Urazy, wypadki

Urazy i wypadki mogą zdarzyć się każdemu z nas w najmniej spodziewanym momencie. Szczególnie często są konsekwencją wypadków komunikacyjnych i towarzyszą pracownikom wykonującym prace fizyczne. W nagłych przypadkach niezwykle ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, dlatego warto wiedzieć, jakie działania podjąć przy typowych wypadkach zanim na miejscu zjawi się pogotowie. Działając szybko i sprawnie można ustabilizować stan zdrowia poszkodowanego, a nawet uratować cudze życie.

Niby nie są groźne dla ludzi, a jednak wypadki z ich udziałem się zdarzają. Uważa się, że uaktywniają się o zmroku, ale właściwie o każdej porze możesz spotkać chmarę tych żarłocznych owadów o potężnych szczękach. W tym roku pojawiły się dość wcześnie, plądrują uprawy, zagrażają drzewostanom. Co, jeśli chrabąszcz wpadnie do ucha czy gardła?
To nie są dobre wieści przed sezonem urlopowym. W regionie, gdzie co trzeci turysta jest z Polski, grasują groźne gady. Burze z gradem, które przeszły nad krajem w mijającym tygodniu, sytuacji nie poprawiają. Lekarze w Splicie zapewniają, że na razie mają dość antidotum, by ratować pokąsanych ludzi, ale ostrzeżenia władz brzmią naprawdę poważnie.
Kleszcze mogą być niebezpieczne - to fakt. Ale wokół tego tematu narosło też wiele mitów. Czy kleszcze występują tylko w lasach i są aktywne jedynie latem? Czy oznaką zakażenia boreliozą jest zawsze rumień? Czy kleszcza należy wykręcić palcami lub pęsetą, czy sam wyjdzie po posmarowaniu tłuszczem? Obalamy 14 najpopularniejszych mitów na temat kleszczy.
Krzysztof Zanussi miał pojawić się w sobotę 20 kwietnia na projekcji filmu "Morderstwo w Catamout" w ramach festiwalu Script Fiesta, ale życie napisało zupełnie inny scenariusz. Plany pokrzyżował słynnemu reżyserowi wypadek i jego bardzo poważne, zagrażające życiu konsekwencje.
Gojenie blizny po oparzeniu jest procesem długotrwałym. Pielęgnację trzeba rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany po oparzeniu. Dzięki temu blizna będzie mniejsza i jaśniejsza, a co za tym idzie - mniej widoczna. Sprawdź, jak dbać o bliznę po oparzeniu, by nie zostały trwałe, nieestetyczne ślady.
Opatrunek na ranę dobiera się starannie - ważny jest przede wszystkim charakter, głębokość, rozległość i pochodzenie rany, oparzenia czy odleżyny. Niezwykle ważne, jeśli chodzi o dobór opatrunku, jest i to, czy wymagające opatrzenia rany są wolne od bakterii, czy objęte zakażeniem. Na jakie rany należy zakładać opatrunki ze srebrem, hydrożelowe, hydrokoloidowe i inne? Poznaj rodzaje opatrunków.
O odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy bądź uszczerbku na zdrowiu może starać się właściwie każdy pracownik legalnie zatrudniony i zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego ZUS. Jeśli pracujesz z domu, masz takie same prawa. O jak dużych pieniądzach mówimy? Warto wiedzieć.
Łudząco przypomina natkę pietruszki. Ale niech was nie zwiedzie ta apetyczna zieleń. Szczwół plamisty to jedna z najbardziej trujących polskich roślin. Jak odróżnić niebezpieczne liście od niegroźnej pietruszki? Czym grozi spożycie tej rośliny? Wyjaśniamy.
Zakażenie rany daje objawy stanu zapalnego. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć, nawet jeśli rana nie jest zbyt rozległa i głęboka. Nieleczona infekcja może się rozprzestrzenić na okoliczne tkanki, a nawet na cały organizm, co w niektórych przypadkach może być stanem zagrożenia życia. Jak rozpoznać objawy zakażenia rany?
Rana to uszkodzenie skóry, a często również innych, głębszych tkanek. Jest wiele rodzajów ran, m.in. rany cięte, rany kłute czy rany tłuczone, ale również termiczne, chemiczne, postrzałowe. To nie jedyny podział ran. Kiedy szyje się rany? Jakie powikłania w trakcie gojenia ran są najczęstsze?
Jak wyleczyć oparzenia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach lekkiego stopnia polega przede wszystkim na kilkuminutowym schładzaniu uszkodzonego miejsca pod strumieniem zimnej wody. Dopiero później można zastosować znane sposoby domowe. Zupełnie inaczej wygląda postępowanie w przypadku oparzeń średnich i ciężkich. Konieczne jest wówczas leczenie specjalistyczne. Podpowiadamy też, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzeń!
Same oparzenia słoneczne rzadko wymagają specjalistycznego zaopatrzenia. Zwykle zmiany na skórze są powierzchowne i można je leczyć w warunkach domowych. Niestety, nawet poparzenia I i II stopnia mogą zagrażać życiu, jeśli są rozległe.

Urazy i wypadki wahają się od lekkich, jak zwichnięcie czy stłuczenie, po bardzo ciężkie i zagrażające zdrowiu. W tej drugiej grupie można wymienić przede wszystkim urazy głowy i kręgosłupa, otwarte złamania i krwotoki wewnętrzne. Udzielając pierwszej pomocy należy skupić się na doraźnych potrzebach rannej osoby. Kluczowe znaczenie ma ułożenie jej w odpowiedniej pozycji (np. bocznej ustalonej), odkażenie ran, ochrona termiczna przed wyziębieniem i przegrzaniem oraz zatamowanie ewentualnych krwotoków. Bardzo ważne jest, aby umieć utrzymać nerwy na wodzy. Podczas wzywania pogotowia trzeba skupić się na konkretnych informacjach i przekazywać je w sposób rzeczowy tak, aby dyspozytor mógł jak najszybciej podjąć właściwą decyzję.

Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej znacząco skraca czas potrzebny do ustalenia stanu zdrowia ofiary wypadku, podjęcia podstawowych czynności oraz zawiadomienia pomocy medycznej. Przede wszystkim warto wiedzieć jak przeprowadzić sztuczne oddychanie, masaż serca, ustabilizować złamaną kończynę po urazie czy założyć opatrunek w razie wypadku. Każdy z nas powinien umieć rozpoznać stany zagrażające życiu, np. zawał mięśnia sercowego, udar, hipertermię, odwodnienie lub złamanie. Dzięki temu reakcja będzie szybsza i bardziej zdecydowana.

Wiedza o urazach i wypadkach pozwala także na odpowiednie wyposażenie apteczki medycznej – tej domowej, jak i samochodowej – w niezbędne akcesoria. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku apteczek podróżnych, gdzie sprzęt powinien być starannie wyselekcjonowany i obejmować wyłącznie najważniejsze artykuły medyczne przydatne w nagłych wypadkach.