5 sposobów na poprawę nastroju w weekend, gdy nadal nie działają kina i puby

2020-05-16 11:23

Wstawałaś rano i uświadomiłaś sobie, że znów nie spotkasz się z przyjaciółmi, nie pójdziesz do kina ani na siłownię? Nie załamuj się, tylko popraw swój nastrój na przekór wszystkiemu.

5 sposobów na poprawę nastroju w weekend, gdy nadal nie działają kina i puby
Autor: Getty images

Dla wielu osób dotychczasowe poluźnienie obostrzeń to wciąż za mało. Czekają na możliwość wspólnych imprez z przyjaciółmi, na odwiedzenie klubu fitness, w którym wcześniej bywali kilka razy w tygodniu.

Zakupy w galerii handlowej też nie cieszą tak, jak dawniej. Nie można w przerwie pójść na kawę, a przymierzanie ubrań (o ile w ogóle obsługa pozwoli wejść do przymierzalni) w rękawiczkach jest koszmarem.

Masz takie myśli każdego ranka, zwłaszcza w weekend, który zawsze był długo wyczekiwanym czasem rozrywki i relaksu? Oto kilka sposobów na poprawę nastroju w sobotni poranek!

 

Sonda
Powiedz nam:

Spis treści

  1. 1 Przypomnij sobie, co cię uszczęśliwiało przed pandemią i zrób to tak, jak możesz
  2. 2. Przypomnij sobie to, za co jesteś wdzięczna
  3. 3. Zrób rano coś innego niż zwykle
  4. 4. Wykorzystaj tłumioną energię na zrobienie czegoś twórczego
  5. 5. Zaplanuj czas na… martwienie się

1 Przypomnij sobie, co cię uszczęśliwiało przed pandemią i zrób to tak, jak możesz

Każdy z nas ma małe i większe przyjemności, którym jest wierny. Teraz nie musisz z nich rezygnować, choć może musisz przeżywać je inaczej. Jeśli wcześniej, przed okresem przymusowej izolacji, twoją największą przyjemnością były spotkania ze znajomymi, zorganizuj je zdalnie.

Nie możecie iść do pubu, ale spacer po lesie jest już chyba dozwolony? Z zachowanie dozwolonej odległości i w maseczkach, oczywiście. To nie to samo, ale zawsze coś… Jeśli szczęście dawał ci trening - poćwicz. Oczywiście nie możesz iść na siłownie, ale odpal internet i znajdź sobie fajne zajęcia on line. Jeśli już na to wpadłaś, po prostu poćwicz dłużej, inaczej, z inny instruktorem.

2. Przypomnij sobie to, za co jesteś wdzięczna

Złe wieści są wszędzie i nigdy nie znikają, za to tych dobrych, zawsze brakuje.  Usiądź przy porannej kawie i przypomnij sobie, jaka jesteś szczęśliwa. Jesteś zdrowa, masz pracę, a może ukochanego lub wspaniałą rodzinę? 

A może jesteś wdzięczna losowi za mieszkanie, o którym marzyłaś lub za psa, na którego czekałaś całe dzieciństwo? Psychologowie zalecają osobom przeżywającym kryzys, aby każdego dnia rano spisywały na kartce 3 rzeczy, za które są wdzięczne Bogu/losowi/sobie samym.

I nie chodzi tu o wielkie rzeczy. Możesz być przecież wdzięczna za przepis na fantastyczne ciastka, które wczoraj upiekłaś.

3. Zrób rano coś innego niż zwykle

Utknięcie w domu z powodu kwarantannie może wywołać poczucie powtarzalności, nudy i nieznośnej rutyny. Codziennie rano wstajesz, zakładasz dres, bo pracujesz zdalnie, potem ślęczysz przed komputerem, jesz kolacje, włączasz TV…

Dobrym sposobem na przeciwdziałanie temu może być wprowadzanie drobnych zmian do codziennej rutyny. Zawsze rano jesz owsiankę? Zrób sobie jutro jajecznicę na boczku. Każdego dnia siadasz do pracy w szlafroku? Umaluj się i uczesz, choć nikt tego nie zobaczy.

4. Wykorzystaj tłumioną energię na zrobienie czegoś twórczego

Wiem: masz dość ludzi, którzy mówią ci, żebyś po prostu zaczęła układać puzzle lub szydełkowała. Ale zrobienie czegoś kreatywnego naprawdę może pomóc ci w tym trudnym czasie, ponieważ odrywa myśli od poważnych spraw.

Wybierz kreatywne zajęcie, które zmusi cię do zdobycia nowej umiejętności: nauka gry na gitarze, rysowanie. Próbowanie nowych rzeczy może być odświeżającą rozrywką!

5. Zaplanuj czas na… martwienie się

Brzmi dziwnie, ale to metoda stosowane przez wielu psychologów u pacjentów z zaburzeniami lekowymi.  Polega na wyznaczeniu sobie czasu na zamartwianie się.  Nie może to być losowy moment, lecz stała praktyka opierając się na stałym harmonogramie.  

Wyznacz sobie 20-minut w ciągu dnia, np. o godzinie 11,  na myślenie o swoich problemach, na czytanie wiadomości o rozwoju pandemii itd. Myśl wtedy o wszystkim, co cię denerwuje i smuci.

Ale ustaw sobie budzik, który da sygnał, że minął czas i już musisz przestać się stresować. A jeśli w ciągu dnia pojawi się nowy problem, odłóż jego rozważanie na jutro na godzinę 11.

źródło: Health.com

Czytaj: Co jeść na poprawę nastroju? Dieta na jesienną depresję

Koronawirus w Polsce. Jak ćwiczyć mózg by poprawić sobie nastrój? 5 sposobów

Pracodawcy chcą opieki psychologicznej dla pracowników

Wpływ pogody na nastrój - jak poradzić sobie z chandrą wywołaną brakiem słońca i przedłużającą się zimą?

Lokale na Bulwarach Wiślanych szykują się do otwarcia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki