22 osoby nie żyją. 143 nowe przypadki w ciągu pierwszych dwóch tygodni 2025 roku
NCDC, czyli Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobieganie Chorobom potwierdziło, że 22 osoby zmarły z powodu gorączki Lassa w ciągu dwóch pierwszych tygodniu 2025 roku. Co więcej, w tym samym czasie zdiagnozowanych zostało nowych 143 przypadków.
W Nigerii już siedem z trzydziestu sześciu stanów zgłosiło potwierdzone przypadki tej choroby wirusowej, która według NCDC dotknęła głównie osoby młode w wieku od 21 do 30 lat. NCDC ostrzegło w środę, że sytuacja jest krytyczna.
Nawet 500 tys. przypadków rocznie. WHO ostrzega: nie tylko Nigeria
Epidemia gorączki Lassa w Nigerii trwa od ubiegłego roku, kiedy odnotowano ponad 1187 potwierdzonych przypadków.
Przypadki choroby oprócz Nigerii zostały też potwierdzona przez WHO w Beninie, Ghanie, Gwinei, Mali, Sierra Leone i w Liberii.
Jesienią ubiegłego roku Departament Zdrowia i Opieki Społecznej stanu Iowa poinformował o śmiertelnym przypadku gorączki Lassa u pacjenta, który wcześniej wrócił z Afryki Zachodniej. W ciągu ostatnich 55 lat w Stanach Zjednoczonych odnotowano osiem przypadków wirusa Lassa związanych z podróżami.
Wirus Lassa został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1969 r. w Nigerii. Zakażenie rozprzestrzenia się poprzez kontakt z odchodami gryzoni i jest przenoszone z człowieka na człowieka. Może powodować śmiertelną gorączkę krwotoczną. W Afryce Zachodniej co roku odnotowuje się od 100 tys. do 500 tys. przypadków gorączki Lassa i około 5 tys. zgonów związanych z tą chorobą.
Gorączka krwotoczna Lassa. Takie objawy mogą się pojawić
Gorączka krwotoczna Lassa jest wywołana przez należący do rodziny Arenaviridae wirus. Pochodzi ona od gryzoni, a w szczególności od szczurów. Zarazić się nią można poprzez kontakt z ich wydzielinami, jak i również od zakażonych bądź chorych ludzi.
Warto wiedzieć, że choroba ta może się dostać do organizmu zarówno drogą pokarmową, jak i oddechową. Co więcej, może się ona również szerzyć drogą płciową oraz poprzez kontakt uszkodzonej śluzówki lub skóry z krwią, wydzielinami i wydalinami zakażonych zwierząt bądź ludzi.
Gorączka krwotoczna Lass występuje przede wszystkim w zachodniej Afryce. Jak jednak informuje portal Gov, ze względy na szczególną zakaźność, jak i łatwość przenoszenia, stwarza ona zagrożenie do rozprzestrzenienia się również do innych krajów na świecie.
Jeśli chodzi o objawy, to zakażenie w 80 proc. przebiega bezobjawowo. W innych przypadkach natomiast po okresie intubacji trwającym do 15 dni mogą pojawiać się ostre objawy.
Wynikają one z wielonarządowego uszkodzenia. Do nich zaliczane są między innymi:
- pogorszenie ogólnego stanu
- gorączka
- ból głowy
- ból gardła
- ból mięśni
- ból brzucha
- biegunka
- wymioty
- bóle w klatce piersiowej
Co więcej, na migdałkach pojawić się może biało-żółty nalot, pęcherzyki i owrzodzenia. Wystąpić mogą również objawy krwotoczne.
Około 15 proc. hospitalizowanych umiera, skuteczne jest bardzo szybkie podanie leków antywirusowych. Jeśli chodzi o zapobieganie, to najlepszym środkiem będzie przestrzeganie podstawowych zasad higieny.