34-letni piłkarz zmarł po ciężkiej walce z rakiem. Diagnozę usłyszał dwa lata temu

2022-09-20 10:20

Po dwóch latach zmagań z ciężką chorobą zmarł Nicolas Schindelholz. 34-letni piłkarz chorował na raka płuc. Rok temu przez nowotwór musiał przedwcześnie zakończyć swoją karierę. Niestety, mimo leczenia, odszedł 18 września. Szwajcaria jest pogrążona w żałobie. O śmierci piłkarza poinformowała gazeta „Blick”.

Nicolas Schindelholz
Autor: Instagram

Nicolas Schindelholz był szwajcarskim obrońcą. W swojej karierze grał m. inn. W FC Thun, FC Luzern i FC Aarau. Niestety, z powodu choroby musiał przedwcześnie zrezygnować z gry.

Wszystko zaczęło się w 2020 roku, kiedy usłyszał fatalną diagnozę. Okazało się, że piłkarz cierpi na raka płuc. Schindelholz w szwajcarskiej ekstraklasie rozegrał łącznie 96 meczów. Rok później już nie pojawił się na boisku. Po ciężkiej walce z chorobą zmarł. Zostawił żonę i czwórkę dzieci.

Choć informacja o śmierci piłkarza pojawiła się wcześniej, koledzy z drużyny Schinelholza dowiedzieli się o tej tragicznej nowinie dopiero po zakończeniu pucharowego meczu z FC Basel. Władze klubu nie chciały, by informacja o śmierci kolegi wpłynęła na ich grę i postawę na boisku. Dowiedzieli się jednak tuż po zakończeniu meczu przez komunikat spikera. Niektórzy z graczy popłakali się na boisku. Choć Nicolas nie zrobił zawrotnej kariery w świecie piłkarskim, był bardzo lubiany wśród kolegów z branży.

"Wszyscy w FC Aarau jesteśmy bardzo smutni i nasze myśli są z jego bliskimi. Składamy kondolencje rodzinie Nicolasa" - powiedział prezes Philipp Bonorand.

Oficjalne podżeganie swojego byłego obrońcy wystosował również klub FC Aarau.

"Nasz były środkowy obrońca Nicolas Schindelholz zmarł na raka w wieku zaledwie 34 lat. FC Aarau składa rodzinie serdeczne kondolencje i życzy dużo siły w tym trudnym czasie" - napisano na oficjalnym profilu klubu na Instagramie.

Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Rak płuc należy do najczęściej występujących nowotworów

Rak płuc obecnie jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych. Choroba ta jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim co do częstości (zaraz po raku piersi) nowotworem pojawiającym się u kobiet.

Podstawową przyczyną raka płuc są mutacje dotyczące materiału genetycznego. Do największego czynnika ryzyka wystąpienia raka płuc jest palenie papierosów. Nawet 85-90% wszystkich zachorowań na nowotwór płuc jest związane z długotrwałym paleniem tytoniu. Zdarza się jednak, że na raka płuc chorują również osoby niepalące.

Do innych niż palenie czynników ryzyka raka płuc należą: bierne palenie, ekspozycję na różne toksyczne substancje, promieniowanie jonizujące, niektóre choroby płuc oraz obciążenia genetyczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki