Omlet: na słodko i nie tylko. Kalorie, wartości odżywcze

2018-08-20 15:09

Omlet to potrawa z jaj i innych dodatków usmażonych w formie placka. Omlet można przyrządzić na słodko (np. omlet owsiany, biszkoptowy) lub na słono (np. ze szpinakiem, z szynką czy z serem). Ile kalorii ma omlet? Jakie ma wartości odżywcze? Jakie są rodzaje omletów?

Omlet: na słodko i nie tylko. Kalorie, wartości odżywcze
Autor: Getty Images Omlet: na słodko i nie tylko. Kalorie, wartości odżywcze

Spis treści

  1. Omlet na słodko i nie tylko
  2. Omlet - czy jest zdrowy?
  3. Omlet - jak zrobić omlet?
  4. Dietetyczny omlet - jak przygotować?

Omlet był serwowany już w starożytności, jednak w wersji mniej wyrafinowanej niż obecnie. Przepis na omlet udoskonalili dopiero Francuzi w XIV wieku.

Według legendy omlet we Francji został rozsławiony przez Napoleona Bonaparte, który podróżując wraz ze swoją armią przez południową Francję, został poczęstowany tym specjałem przez jednego z mieszkańców.

Do Polski omlety dotarły dzięki Marysieńce Sobieskiej, która rozpowszechniła go w naszym kraju.

Omlet na słodko i nie tylko

Omlet to danie, którego głównym składnikiem są ubite jaja, które nie zostały wcześniej wymieszane. Częstymi dodatkami do omletów są: szynka, mięso, boczek, warzywa, pieczarki, szczypiorek, ser.

Omlety smażone są na patelni - na oleju lub maśle. Niekiedy do jajek dodaje się mleko lub śmietanę oraz mąkę. Istnieje także białkowy omlet, który przygotowuje się tylko z białka jaj.

Istnieje kilka wariacji omletów, charakterystycznych dla kuchni danego kraju. W kuchni irańskiej omlety podaje się ze smażoną cebulą i szpinakiem lub tylko z dodatkiem koperku.

Omlety w Stanach Zjednoczonych są wzbogacone w szynkę, cebulę i zieloną paprykę, a także ser i ziemniaki.

Podobnie omlet hiszpański jest przygotowywany na bazie ziemniaków smażonych w oleju. Nieco inaczej omleta przygotowuje się przez dodanie jaj do smażonych na patelni warzyw i makaronu, całość smaży się z obu stron, również omlet włoski, tzw. frittata - składa się z warzyw i makaronu dodatkowo może zawierać ser, jednak jaja dodaje się do tych składników przed wylaniem na patelnię i całość jest smażona.

Omlet można też przygotować na słodko - przykładem jest omlet wiedeński z dodatkiem mąki, mleka i rodzynek.

Omlet - czy jest zdrowy?

Głównym składnikiem omletu są jaja, w związku z tym to one w głównej mierze odpowiadają za właściwości i wartości odżywcze omletu.

Jaja są bogate w pełnowartościowe białko, tłuszcze nienasycone oraz kwasy omega-3. Jaja są też źródłem cholesterolu. W związku z tym spożycie jaj, a co za tym idzie - także omletów, powinny ograniczać osoby mające podwyższone stężenie cholesterolu we krwi.

Omlety są daniem lekkostrawnym, o średniej kaloryczności.

Dodatkowo jaja są źródłem witaminy A, witaminy D, witaminy E, witaminy B12 oraz witaminy B2. Jaja to także bogactwo składników mineralnych: żelaza i fosforu.

Dzięki temu jaja warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i układu odpornościowego. Ponadto dzięki wysokiej zawartości luteiny i zeaksantyny jaja zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej oka, wpływając korzystnie na proces widzenia.

Jednak omlety przygotowane na maśle będą zawierały znaczne ilości kwasów tłuszczowych nasyconych i będą też bardziej kaloryczne.

Wartości odżywcze omletów zależą też od dodatków, jakich użyjemy do ich przygotowania. Omlety wzbogacone o warzywa będą zdrowsze niż też te z dodatkiem boczku czy tłustego sera.

Warto wiedzieć

Omlet ze szpinakiem - kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość kaloryczna - 138 kcal

Białko - 5,4 gTłuszcz - 9,7 g

- kwasy tłuszczowe nasycone - 5,63 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 2,73 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,55 g

Cholesterol - 94,0 gWęglowodany - 9,3 gBłonnik - 2,4 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Wapń - 99,0 mg (10%)Sód - 54,0 mg (4%)Fosfor - 77,0 mg (11%)Potas - 248,0 mg (7%)Żelazo - 3,00 mg (30%)Magnez - 50,0 mg (13%)Cynk - 1,03 mg (9%)Miedź - 0,11 mg (16%)

Witaminy

Witamina B1 - 0,078 mg (6%)Witamina B2 - 0,226 mg (17%)Witamin B6 - 0,18 mg (14%)Niacyna - 0,4 mg (3%)Witamina B12 - 0,34 µg (14%)Witamina E - 1,81 µg (18%)Foliany - 113,0 µg (28%)Witamina C - 32,6 mg (36%)Witamina A - 656,0 µg (73%)Witamina D - 0,41 µg (3%)

Wartość odżywcza: baza danych IŻŻ, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Omlet - jak zrobić omlet?

Przygotowanie omleta jest szybkie i bardzo łatwe. Do zrobienia omleta francuskiego niezbędne są jajka, sól, pieprz i masło. Jaja ubija się w misce z solą i pieprzem, następnie wylewa się na roztopione wcześniej masło na patelnię.

Po ścięciu się jajka od spodu patelni należy podważyć brzegi omleta, by płynna masa pozostająca na wierzchu spłynęła i również się ścięła. Omleta można też przygotować z dodatkami, które miesza się z masą jajeczną przed wlaniem jej na patelnię.

Dietetyczny omlet - jak przygotować?

Omlety przygotowane na oleju rzepakowym lub na oleju kokosowym będą zdrowsze niż te przygotowane na maśle. Mniej kaloryczne będą też omlety przygotowane z samych białek, będą też zawierały mniej cholesterolu. Warto zadbać, by omlet był mniej przypieczony oraz wzbogacić go w warzywa, np. szpinak, pomidory, szparagi, paprykę, jarmuż czy cukinię.

Mąkę warto zastąpić płatkami owsianymi, zaś w zamian tłustych serów wykorzystać sery o obniżonej zawartości tłuszczu. By omlet był mniej kaloryczny zamiast boczku warto dodać szynkę drobiową, pieczonego kurczaka lub łososia wędzonego.