153 osoby z zatruciem, 13 osób w szpitalu. Wymioty i biegunki po szkoleniu SG
Aż 153 osoby zgłosiły objawy zatrucia pokarmowego po szkoleniu w Kętrzynie. W przypadku 13 z nich konieczna była hospitalizacja. Sanepid potwierdził, że przyczyną dolegliwości jest salmonella. Poszkodowani to funkcjonariusze SG, którzy przyjechali na szkolenia do Kętrzyna.

153 osoby z zatruciem pokarmowym
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kętrzynie Irmina Filipek poinformowała PAP, że u 153 osób wystąpiły we wtorek objawy zatrucia pokarmowego o różnym nasileniu.
Była to m.in. biegunka, wymioty, bóle brzucha, podwyższona temperatura ciała. 13 z tych osób zostało hospitalizowanych. Doprecyzowała, że to kursanci, którzy przyjechali na szkolenia do Kętrzyna.
- Znany jest już czynnik etiologiczny, to salmonella. Badania wykonała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. W tej chwili prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia źródła tej salmonelli, ustalamy z jakiego produktu żywnościowego mogła pochodzić
- powiedziała.
Masowe zatrucie w Centrum Szkolenia SG
Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz przekazała, że decyzją komendanta Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie zajęcia programowe w środę zostały tam zawieszone.
Aleksandrowicz powiedziała, że we wtorek część słuchaczy przebywających w kętrzyńskim Centrum Szkolenia SG zgłosiło się objawy złego samopoczucia przypominające zatrucie pokarmowe.
Budowa i choroby wątroby
- Niezwłocznie został poinformowany minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny SG. Minister jeszcze we wtorek skierował na miejsce wojewodę warmińsko-mazurskiego i sanepid
- mówiła. Dodała, że słuchaczom, u których wystąpiły objawy, udzielono pomocy medycznej. Powołano zespół roboczy do analizy sytuacji i niezwłocznie powiadomiono służby sanitarno-epidemiologiczne, które pobrały próbki żywności i wody oraz próbki do badań od słuchaczy.
- Zadysponowano oddział chorób zakaźnych szpitala powiatowego w Giżycku oraz na ewentualne dalsze potrzeby szpital MSWiA w Olsztynie.
Wojewoda powołał zespół kryzysowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, służb mundurowych i medycznych. Przebadano wszystkich słuchaczy, którzy zgłosili objawy przypominające zatrucie pokarmowe
- przekazała rzeczniczka.
Po masowym zatruciu 13 funkcjonariuszy w szpitalu
Podała, że objawy przypominające zatrucie pokarmowe zgłosiło kadrze ponad 150 słuchaczy przebywających w Centrum.
Potwierdziła, że decyzją lekarzy 13 funkcjonariuszy zostało hospitalizowanych, a na podstawie badań próbek pobranych do analizy od osób objawowych stwierdzono bakterię salmonelli.
W komunikacie opublikowanym na platformie X Komenda Główna SG zaznaczyła, że życiu funkcjonariuszy nie zagraża niebezpieczeństwo.

Centrum Szkolenia Straży Granicznej zajmuje się m.in prowadzeniem szkoleń na wszystkich poziomach tj. od podstawowego, przez szkolenia szkoły podoficerskiej i chorążych, przeszkolenia specjalistyczne do mianowania na pierwszy stopień oficerski, a także doskonalenie zawodowe w formie szkoleń specjalistycznych i kursów. Obecnie szkoli się tam ok. 300 funkcjonariuszy. O sprawie pierwsze poinformowało RMF24.