3 tys. zgłoszeń dotyczących leku na odchudzanie. “Gwałtowny wzrost przedawkowania”
Popularność leków zawierających semaglutyd przerosła wszelkie oczekiwania. Po preparat sięgają nie tylko chorzy na cukrzycę, czy osoby z borykające się z chorobliwą otyłością. Chęć utraty masy ciała bez wyrzeczeń i wysiłku wciąż zbiera żniwo. Amerykańskie Centra Zatruć wskazują, że mamy do czynienia z poważnym problemem.
Semaglutyd został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków w 2017 roku. Sprzedawany jest pod nazwą Ozempic, gdy jest stosowany w leczeniu cukrzycy i Wegovy, w odniesieniu do leczenia chorobliwej otyłości. Niestety liczba nadużyć wzrasta a wraz z nimi przedawkowania, dlatego raz jeszcze przypominamy, że sięganie po tego typu preparaty w nadziei na proste odchudzanie bez wysiłku obarczone jest dużym ryzykiem zdrowotnym
Ozempic. Skutki uboczne to nie tylko informacja na ulotce
Wzrost zainteresowania preparatami zawierającymi semaglutyd wciąż rośnie. Zjawisko jest niepokojące, ponieważ tak duży popyt przyczynił się do napływu leków z czarnego rynku. Pojawiły się już pierwsze sfałszowane preparaty, które trafiły do legalnych łańcuchów dostaw, ale dzięki kontrolom udało się je wycofać z rynku.
To nie jedyny problem. Jak informuje portal “CNN Health”, tylko od stycznia do listopada Amerykańskie Centra Zatruć odnotowały prawie 3 tys. zgłoszeń dotyczących semaglutydu. Dane te stanowią ponad 15-krotny wzrost przypadków przedawkowania od 2019 roku. W 94 proc. zgłoszeń lek ten był jedyną zgłaszaną substancją.
Amerykańskie media wspominają, że niektóre osoby wymagały nawet hospitalizacji z powodu silnych nudności, wymiotów i bólu brzucha. Na szczęście po podaniu płynów dożylnych i leków kontrolujących nudności dolegliwości ustąpiły. Mimo to sięganie po leki na cukrzycę oraz na chorobliwą otyłość, bez wskazań lekarskich i stałego monitorowania stanu zdrowia, może skończyć się fatalnie.
Nie każdy miał tyle szczęścia. Ozempic może zrujnować zdrowie
“Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać twojemu życiu lub zdrowiu”, znamy tę regułkę powtarzaną w mediach zaraz po reklamowaniu określonego produktu. Nie jest on podawany bez znaczenia. To właśnie sięganie po leki na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, lub co gorsza, samodzielne zwiększanie dawek, może zakończyć się fatalnie.
Nawet wśród pacjentów, którym przepisano leki zawierające semaglutyd mogą wystąpić działania niepożądane w postaci dolegliwości układu pokarmowego, nudności czy wymioty. Stąd nasilenie takich objawów u osób zdrowych jest wysoce prawdopodobne.
Niestety Ozempic nadal kusi “efektem ubocznym” w postaci utraty masy ciała, a chętnych nie brakuje i nie są to wyłącznie celebryci. Przykładem może być historia pewnej 44-latki, którą opisywaliśmy w tym artykule.
Kobieta pozwała producentów leku Ozempic i Mounjaro, twierdząc, że to z winy preparatu ma poważne problemy ze zdrowiem, a przed zastosowaniem leków nie miała świadomości na temat ewentualnego zagrożenia.
Dlatego warto przypomnieć kilka wyjątkowo dotkliwych skutków ubocznych, które mogą być efektem sięgania po leki na cukrzycę typu 2 lub chorobliwą otyłość, bez wskazań medycznych:
- ostre zapalenie trzustki,
- guz tarczycy,
- choroby nerek,
- hipoglikemia,
- problemy z pęcherzykiem żółciowym.