Patronaty

Kobieca uważność decyduje o zdrowiu rodziny - potomstwa, partnera, seniorów… To kobieta częściej kształtuje zdrowe nawyki, pilnuje kalendarza sczepień dzieci i opiekuje się nimi, gdy chorują. Niestety, bywa, że nie starcza jej już czasu i sił, by pamiętać o swoich potrzebach. Polki zapytane, co jest dla nich największą wartością wskazują na zdrowie, potem rodzinę i solidarność.
Zaburzenia poznawcze mają wpływ na jakość życia każdego z nas. Szczególnie silnie mogą jednak wpływać na przewlekle chorych. Doświadczają ich również osoby ze stwardnieniem rozsianym - chorobą, która kojarzona jest zwykle z niepełnosprawnością fizyczną. Chcąc wspierać osoby ze SM i ich bliskich, Fundacja StwardnienieRozsiane.info opublikowała pierwszy z serii 4 poradników „Poznaj S(wój) M(ózg)” pt. „Czym są funkcje poznawcze?”.
IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w terminie 7- 8 marca, zgromadził rekordową liczbę uczestników – 3 800 osób (w tym 2 400 stacjonarnie), przy jednoczesnym udziale 400. prelegentów. Wydarzenie stanowiło platformę dyskusyjną dla ekspertów, naukowców, decydentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz biznesu, którzy wspólnie omawiali kluczowe wyzwania w ochronie zdrowia. Szeroko zakrojone tematy poruszone podczas 50. debat obejmowały m.in. polską opiekę zdrowotną na tle Europy, e-Zdrowie, finansowanie systemu opieki zdrowotnej oraz zmiany władzy i jej wpływ na sektor zdrowia stając się tłem do interdyscyplinarnej dyskusji.
Ponad 50 sesji, debat, wykładów i prezentacji na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, leczenia wybranych chorób, innowacji w medycynie czy rynku farmaceutycznego, możliwość dyskusji z wybitnymi ekspertami - wszystko to czeka uczestników kolejnej, dziewiątej, edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Kongres odbędzie się w dniach 7-8 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Czym jest mukowiscydoza, jakie daje objawy, jak się ją diagnozuje i leczy, czy chorzy mogą żyć dłużej, niż przewidują to statystyki? Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy „Jedna choroba-dwa życia”, chce przybliżyć społeczeństwu aktualną sytuację w jakiej znajdują się chorzy na mukowiscydozę w Polsce. Ambasadorem kampanii jest aktor Kacper Kuszewski.
Nowotwory u dzieci wciąż dla większości z nas stanowią mało znany temat. Tymczasem co roku w Polsce rozpoznawanych jest nawet 1200 nowych przypadków. To oznacza, że w ciągu roku jedno na 600 dzieci usłyszy diagnozę choroby onkologicznej. Nowotwory u dzieci dają zupełnie inne objawy niż te rozpoznawane u dorosłych. Co więcej, rozwijają się znacznie szybciej.
Najwyższy czas, by poza przemyślaną strategią radzenia sobie z chorobą, stworzyć strategię zarządzania zdrowiem. Nakłady na profilaktykę to nie wydatek lecz pewna inwestycja w dobrostan społeczeństw, bowiem każdy wysiłek państwa kierowany na edukację i prewencję zwraca się po wielokroć – apelowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS podczas debaty Medycznej Racji Stanu inicjującej I etap kampanii edukacyjno-systemowej –„TAK dla zdrowia rodziny” realizowany w partnerstwie z Fundacją Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.
Wyniki badań wykazują, że okresie całego życia około 3,85 proc. dorosłych cierpi na depresję - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dane są niepokojące zwłaszcza w odniesieniu do seniorów. Kampania społeczna studentek Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie zachęca, aby pamiętać o dziadkach nie tylko od święta. Patronem medialnym projektu jest Poradnik Zdrowie.
Polacy wciąż umierają z powodu wysokiego stężenia cholesterolu. Dlaczego tak jest? Jak osiągać cele terapeutyczne, jak rozmawiać z pacjentem i w jaki sposób skutecznie diagnozować i leczyć nawet trudne przypadki? Na te i wiele innych pytań eksperci odpowiedzą w trakcie XIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Organizatorzy zapowiadają obecność uznanych światowych ekspertów, w trakcie spotkania ogłoszone zostaną również liczne wytyczne i rekomendacje.
O tym, że terapia przeciwnowotworowa, choć skuteczna, może być niebezpieczna dla układu sercowo- naczyniowego, wciąż mówi się za mało. Dlatego już 14 października odbędą się Toruńskie Spotkania Kardio-Onkologiczne. Ich celem będzie omówienie kwestii stałego nadzoru kardiologicznego w przypadkach kiedy w grę wchodzi leczenie raka, które często jest bardzo obciążające dla całego organizmu. Patronem medialnym wydarzenia jest Poradnik Zdrowie.
Sympozjum Evidence-Based Health Care (EBHC) pod hasłem "Integrating Evidence for Improved Outcomes" odbędzie się w dniach od 9 do 10 października 2023 roku w malowniczej scenerii Kopca Kościuszki w Krakowie. W tym roku zostanie zrealizowane w sposób hybrydowy, umożliwiając uczestnictwo zarówno w formie stacjonarnej, jak i online poprzez specjalna platformę. Organizatorem będzie Stowarzyszenie CEESTAHC. Patronem medialnym wydarzenia jest Poradnik Zdrowie.
Czy wiesz, że u kobiet między 45. a 55. rokiem życia jest najwyższy ze wszystkich grup wiekowych odsetek samobójstw? Na każde 100 000 kobiet w tej grupie siedem odbierze sobie życie. To ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku grupy od 15 do 19 lat. W grupie od 65 do 69 lat ten udział spada do 3,7 na 100 000 kobiet. To naprawdę zatrważająca statystyka. Rozmawiałam z nastolatkami, których mamy popełniły samobójstwo, bo przestały dawać sobie radę. To strasznie przygnębiające - prezentujemy fragmenty książki „Menopauzing, czyli nowy początek. Jak zdrowo i z energią wejść w kolejny etap swojego życia”.