1 gram dziennie mniej pozwoli uniknąć udaru i zawału. Dowiedz się, czy ryzykujesz
Nadmierne spożycie soli to poważne zagrożenie dla zdrowia, jednak nawet 1 gram dziennie może wpływać na organizm bardziej, niż się wydaje. Odpowiednia ilość przyprawy wspiera kluczowe funkcje organizmu, lecz jej nadmiar zwiększa ryzyko nadciśnienia, problemów z sercem i nerkami. Jak chronić się przed konsekwencjami?
Skutki zbyt dużej ilości soli
Sól to najpopularniejsza przyprawa na całym świecie, która znajduje się w domowych daniach, jak i w produktach spożywczych, takich jak chleb, płatki zbożowe czy wędlina. Nadmiar soli w diecie jest bardzo niebezpieczny dla organizmu, powoduje wzrost ciśnienia krwi i tym samym zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
Naukowcy z Queen Mary University doszli do wniosku, że spożycie soli mniejsze o 1 g dziennie może zapobiec 9 milionom przypadków udaru i zawału do 2030 roku.
W badaniu wykorzystano dane z Chin, gdzie dziennie przyjmuje się ok. 11 g soli. Eksperci opracowali model oceny ryzyka w celu oszacowania potencjalnego wpływu przyprawy na zdrowie.
Ich analiza doprowadziła do wniosku, że obniżenie ilości soli w diecie o gram może uratować cztery miliony istnień ludzkich do 2030 roku.
Istnieją silne i spójne dowody na związek przyczynowo-skutkowy między spożyciem soli a ciśnieniem krwi, które jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
- napisali eksperci w swoim artykule opublikowanym w British Medical Journal.
Gdyby mieszkańcy Chin zrezygnowali z grama soli, ryzyko choroby niedokrwiennej byłoby o około 4 proc. niższe, a udaru o około 6 proc. Utrzymanie niższego spożycia przyprawy do 2030 roku pozwoliłoby zapobiec aż 9 przypadków chorób sercowo-naczyniowych.
Gdyby zmniejszone spożycie soli utrzymało się przez kolejne 10 lat, skumulowane korzyści z ograniczenia spożycia soli do 2040 r. mogłyby osiągnąć łącznie około 13 milionów zdarzeń sercowo-naczyniowych
- powiedział badacz.
Ustalenia naukowców pokryły się z danymi z krajów, gdzie ograniczono spożycie soli (np. Wielka Brytania i Finlandia). Znalazły też odzwierciedlenie w badaniu koreańskich naukowców, które wykazało, że regularne dosalanie jedzenia może zwiększyć ryzyko migotania przedsionków o 22 proc.
Ile soli spożywasz?
Według wytycznych NHS zalecane spożycie soli dla dorosłych nie powinno przekraczać 6 g dziennie, czyli jednej płaskiej łyżeczki. Choć dania gotowe, jedzenie na wynos i przekąski, jak chipsy, są powszechnie znane z dużej zawartości soli, wiele innych produktów również zawiera jej znaczne ilości. Oto niektóre z nich:
- parmezan - ok. 1,8 g soli na 100 g,
- feta - ok. 0,9 g na 100 g,
- płatki śniadaniowe - średnio 0,3 g soli na 30 g,
- zupy w puszkach - ok. 1,1 g soli na 100 g,
- pieczywo - kromka białego chleba to ok. 0,3 g soli na 40 g,
- słodkie przekąski - ciastka mogą zawierać około 0,2 g soli na sztukę,
- przetworzone mięso - dwa plastry boczku dostarczają około 1,5 g soli, kiełbasy i szynka mają podobnie wysoką zawartość,
- sosy - 50 ml sosu sojowego może zawierać około 2,8 g soli, ketchup - ok. 0,5 g w tej samej ilości,
- pizza - jedna porcja pizzy to średnio 1,3-1,5 g soli, zależnie od dodatków,
- przekąski, takie jak krakersy i paluszki - mogą mieć od 1 g do nawet 2 g soli na 100 g,
- dania gotowe - mogą zawierać nawet 3-4 g soli w jednej porcji,
- ryby wędzone i marynowane - np. wędzony łosoś zawiera około 2 g soli na 100 g.