17-letniemu Kamilowi groziła amputacja nogi. Lekarze "wydrukowali" mu nową kość

2024-04-29 10:31

Kamil, który choruje na rzadką chorobę genetyczną, trafił pod opiekę lekarzy Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Specjaliści zdecydowali się na wykonanie u 17-latka skomplikowanej operacji z wykorzystaniem techniki druku 3D. Dzięki niej pacjent uniknął amputacji nogi i ma ogromną szansę na powrót do sprawności.

17-letniemu Kamilowi groziła amputacji nogi. Lekarze wydrukowali mu nową kość
Autor: Facebook: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie 17-letniemu Kamilowi groziła amputacji nogi. Lekarze "wydrukowali" mu nową kość

17-letni Kamil Tatuch jest pacjentem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olszynie. Chłopiec cierpi na neurofibromatozę (inaczej nerwiakowłókniakowatość), czyli rzadką chorobę genetyczną atakującą układ nerwowy, kostny, oczy, a także skórę. Trzy lata temu chłopiec nabawił się złamania kości piszczelowej lewej nogi i w związku z jego przypadłością zachowawcze leczenie było niezwykle trudne. Niestety, zakończyło się niepowodzeniem. Doszło do destabilizacji zespolenia.

Wydruk kości w 3D pomógł w operacji

„Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Postanowiliśmy wykonać operację ratującą jego kończynę przed amputacją” - przekazał cytowany w komunikacie specjalista ortopedii i traumatologii lek. Przemysław Jackowski z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olszynie.

Poradnik Zdrowie: Skalpel, odc. 1 Wymiana ekspandera na implant

Takiej operacji pediatrycznej, czyli przeszczepu kości z wykorzystaniem druku techniki 3D, nie przeprowadzono wcześniej na Warmii i Mazurach. Trwała 4,5 godziny, a jej przebieg nadzorował prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

O wielkim sukcesie swoich specjalistów placówka medyczna poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dzięki nowoczesnej technologii zespół olsztyńskich lekarzy, we współpracy ze specjalistami z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, mógł bardzo precyzyjnie ocenić poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia.

Najpierw lekarze usunęli duży fragment kości, a w jego miejsce wszczepili mikrochirurgiczną kość strzałkową z drugiej kończyny nastolatka. Dodatkowo wzmocniono ją przeszczepem allogenicznym od dawcy z banku tkanek, w celu m.in. zachowania ruchomości w stawach.

17-latek uniknął amputacji nogi

Operacja była szansą dla Kamila na odzyskanie pełnej sprawności, a nawet powrót do uprawiania sportu. W ocenie lekarzy „jeśli się wszystko wygoi, to już za około 4-6 miesięcy Kamil będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować”. Na 29 kwietnia zaplanowano rozpoczęcie pionizacji Kamila w asyście personelu medycznego.

Podobne zabiegi przeprowadzają nieliczne ośrodki pediatryczne w Polsce. W szpitalu dziecięcym w Olsztynie wykonywaliśmy dotąd wysokospecjalistyczne zabiegi z zastosowaniem zespolenia mikronaczyniowego wspólnie z chirurgami szczękowo-twarzowymi, następnie rozpoczęliśmy ich wykonywanie z chirurgami dziecięcymi, a od tej pory jesteśmy przygotowani, by na stałe wprowadzić je do zakresu ortopedycznego – wyjaśnił prof. Łukasz Krakowczyk.

Od 20 lutego 2024 roku, zgodnie z decyzją ministra zdrowia, szpital dziecięcy w Olsztynie znalazł się w gronie wysokospecjalistycznych ośrodków, które zajmują się kompleksowym leczeniem pacjentów z neurofibromatozami. Jako jeden z sześciu takich ośrodków w Polsce prowadzi pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami z neurofibromatozami oraz chorobami pokrewnymi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki