Wiadomości medyczne - aktualności i newsy

Medycyna to bardzo dynamiczna dziedzina nauki, a każdy dzień przynosi nowe odkrycia. Codziennie dowiadujemy się o wynalezieniu nowego leku lub nowej metody terapii choroby, której dotąd uznawano za trudną lub wręcz niemożliwą do wyleczenia, o nieznanych przyczynach zachorowań czy metodach profilaktyki, a nawet o nowo odkrytych chorobach. Trzymamy rękę na pulsie i o tym wszystkim piszemy w dziale Aktualności Poradnika Zdrowie.

26 listopada 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowe przepisy, zgłoszone przez posłów, przewidują zwrot kosztów prywatnej wizyty lekarskiej, jeśli pacjent nie uzyska świadczenia w ramach NFZ w terminie do 60 dni.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny rozpoczął kontrolę w firmie LEK-AM, producenta melatoniny stosowanej przez Igę Świątek, przez którą tenisistka została zawieszona w ramach postępowania antydopingowego. Celem kontroli jest potwierdzenie lub wykluczenie ewentualnej wady jakościowej leku. Wyniki kontroli będą znane w przyszłym tygodniu – przekazał PAP rzecznik GIF Damian Kuraś.
Operacja z użyciem robota chirurgicznego Versius zakończyła się tragedią – pacjentka zmarła po rutynowym zabiegu w szpitalu w Czerwonej Górze. Śmierć matki dziewięciorga dzieci wstrząsnęła rodziną. Prokuratura bada, czy doszło do błędu technicznego robota, nieprawidłowego szkolenia personelu lub zaniedbań medycznych.
Liczba zakażeń na krztusiec nieustannie wzrasta. Z najnowszych danych wynika, że mamy aż 35 razy więcej chorych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rzecznik Prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego, Marek Waszczewski komentuje bieżącą sytuację, a prof. hab. n. med. i n. o zdr. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultantka ds. epidemiologii w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie informuje o rozpoczętych działaniach.
15 listopada na łamach Journal of Clinical Investigation opublikowano najnowsze badania, z których wynika, że przechorowanie COVID-19 może pozytywnie wpłynąć na leczenie nowotworu. Naukowcy podkreślają jednak, że nie chodzi o to, by szukać możliwości zakażenia. Celem analizy było ukazanie mechanizmów, jakie zachodzą w układzie odpornościowym i wyciągnięcie korzystnych wniosków.
Ta wiadomość może wielu ucieszyć. Długość życia Polaków w zdrowiu rośnie z roku na rok. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w porównaniu do 2022 roku, kobiety żyły w 2023 roku o 0,9 roku dłużej, a mężczyźni o 1,2 roku dłużej.
Udar mózgu zazwyczaj wynika z nieleczonej miażdżycy, ale w niektórych przypadkach może być oznaką poważnej choroby, jaką jest zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP). To rzadkie schorzenie wymaga szybkiej diagnozy i skierowania pacjenta do ośrodka specjalizującego się w hematologii. Jak wyjaśnia dr Michał Witkowski, hematolog z Fundacji Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki, pacjenci przychodzący na SOR z objawami neurologicznymi powinni mieć zrobioną morfologię.
Wiele osób czekało na Black Friday, by móc kupić upragnione rzeczy po promocyjnej cenie. Jednak impulsywne zakupy nie są ograniczone wyłącznie do tego dnia. Według badań co trzeci Polak właśnie tak poprawia sobie zły jesienny nastrój.
Od 2025 roku władze wprowadzą nowy podatek od sprzedaży fast-foodów takich jak pizza, burgery, frytki, pieczone kurczaki, hot dogi i pączki – ogłosił we czwartek minister finansów Zimbabwe Mthuli Ncube. Jak poinformował, celem jest promowanie zdrowszych nawyków żywieniowych wśród obywateli oraz wsparcie budżetu państwa. Pomysł ten oburzył mieszkańców, którzy twierdzą, że problem otyłości w ich kraju obecny jest „tylko na poziomie rządowym”
Ostre zapalenie trzustki to poważny stan, który może doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet utraty życia. Choć konieczne jest przeprowadzanie dalszych badań klinicznych, to nowe ustalenia wskazują, że witamina B12 może odgrywać znaczącą rolę w leczeniu ostrego zapalenia trzustki.
Niedawno Michał Wiśniewski podzielił się ze swoimi obserwatorami poruszającym wpisem. Opowiedział on o kolejnym etapie zmagań jego mamy z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór. Fotografia, jaką się podzielił, jest prawdziwym symbolem starcia o zdrowie.
W Polsce został znaleziony kolejny kleszcz afrykański. Tym razem mowa jest o gatunku o wdzięcznej nazwie Hyalomma, nazywany również "Monster tick" oznaczającej kleszcz potwór. Ten pajęczak wypadł z sukienki mieszkanki Wągrowca.
Na najnowszych nagraniach i zdjęciach 40-letniego Tomasza Jakubiaka niełatwo rozpoznać. Drastyczna utrata wagi i wyglądu jurora "Master Chefa" to skutek zmagań z rzadkim nowotworem. Sam Jakubiak rzyznaje, że pierwsze sygnały choroby nie zaalarmowały ani jego, ani lekarzy. Jaki był pierwszy objaw raka?
Metformina to często lek pierwszego wyboru dla pacjentów z cukrzycą typu 2. W Stanach Zjednoczonych w 2021 r. lekarze złożyli na niego ponad 91 milionów zamówień, a tylko wiosną 2024 roku ta liczba wyniosła 40 milionów. Najnowsze badania opublikowane przez Oxford na łamach Journal of the National Cancer Institute wskazują, że substancja ta może pomóc w leczeniu raka płuc.
W Polsce wykryto pierwsze ognisko niebezpiecznej choroby. Chodzi o BTV, zwaną też chorobą niebieskiego języka (Bluetongue virus). BTV występuje u hodowlanych oraz dziko żyjących przeżuwaczy, w tym u krów. Czy choroba niebieskiego języka może być niebezpieczna dla ludzi? Główny Lekarz Weterynarii wydał w tej sprawie komunikat.
Przed turniejem WTA przeprowadzono rutynowe badania zawodniczek pod kątem obecności niedozwolonych substancji w organizmie tenisistek. Wyniki wykazały, że u Igi Świątek wykryto trimetazydynę, a konsekwencją było zawieszenie. Dziś Iga wyjaśnia całą sytuację, bo jak zaznacza, najważniejsza jest dla niej transparentność i udowodnienie niewinności.
Rozwojowi demencji sprzyjają m.in. czynniki środowiskowe, ale także nasze codzienne wybory i nawyki. Najnowsze badania opublikowane na łamach Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry wskazują, że niektórzy mężczyźni zachorują o 10 lat wcześniej od pozostałych, ale można temu zapobiec.
Od kilku miesięcy możemy śledzić nierówną walkę, jaką Tomasz Jakubiak toczy z rzadkim nowotworem. Ostatnio jednak pojawiło się "światełko w tunelu". Jakubiak przygotowuje się do kolejnej terapii. Dzięki udanej zbiórce może skorzystać z leczenia za granicą.
Stawki godzinowe dla lekarzy mogą się wahać od około 100 zł do niemal 600 zł, w zależności od specjalizacji i regionu. Według danych portalu HireDoc.com najwyższe wynagrodzenia odnotowano w województwie wielkopolskim, podczas gdy najniższe w zachodniopomorskim. Ile naprawdę zarabiają lekarze w Polsce w 2024 roku?
Odporne na wszelkie antybiotyki szczepy bakterii Klebsiella pneumoniane odkryto u osób rannych i chorych przebywających w szpitalach na Ukrainie. Co jednak najbardziej niepokojące, są one bardziej patogenne od szczepów wrażliwych na antybiotyki.
Pilot Tadeusz Wrona uratował wiele żyć, a o jego popisowym lądowaniu rozpisywały się media w całej Polsce. Teraz jednak kapitan sam musi prosić innych o pomoc. Jego syn walczy z ostrą białaczką szpikową. Nawrót choroby sprawił, że młody mężczyzna musi poddać się leczeniu poza Polską. Trwa zbiórka na pokrycie kosztów terapii.

Zawsze wiarygodne aktualności zdrowotne

Jeśli interesujesz się tematyką zdrowotną, to jesteś w dobrym miejscu, bo na naszej stronie znajdziesz najbardziej aktualne informacje. Aktualności zdrowotne to wymagająca tematyka. Aby być na bieżąco, śledzimy światowe i polskie media naukowe oraz agencje informacyjne, czerpiemy również wiedzę z innych wiarygodnych źródeł eksperckich. Zależy nam na tym, by nasi czytelnicy jako pierwsi otrzymali najważniejsze informacje o tym, co w zdrowiu piszczy - niezależnie od tego, czy chodzi o skuteczny lek na raka, czy o nowe objawy znanych chorób. Bardzo dbamy o sprawdzanie faktów, a każdy tekst z kategorii aktualności Poradnika Zdrowie odsyła do wyników recenzowanych badań naukowych. Najważniejsze doniesienia naukowe komentują znani polscy eksperci.

Piszemy też o tym, co dzieje się w Polsce

Chcemy być jak najbliżej naszych czytelników, dlatego w dziale aktualności nie pomijamy tematów, które dzieją się tuż obok nas: problemach polskiego systemu ochrony zdrowia, braku lekarzy i ciągle zbyt długich kolejkach w przychodniach, o prozdrowotnych akcjach i wydarzeniach. Piszemy też o tym, co nas i naszych czytelników bulwersuje lub drażni w ochronie zdrowia.

Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco, regularnie odwiedzaj dział Aktualności, możesz nas także obserwować w mediach społecznościowych i włączyć powiadomienia push, dzięki którym będziesz otrzymywać najważniejsze informacje - nie tylko z działu aktualności - które pojawią się w serwisie poradnikzdrowie.pl