6 błędów, które popełniasz myjąc ręce

2020-05-15 9:45

Myjesz ręce, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19? To świetnie, sprawdź tylko, czy robisz to prawidłowo. Oto 6 błędów, które popełniamy i które sprawiają, że twoja troska o higienę jest nic nie warta.

6 błędów, które popełniasz myjąc ręce
Autor: Getty images

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na uniknięcie COVID-19, ale na pewno jedną z takich metod - i to skuteczną – jest mycie rąk.

Dotyczy to zresztą nie tylko zapobiegania koronawirusowi – tzw. choroby brudnych rąk  (czyli infekcje roznoszone przez zarazki, znajdujące się naszych dłoniach) to również przeziębienie, grypa, ospa wietrzna, zapalenie opon mózgowych, mononukleoza czy wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Spis treści

  1. Błędy, które popełniasz
  2. 1 Nie myjesz rąk wystarczająco często  
  3. 2 Żałujesz mydła 
  4. 3 Nie szorujesz całej dłoni
  5. 4 Nie myjesz rąk wystarczająco długo
  6. 5 Niedokładnie płuczesz dłonie
  7. 6 Nie wycierasz rąk

Błędy, które popełniasz

Mycie rąk jest jednym z kluczowych sposobów zapobiegania zakażenia koronawirusem obok zachowywania dystansu między ludźmi i noszenia masek.

Jednak skuteczne dbanie o czystość dłoni nie jest wcale takie łatwe. Oto najczęstsze błędy, które popełniasz i które sprawiają, że mycie rąk nie ma sensu.

1 Nie myjesz rąk wystarczająco często  

Przez cały dzień stykasz się z wieloma rzeczami i ludźmi, którzy są potencjalnymi źródłami infekcji. Twoje dłonie są cały czas narażone na kontakt z zarazki, w tym z koronawirusem. A z dłoni łatwo już im przejść do ust czy oczu, które są dla drobnoustrojów „wejściem” do ludzkiego organizmu.

Dlatego ręce trzeba myć często, kiedy tylko to możliwe i kiedy, czujesz, że jest  to konieczne. Używaj nie tylko mydła, ale i środka dezynfekującego – zwłaszcza, gdy nie masz dostępu do wody i mydła, np. w sklepie. Środek dezynfekujący do rąk jest dobrym rozwiązaniem, gdy mydło i woda nie są wygodne, ale również nie będą myć.

Myj dłonie:

  • po przebywaniu w miejscu publicznym, w którym mogłeś dotknąć przedmiotów, takich jak wózek na zakupy lub klamki do drzwi
  • po kaszlu lub kichaniu
  • przed dotknięciem twarzy, szczególnie oczu, nosa, ust (np. przed robieniem makijażu)
  • po zadzwonieniu do znajomego (telefon to źródło zarazków)
  • przed i po jedzeniu i przygotowywaniu posiłków
  • po przejściu do łazienki
  • po zabawie ze zwierzęciem lub po podaniu mu jedzenia
  • po sprzątaniu
  • przed i po wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych wokół dziecka (np.  zmianie pieluszki)
  • po wyrzucaniu śmieci
  • po pracy przy komputerze (klawiatura to również źródło drobnoustrojów).

2 Żałujesz mydła 

Zwilż ręce ciepłą lub zimną wodą, a następnie obficie je namydl. Nie potrzebujesz mydła antybakteryjnego, wystarczy, że użyjesz zwykłego ale w takiej ilości, aby stworzyła się piana, która „uniesie” w dłoni  brud, tłuszcz i drobnoustroje.

3 Nie szorujesz całej dłoni

Mycie rąk to nie tylko oczyszczenie wnętrza dłoni. Nie zapomnij wyszorować ich grzbietów, przestrzeni między palcami, a zwłaszcza pod paznokciami. Staraj się mieć krótkie paznokcie, aby zmniejszyć ilość brudu, który może utknąć pod nimi.

4 Nie myjesz rąk wystarczająco długo

Trzeba  szorować je przez około 20-30 sekund, aby usunąć zarazki. Możesz sobie pomóc śpiewając refren "Białej armii" Bajmu lub inna ulubioną piosenkę, której refren trwa tyle właśnie czasu.

5 Niedokładnie płuczesz dłonie

Po zakończeniu szorowania należy dobrze spłukać czystą bieżącą wodą, aby usunąć wszystkie zarazki, które dostały się do piany ze skóry.

6 Nie wycierasz rąk

Zarazki lubią wilgoć, dlatego łatwiej przenoszą się do i z mokrych rąk. Poświęć trochę czasu na wysuszenie rąk ręcznikiem (w domu) lub ręcznikiem papierowym (poza domem). Pamiętaj, żeby  w miejscu publicznym nie używać suszarek elektrycznych, które przenoszą wirusy.

Sonda
Czy myjesz ręce po każdym wyjściu z toalety?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki