5 najbardziej uzależniających substancji na świecie. Nr 1 nie mógł być inny

2022-09-09 12:49

Uzależniających substancji dostępnych jest mnóstwo. Niepokojący jest fakt, że większość z nich jest legalna, a społeczeństwo nie zawsze ma na ten temat wiedzę lub nie dopuszcza myśli, że są one szkodliwe i uzależniające. Jakie są najbardziej uzależniające substancje na świecie? Oto ranking.

5 najbardziej uzależniających substancji na świecie. Nr 1 nie mógł być inny
Autor: Getty Images

5 najbardziej uzależniających substancji

Eksperci opracowali listę najbardziej uzależniających substancji, uwzględniając:

  • stopień szkodliwości dla organizmu
  • stopień aktywacji dopaminy w mózgu
  • powodowane przez nie objawy
  • stopień uzależnienia
Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

5. Nikotyna

Spośród 5 najbardziej uzależniających substancji, ta uzależnia "najsłabiej". Każda z nich jest groźna dla organizmu i powoduje szereg dolegliwości oraz predysponuje do rozwoju wielu schorzeń.

Uzależnienie od nikotyny ma charakter przewlekły i nawracający. Każdy nałogowy palacz wie, jak trudno jest wyjść ze szponów tego nałogu. Zależność od nikotyny związana jest ze zmianami w  ośrodkowym układzie nerwowym. Nawet, jeśli uda się rzucić palenie, należy mieć się na baczności, bo nawet jeden papieros stanowi ogromne ryzyko powrotu do palenia.

W procesie palenia papierosów nikotyna jest ekspresowo absorbowana przez płuca i dostarczana do mózgu, co sprawia, że jest silnie uzależniająca. Poziom dopaminy w czasie palenia papierosa wzrasta o 25-40 proc. i to właśnie z tego powodu głównie tak często sięgamy po papierosa.

4. Barbiturany

Barbiturany to leki o działaniu uspokajającym, nasennym, znieczulającym i przeciwbólowym. Są ogólnodostępne, wielu z nas sięga po nie każdego dnia. Zażywane w niewielkich dawkach wywołują uczucie euforii, jednak ich nadmierne stosowanie może spowodować problemy z oddychaniem, a w konsekwencji śmierć. Po tym, jak uzależnienie od barbituranów stało się powszechne, większość z nich została wycofana z produkcji. Niektóre leki zawierające kwas barbiturowy są jednak nadal dostępne w aptekach.

3. Kokaina

Kokaina należy do grupy substancji psychostymulujących i działa na nasz układ nerwowy. Po zażyciu kokainy odczuwa się lekkość bytu, radość, a nawet euforię, wzrasta pewność siebie. Ponadto, kokaina powoduje ogólny przypływ energii i wzrost ciśnienia krwi. Kokaina działa stosunkowo krótko, dlatego w celu podtrzymania efektu jej działania bywa przyjmowana wielokrotnie w ciągu danego okresu czasu.

Według badań, poziom dopaminy po zażyciu kokainy wzrasta trzykrotnie. Nieco ponad 20 proc. osób, które kiedykolwiek spróbowały kokainy, stały się od niej uzależnione.

2. Alkohol

Szacuje się, że obecnie 2,3 miliarda osób na całym świecie pije alkohol. WHO przewiduje, że jeśli nie zmienią się trendy, światowe spożycie alkoholu wzrośnie w ciągu kolejnych 10 lat. Średnia spożycia alkoholu w Polsce jest wyższa niż średnia europejska. Polska znajduje się w czołówce europejskich państw pod względem spożycia alkoholu.

Wielu sięga po alkohol z różnych powodów, m.in. w czasie spotkań towarzyskich czy oglądania meczu. Niepokojące jest to, że coraz więcej osób pije, aby zasnąć lub zapomnieć o ciężkim dniu w pracy. Alkohol ma wyjątkowo negatywny wpływ na mózg, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

1. Heroina

Najbardziej uzależniającą substancją jest heroina, która należy do grupy narkotyków twardych. Podobnie jak morfina, heroina wykazuje działanie przeciwbólowe, jednak w Polsce nie jest stosowana w lecznictwie z uwagi na to, że posiada właściwości silnie uzależniające. Już nawet po pierwszym zażyciu heroiny może dojść do psychicznego uzależnienia. Uzależnienie od heroiny jest tak silne, że chory podporządkowuje całe swoje życie zdobywaniu środków na narkotyk, który wyniszcza organizm i prowadzi do śmierci.

Czy możesz być współuzależniony?

Pytanie 1 z 13
Czy wstydzisz się tego, co dzieje się w Twoim domu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki