10-latek w ciężkim stanie. Ta choroba miała być już wyeliminowana

2024-10-18 10:27

To choroba miała być już wyeliminowana, jednak nieoczekiwanie wróciła. Zgłoszono zakażenie dwóch osób, z czego jedną z nich jest dziesięciolatek, który teraz walczy o życie na oddziale zakaźnym. Władze Berlina i Brandenburgii apelują.

10-latek w ciężkim stanie. Ta choroba miała być już wyeliminowana
Autor: fot. Getty Images 10-latek w ciężkim stanie. Ta choroba miała być już wyeliminowana

Radio ZET poinformowało, że w Berlinie i Brandenburgii stwierdzono dwa przypadki dyfterytu. Ta choroba znana jest również pod nazwą błonica, krup lub dławiec. Niebezpieczna choroba zakaźna przez długi czas była uznawana w Niemczech za niemal całkowicie wyeliminowaną.

Dwie osoby zakażone błonicą. Dziesięciolatek w stanie ciężkim

Teraz jednak dwie osoby usłyszały jej diagnozę. Jedną z nich jest dziesięcioletni uczeń z Berlina. Jak dowiedział się Wojciech Hernes, dziennikarz Radia ZET, chłopiec przebywa obecnie na oddziale zakaźnym jednej z berlińskich klinik i jest w stanie ciężkim. 

Uczeń był niezaszczepiony przeciwko błonicy, przez co niestety ciężko przechodzi chorobą. Jednak drugi pacjent, u którego zdiagnozowano dyfteryt, był zaszczepiony, dzięki czemu przechodzi go znacznie łagodniej.

W Niemczech szczepienie przeciwko tej chorobie jest bardzo rekomendowane, jednak nie zalicza się do szczepień obowiązkowych. W Polsce natomiast jest to szczepienie obowiązkowe i obejmuje dzieci i młodzież do ukończenia 19. roku życia.

Osoby dorosłe powinny brać dawki przypominające co 10 lat. Pojedyncze przypadki zachorowań, tylko bardziej podkreślają wagę szczepienia się na tę chorobę.

Szczepienia ochronne dzieci – skutki uboczne

Jakie są objawy błonicy? Kilka najważniejszych informacji

Błonica jest ciężką i ostrą chorobą zakaźną, którą wywołują bakterie znane jako maczugowce błonicy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z nosicielem albo osoba chorą. Możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami, jak psy, koty, czy konie, ale jest to jednak rzadsze.

Pierwsze objawy błonicy pojawiają się zazwyczaj od 2 do 6 dniu po zakażeniu. Przebieg choroby będzie zależał jednak od postaci klinicznej. Najczęściej występującymi są jednak błonica gardła i krtani.

Choroba rozpoczyna się zazwyczaj od osłabienia, bólu gardła i pogorszenia samopoczucia. Do charakterystycznych objawów należą również: powiększone węzły chłonne oraz mdły zapach z ust.

W przypadku błonicy krtani występuje również:

  • świst krtaniowy
  • kaszel
  • duszności
  • gorączka do 38 stopni Celsjusza
  • biały nalot na migdałkach
  • bezgłos

Całość do złudzenia może przypominać anginę paciorkowcową. 

Nieleczona choroba może doprowadzić do zaburzeń serca, porażenia nerwów, uszkodzenia wątroby lub nerek, powiększenia węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych i śmierci przez uduszenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki