18 osób nie żyje, 54 poważnie ranne. Wszystko za sprawą łóżek medycznych

2023-09-05 13:21

Pacjenci korzystają z urządzeń medycznych, gdy wymaga tego ich stan zdrowia. W teorii te urządzenia powinny pomagać, ale, jak się okazuje, jedną z przyczyn wypadków lub zgonów, może być kontakt z elementem wyposażenia, który z pozoru wydaje się bezpieczny. A jednak statystyki pokazują zupełnie coś innego.

18 osób nie żyje, 54 poważnie ranne. Wszystko za sprawą łóżek medycznych
Autor: GettyImages 18 osób nie żyje, 54 poważnie ranne. Wszystko za sprawą łóżek medycznych

Niebezpieczne łóżka medyczne

18 zgonów, dziesiątki rannych – tak można streścić raport dotyczący bezpieczeństwa pacjentów, opublikowany przez brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA, Medicines and Healthcare products Regulatory Agency).

Personel medyczny w związku z tym ma przejść dodatkowe szkolenia, żeby uświadomić sobie skalę zagrożenia i nauczyć się szacować ryzyko. Co może powodować aż taką skalę zagrożenia? Jak się okazuje, jest to przedmiot, po którym wcale nie spodziewalibyśmy się niczego złego. Mianowicie chodzi o łóżko medyczne.

CZYTAJ TEŻ: Odszkodowanie za wypadek w szpitalu [Porada eksperta]

Madonna trafiła do szpitala

Raport o wypadkach w łóżkach medycznych

Raport obejmuje 5 lat, od początku 2018 do końca 2022. W tym czasie doszło do 18 wypadków śmiertelnych oraz 54 wypadków, w których pacjenci doznali ciężkich uszczerbków na zdrowiu i uszkodzeń ciała.

Wypadki były powodowane łóżkami medycznymi, poręczami łóżek, wózkami, łóżkami bariatrycznymi, urządzeniami do obracania bocznego i uchwytami do łóżka. Zdarzały się przypadki m.in. uwięźnięcia w łóżku medycznym. Jak zwrócono uwagę, zwykle był to skutek złego dobrania łóżka do potrzeb pacjenta.

Jak podkreślono w raporcie, problem stanowiły nie same konstrukcje łóżek, ale niewłaściwa konserwacja czy serwis urządzeń. Opisane przypadki miały miejsce poza szpitalami, co stanowi dodatkowy czynnik ryzyka, ponieważ w szpitalach pacjenci są lepiej monitorowani przez personel, a urządzenia regularnie sprawdzane i naprawiane w razie potrzeby.

Agencja MHRA podkreśliła, że konieczne jest podjęcie działań i szkoleń przez wszystkie osoby odpowiedzialne za użytkowanie, zakup, przepisywanie i konserwację łóżek medycznych, w tym wszystkie organizacje zajmujące się doraźną i lokalną opieką zdrowotną, domy opieki, dostawcy sprzętu, terapeutów zajęciowych i zespoły wczesnej interwencji.

CZYTAJ TEŻ: Wypadek w szpitalu - jak walczyć o odszkodowanie? [Porada eksperta]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki