20 proc. więcej przypadków, niż przed rokiem. Groźna choroba powraca

2024-11-17 14:32

W najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w 2023 roku na świecie odnotowano o 20 procent więcej zachorowań na odrę niż w 2022 r. Z polskich danych statystycznych wynika, że liczba potwierdzonych przypadków odry w ciągu ostatniego roku wzrosła aż dziesięciokrotnie.

20 proc. więcej przypadków, niż przed rokiem. Groźna choroba powraca
Autor: Getty Images Coraz więcej zachorowań na odrę. Najnowszy raport WHO

Spis treści

  1. Liczba przypadków odry rośnie na całym świecie
  2. Wzrost zachorowań na odrę w Polsce
  3. Objawy odry
  4. Jak zapobiegać zarażeniu się odrą?
  5. Zobacz, jak wygląda wysypka przy odrze

Liczba przypadków odry rośnie na całym świecie

Najnowszy raport WHO nie brzmi optymistycznie. W 2023 roku na całym świecie gwałtownie wzrosła liczba przypadków odry – groźnej choroby zakaźnej, której powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na ten temat informuje, że w 2023 r. odnotowano łącznie 10,3 mln przypadków odry. Zmarło ponad 107 tys. osób, głównie dzieci poniżej 5 lat.

Z danych Organizacji wynika też, że od czasu epidemii covid-19 liczba dzieci, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze spadła do 81 proc. W rezultacie pojawiło się więcej ognisk choroby, choć szczepionka jest dostępna we wszystkich państwach. Zdaniem naukowców zaszczepionych powinno być nie mniej niż 95 proc. dzieci.

Wzrost zachorowań na odrę w Polsce

Powracająca odra jest również poważnym zagrożeniem zdrowotnym w Polsce. Choroba rozprzestrzenia się szybko, jeden chory może zarazić nawet 18 osób.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (PZH) wynika, że do końca lipca 2024 roku w Polsce odnotowano 246 przypadków odry, co stanowi ponad dziesięciokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku, kiedy to zarejestrowano jedynie 23 przypadki.

Najwięcej zachorowań wystąpiło w województwie dolnośląskim, ale przypadki choroby wykryto również w innych regionach - łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie. Eksperci wskazują, że część zakażeń może być związana z osobami wracającymi z krajów o wyższej liczbie przypadków, takich jak Niemcy i Wielka Brytania.

Poradnik Zdrowie: odra

Objawy odry

Odrę wywołuje wysoce zakaźny wirus. Objawy zazwyczaj pojawiają się po 10-12 dniach od zakażenia i mogą obejmować:

  • gorączka: zwykle wysoka, często przekraczająca 39°C.
  • kaszel: suchy, nasilający się z czasem.
  • katar: często towarzyszy innym objawom.
  • zapalenie spojówek: czerwone i podrażnione oczy.
  • wysypka: charakterystyczna gruboplamisto-grudkowa, czerwona. Zaczyna się w jamie ustnej (tzw. plamki Koplika), następnie wysypka przenosi  na twarz, szyję i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Gorączka i złe samopoczucie, a także katar, kaszel i zapalenie spojówek pojawiają się na 2-4 dni przed pojawieniem się wysypki, która utrzymuje się nawet do tygodnia. Jeśli nie dojdzie do powikłań, chory stopniowo zdrowieje – zazwyczaj proces ten zaczyna się w ciągu 2-5 dni od pojawienia się wysypki.

U jednej na trzy chore osoby mogą wystąpić powikłania – zapalenie ucha środkowego prowadzące do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, zapalenie mózgu, zapalenie wątroby czy poważne problemy ze wzrokiem.

Jak zapobiegać zarażeniu się odrą?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed odrą jest szczepienie. W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1975 roku, a obecnie stosuje się szczepionkę MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce), która podawana jest w dwóch dawkach:

  • Pierwsza dawka: Podawana w wieku 13-15 miesięcy.
  • Druga dawka: Podawana w wieku 6 lat.

Po podaniu dwóch dawek szczepionki odporność na odrę wynosi niemal 100%. Specjaliści zalecają również, aby osoby dorosłe, które nie były szczepione lub nie mają pewności co do swojego statusu szczepień, rozważyły przyjęcie dodatkowej dawki.

Problemem, jaki muszą rozwiązać epidemiolodzy jest to, że ludzie stracili zaufanie do wagi rutynowych szczepień dzieci przeciwko takim chorobom, jak odra. Agencja Reutera podała, że w 2023 roku ponad 22 mln dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze.

Zobacz, jak wygląda wysypka przy odrze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki