3 tys. zakażeń dziennie i kolejne zgony. “Zdecydowany wzrost infekcji COVID-19”
Covid-19 nie odpuszcza. W ostatnim czasie liczba zachorowań budzi coraz większy niepokój. Co więcej, okazuje się, że jest wiele przypadków ponownego zakażenia koronawirusem. Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska podkreśla, że chorych może być znacznie więcej, niż wykazują oficjalne dane.
Dane opublikowane 6 grudnia przez Ministerstwo Zdrowia przedstawiają dzienne statystyki zachorowań na COVID-19 w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że tylko jednego dnia potwierdzono 3 414 przypadków koronawirusa. Warto podkreślić, że są to dane pozyskane w oparciu o liczbę pozytywnych testów na covid, zatem chorych może być znacznie więcej.
Covid - statystki nie kłamią. Kraska mówi o zgonach
Przeanalizowaliśmy udostępnione dane i okazuje się, że najgorsza sytuacja jest w województwie mazowieckim. To właśnie tam zdiagnozowano najwięcej przypadków, bo aż 524 zachorowania na koronawirusa. W kolejnych trzech województwach dzienna liczba chorych wynosi ponad 300 przypadków (woj. lubelskie, kujawsko-pomorskie, śląskie).
Statystyki wykazują, że na terenie zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i Małopolski dzienna liczba zakażeń COVID-19 wynosi ponad 200 osób. W pozostałych regionach dane są równie niepokojące i najczęściej sięgają wysoko ponad 100 zachorowań dziennie.
Wiceminister Zdrowia odniósł się do ostatnich danych i zaznaczył, że wśród chorych pojawiają się pierwsze zgony. Tylko w miniony wtorek zmarło 10 osób w tym, aż siedem nie miało żadnych chorób współistniejących.
Nowe szczepionki na COVID-19. “Zamówiliśmy na początek 210 tys.”
Kraska zaznaczył, że nowa mutacja koronawirusa, która dominuje obecnie nie objawia się w tak drastyczny sposób jak dotychczasowe szczepy. Wiceminister dodaje, że najczęściej obserwuje się gorączkę i ból gardła. Warto zaznaczyć jednak, że nie każdy wykonuje testy, zatem faktyczna liczba zakażeń może być znacznie większa.
W Polsce pojawiła się wyczekiwana od dłuższego czasu nowa szczepionka na COVID-19. Kraska zaznaczył, że preparat jest bezpłatny i warto skorzystać z możliwości zaszczepienia.
- Zamówiliśmy na początek 210 tys. i kolejne 200 tys. przyjedzie w następnym tygodniu. Czekamy, jaka będzie odpowiedź naszego społeczeństwa, na to, żeby się tą szczepionką zaszczepić - wyjaśnił wiceminister.
Dla wszystkich zainteresowanych nową szczepionką mamy dobre informacje. Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, z którego wynika, że już od 6 grudnia 2023 dostępna jest szczepionka Nuvaxovid zaktualizowana dla podwariantu XBB.1.5.
Jak zapisać się na szczepienie? COVID-19 nie odpuszcza
Warto zaznaczyć, że szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Pacjenci, którzy zdecydują się na taki krok, mogą zapisać się na szczepienie w następujący sposób:
- za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
- w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.)
- przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
- przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00) – od 16 grudnia 2023 r. infolinia nie będzie działała.
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia, szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć nie tylko dorosły, ale również osoba, która ukończyła 12 lat i
- wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19,
- szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można więc przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.
Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tzw. grup ryzyka:
- w wieku powyżej 60 lat,
- w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19,
- pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.