Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Niezależne laboratorium Öko-Test, weryfikuje produkty, które trafiają na sklepowe półki. Tym razem specjaliści wzięli pod lupę popularną przyprawę. Przebadano 33 produkty i wyszło na jaw, że część z nich zawiera zabronione i szkodliwe dla zdrowia pestycydy.
Jeszcze kilkanaście lat temu święcił triumfy, a każda pani domu w Polsce trzymała jego zapasy w kuchennej szafce. Dziś został wyprzedzony przez olej rzepakowy i oliwę z oliwek, które bez wątpienia są zdrowszymi wyborami. Wciąż jednak mało kto wie, czym naprawdę może grozić jego spożywanie.
400 kcal - łatwo przyjąć, trudno spalić. Tyle kalorii może mieć pełnowartościowe śniadanie, a nawet dietetyczny, sycący obiad, ale zwykła bułka z szynką to już prawie 300 kcal, porcja frytek drugie tyle, drożdżówka z serem kolejne... Pozbądź się tego balastu szybko i bez katowania organizmu.
Dieta ketogeniczna w ostatnim czasie zyskała mocno na popularności. Rezygnując z węglowodanów, można rzucić niechciane kilogramy, jednak nie jest to takie proste. Nie każdy organizm dobrze znosi te zmiany, a naukowcy dostrzegli kolejną negatywną dla zdrowia zależność.
Gorzki lek najlepiej leczy? Wcale nie musi tak być. Polecamy ziołową herbatkę na odchudzanie. Oczywiście, nie zastąpi redukcyjnej diety i aktywności fizycznej, ale z pewnością wspomoże proces utraty kilogramów. Wielu dietetyków poleca herbaty, gdy chcesz schudnąć. Ta jest naprawdę dobra.
Dbając o zdrowie jelit, kompleksowo wspieramy swój organizm. Na to, jak, będzie działać nasz „drugi mózg”, ma ogromny wpływ dieta. Eksperci wskazują, jakie produkty powinny zagościć w naszym codziennym jadłospisie. Jedz je regularnie, a jelita będą ci wdzięczne.
O tym orzeźwiającym napoju mówi się, że to jeden z najlepszych naturalnych izotoników. Ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, m.in. wzmacnia pracę serca i układu nerwowego, przyspiesza metabolizm i sprzyja walce ze zbędnymi kilogramami. Mało kto wie, że zapobiega również tworzeniu się kamieni nerkowych. Pij jedną szklankę dziennie, a poczujesz różnicę.
Smażenie nie jest najlepszym sposobem przygotowywania posiłków, ale jeśli już się na nie decydujesz, trzeba to robić jak najbardziej bezpiecznie. Aż 5 kryteriów decyduje o tym, czy dany tłuszcz nadaje się do smażenia. Przypomniał o tym dr Bartek Kulczyński i zarazem wskazał, gdzie szukać najgorszych wrogów. Można się zdziwić.
Za świeżymi i pysznymi truskawkami przepadają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Te owoce letnie zaczynają się powoli pojawiać na bazarkach, w osiedlowych warzywniach i marketach. Można je jeść na surowo, ale także zrobić z nich koktajl, dodać do ciasta czy ulubionej sałatki. Przed zakupem tych wyjątkowych soczystych owoców zwróć uwagę na trzy rzeczy, aby nie nabawić się problemów ze zdrowiem.
Już na pierwszym roku studiów Adela często miała ochotę na ser. Jadła go codziennie i to całkiem sporo. Nie przypuszczała jednak, że jej zamiłowanie zamieni się w uzależnienie. Dalsza część tej historii może być przestrogą dla wielu z nas.
Nadchodzące lato to doskonały moment, żeby korzystać ze świeżych owoców. Te, które uchodzą z najsłodsze i najsmaczniejsze, to oczywiście truskawki i czereśnie. Które z nich są zdrowsze? Dzięki którym łatwiej zachować smukłą sylwetkę, na której wielu osobom zależy szczególnie w sezonie letnim? Porównamy, co się kryje w truskawkach i w czereśniach.
Sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu. Nie ma bez niej kuchni azjatyckiej, ale jej walory cenione są w zasadzie na całym świecie. Staje się coraz popularniejsza w Polsce. Kupisz ją nawet w markecie, w doniczce. Bez problemu przyjmie się na balkonie. Jedz i korzystaj.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.