23-letni piłkarz z Łodzi nie żyje. "Dzień kończył i zaczynał się myślą, jaki potwór rośnie w jego ciele"

2022-10-11 8:36

Mateusz Jaworski nie żyje. 23-letni zawodnik m.in. klubów ŁKS Łódź i Warta Sieradz walczył z ciężką chorobą przez rok. Udało się zebrać niezbędne środki na jego leczenie, a lekarze robili co w ich mocy. Niestety, choroba była silniejsza. Młody sportowiec zmarł w niedzielę nad ranem.

Mateusz Jaworski
Autor: MZ Fotografia Sportowa / Facebook

Mateusz Jaworski był wychowankiem klubu ŁKS Łódź, grał także w barwach Zjednoczonych Stryków, a jeszcze do ubiegłego roku był zawodnikiem Warty Sieradz. W styczniu 2021 r. musiał przerwać karierę piłkarską z powodu ciężkiej choroby. 

Na co chorował Mateusz Jaworski?

O chorobie Mateusza opowiedział w rozmowie z portalem sieradz.naszemiasto.pl Szymon Jaworski:

– Brat usłyszał, że ma złośliwy nowotwór, z dużym prawdopodobieństwem jest to mięsak Ewinga w fazie rozsiewu. Przerzuty widoczne były w płucach i wątrobie. Kolejne informacje były tylko gorsze, przypadek nieoperacyjny z powodu wielkości i rozległości guza. Szok, bo każdy dzień kończył i zaczynał się myślą, jaki potwór rośnie w jego ciele i nikt na ten moment nic nie jest w stanie z nim zrobić! 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Mateusz Jaworski nie żyje. Zmarł w niedzielę rano

Bliscy, znajomi a także środowisko piłkarskie zaangażowali się w zbiórkę środków na leczenie 23-latka. "Niestety, pomimo podjętych prób leczenia, młody piłkarz zmarł w niedzielę nad ranem" – przekazał informację klub Warta Sieradz.

Mięsak Ewinga - guz atakujący młodych

Guz Ewinga częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek, a szczyt zachorowania przypada w przedziale wiekowym 10–14 lat u chłopców i 5–9 lat u dziewczynek. Jest to złośliwy nowotwór kości, którego późne wykrycie właściwie odbiera szansę na wyleczenie. Przyczyny rozwoju mięsaka Ewinga nie są dokładnie znane, choć mówi się m.in. o występowaniu rodzinnym oraz o szybkim wrastaniu u młodych osób.

Jak objawia się mięsak Ewinga?

Początkowo ten rodzaj nowotworu nie daje żadnych objawów. Dopiero później pojawia się m.in. tępy i nawracający ból kości, który z czasem staje się ostry i ciągły. Szczególną uwagę i podejrzenia powinny wzbudzić dolegliwości bólowe układu ruchu, które nie mają żadnej jasnej przyczyny, jak np. uraz. 

Do objawów mięsaka Ewinga należą również: ograniczenie ruchomości w zajętej kości, obrzęk nad kością złamanie kości, będące wynikiem jej zniszczenia przez guz.

Gdy mięsak Ewinga ulokuje się w obrębie kręgosłupa, może powodować parestezje, czyli osłabienie czucia i siły mięśniowej spowodowane uciskiem guza na nerwy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki