2024 jeszcze się nie zaczął, a już są spodziewane braki niektórych leków. Na liście hit na odchudzanie
Przełomowe leki dla cukrzyków, które okazały się też niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o spektakularne odchudzanie, błyskawicznie znikają z aptek. Pacjenci, którym przypisano lek w terapii cukrzycy, mieli w 2023 problemy z dostępem do tych środków. Podmiot odpowiedzialny wystosował komunikat, w którym podaje, czego możemy się spodziewać w 2024 roku, jeśli chodzi o dostępność leków.
Co z lekami w 2024? Wydano komunikat
Firma Novo Nordisk A/S, będąca polskim przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego za lek Ozempic, wystosowała po uzgodnieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych komunikat do pracowników ochrony zdrowia, w którym informuje o spodziewanych niedoborach wspomnianego leku również w 2024 roku.
Wspomniano o „lokalnych i przejściowych” niedoborach leku Ozempic (semaglutyd) 0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu. Zwrócono uwagę na przyczynę sytuacji. Powołano się na „nieustająco bezprecedensowy popyt”, podkreślając zarazem, że „sytuacja nie jest wynikiem jakichkolwiek wad jakościowych produktu ani innych kwestii dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania”.
CZYTAJ TEŻ: Chcieli tylko schudnąć. Leki zmieniły ich życie i twarze
Lek na cukrzycę, hit na odchudzanie
Już rok 2023 upływał pod znakiem przejściowych braków wspomnianych produktów na rynkach farmaceutycznych w różnych krajach. Jest to spowodowane faktem, że lek – stworzony jako środek skuteczny w leczeniu cukrzycy – okazał się preparatem, który spektakularnie odchudza, przez co zyskał miano „ulubionego leku Hollywood”.
Chociaż wiele osób alarmuje, że odchudzanie z pomocą semaglutydu może mieć niekorzystne skutki uboczne, to wciąż nie zniechęca zainteresowanych szybkim i prostym sposobem na zmniejszenie masy ciała.
Tymczasem skutki braku leku dla osób, które z jego pomocą leczą cukrzycę, mogą być poważne. „Nieprzyjęcie zaplanowanej dawki leku może mieć negatywne następstwa kliniczne, takie jak hiperglikemia”, czytamy w komunikacie, w którym jednocześnie skierowanoę do personelu medycznego prośbę o informowanie pacjentów o możliwych trudnościach z zakupem wspomnianego leku.
Ponadto zwrócono uwagę, aby priorytetowo zaopatrywać w lek osoby, które już rozpoczęły kurację, aby jej nie przerywały, przesuwając na dalszą pozycję osoby, które dotychczas nie zażywały tych środków.
CZYTAJ TEŻ: Modne leki na odchudzanie pod ostrzałem. "Ryzyko aż trzykrotnie wyższe"
Kto może stosować popularny lek na odchudzanie?
W komunikacie podkreślono, że Ozempic jest przeznaczony dla osób dorosłych „z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 łącznie z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym:
- w monoterapii, u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niewskazane ze względu na nietolerancję lub istniejące przeciwwskazania,
- w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy”.
Podkreślono, że „stosowanie tego produktu w innym celu niż wskazany powyżej, w tym do kontrolowania masy ciała u pacjentów bez cukrzycy, oznacza stosowanie leku poza wskazaniami.” Wskutek popularności produktu wykorzystywanego w celu odchudzania, bez leków pozostaje docelowa grupa pacjentów.
Polski oddział Novo Nordisk A/S informuje w piśmie o monitorowaniu sytuacji i zapowiada przekazywanie na bieżąco wiadomości o zmianach w dostępności leku. Zapewnia jednocześnie o tym, że „pracujemy w sposób wytężony nad zapewnieniem dostaw leku”.