzęk świadczą już o stanie zapalnym, którego efektem może być nawet utrata zęba. A gdy choroba przyzębia jest bardzo zaawansowana, naprawdę trudno jest cofnąć jej skutki.
Najczęstszą przyczyną problemów z dziąsłami są zaniedbania higieniczne - za rzadkie mycie zębów. Ale dochodzi do nich również wtedy, kiedy zęby myjemy zbyt często, za intensywnie, używamy zbyt silnych past i za twardych szczoteczek. Chorobom dziąseł można jednak zapobiec, umiejętnie o nie dbając. Oto najważniejsze sposoby.
Odpowiednia szczoteczka
Jeśli miewasz problemy z dziąsłami, stosuj szczoteczkę typu soft, czyli o miękkich włóknach. Najlepiej jeśli wyposażona jest w giętką główkę, która w chwili nacisku na zęby podczas mycia lekko się odchyla - dzięki temu jest delikatniejsza.
Przy problemach z dziąsłami (lub po to, by ich uniknąć) można stosować również szczoteczki elektryczne lub soniczne, które dużo dokładniej niż manualne usuwają płytkę nazębną.
Łagodna pasta
Zrezygnuj z past wybielających i dla palaczy - mają one wysoki wskaźnik ścieralności (RDA) i nie służą delikatnym dziąsłom. Dobre dla dziąseł są pasty o wskaźniku RDA w granicach 30-50, a także pasty zapobiegające paradontozie, w składzie których są substancje bakteriobójcze, regenerujące dziąsła, zmniejszające ryzyko odkładania się płytki nazębnej i tworzenia kamienia nazębnego.
Polecany artykuł:
Nitkowanie
W szczelinach międzyzębowych, w których odkładają się resztki jedzenia, najczęściej zaczyna się zapalenie dziąseł - dlatego te przestrzenie należy starannie nitkować po każdym posiłku i po każdym myciu zębów.
Można w tym celu korzystać zarówno z nici dentystycznej, jak i z irygatora, który emituje strumień wody pod dosyć dużym ciśnieniem, co usuwa resztki jedzenia zarówno z przestrzeni między zębami, jak i z kieszonek dziąsłowych.
Płukanie ust płynem
Płyn do płukania jamy ustnej usuwa bakterie z miejsc, do których nie dotarła szczoteczka i pasta - warto stosować taki z linii do wrażliwych dziąseł, o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i łagodzącym podrażnienia.
Masaż dziąseł
Można go zrobić nawet swoim własnym palcem wskazującym, choć zdecydowanie lepiej sprawdzi się silikonowa szczoteczka do masażu, np. taka dla ząbkujących niemowląt. Masuj dziąsła, "naciągając" je na zęby - to poprawia ich ukrwienie.
Regularne kontrole u dentysty
Chcąc mieć zdrowe dziąsła nie unikniesz ich - ale wizyty profilaktyczne nie będą tak bolesne i kosztowne jak leczenie. Regularne (przynajmniej raz na rok) usuwanie kamienia i polerowanie szkliwa nie tylko chroni zęby przez próchnicą, ale również pozwala uniknąć chorób dziąseł.
Polecany artykuł: