SŁONECZNIK - właściwości lecznicze kwiatów słonecznika

2016-07-22 13:16

Od lat docenia się właściwości i wartości odżywcze nasion słonecznika i pozyskiwanego z niego oleju. Mało kto wie, że pozytywne działanie na zdrowie mają także kwiaty słonecznika. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze mają kwiaty słonecznika i w przypadku których dolegliwości zdrowotnych pomagają.

SŁONECZNIK - właściwości i wartości odżywcze
Autor: Thinkstockphotos.com SŁONECZNIK - właściwości i wartości odżywcze

Spis treści

  1. Słonecznik działa przeciwgorączkowo
  2. Słonecznik na problemy żołądkowe
  3. Słonecznik na siniaki i stłuczenia

Słonecznik to roślina, której właściwości zdrowotne pierwsi docenili mieszkańcy Peru i Meksyku, skąd pochodzi. Do Europy słonecznik przywędrował wraz z odkrywcami hiszpańskimi, ale początkowo nie znalazł zastosowania leczniczego, lecz był traktowany jako roślina ozdobna. Dopiero gdy Anglicy rozpoczęli produkcję oleju z ziaren słonecznika na skalę masową, doceniono jego walory. Jednak największą popularność zdobył on w Rosji. Na początku XIX wieku tamtejsi rolnicy mieli już ponad dwa miliony akrów ziemi obsianej słonecznikiem. Pod koniec XIX wieku słonecznik z Rosji powędrował do Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest znany niemalże na całym świecie, jednak głównie w postaci ziaren i oleju ze słonecznika. Mało kto wie, że w celach zdrowotnych można wykorzystać także złocisto-żółte kwiaty słonecznika. Zawierają one wiele cennych substancji: saponozydy trójterpenowe, alkohole trójterpenowe, flawonoidy, karotenoidy, cholinę, związki gorzkie, węglowodany i sole mineralne.

Słonecznik działa przeciwgorączkowo

W medycynie naturalnej kwiaty słonecznika uważane są za środek przeciwgorączkowy. Pozyskiwane z nich odwary od lat stosuje się doustnie jako środek pomocniczy w łagodnych stanach gorączkowych. Warto wiedzieć, że kwiaty słonecznika wykazują działanie synergetyczne (tzn. współdziałają z nimi, wzmacniają ich działanie, skuteczność) ze związkami salicylowymi, po które sięga się, aby obniżyć podwyższoną temperaturę ciała.

Słonecznik na problemy żołądkowe

Zawarte w kwiatach słonecznika związki gorzkie zwiększają nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i usprawniają procesy trawienia oraz przyswajania pokarmów, dlatego odwary polecane są także osobom z problemami żołądkowymi.

Słonecznik na siniaki i stłuczenia

Odwary z kwiatów słonecznika stosowane zewnętrznie ułatwiają wchłanianie wylewów i wybroczyn podskórnych oraz miejscowych obrzęków wywołanych urazami lub zwichnięciami, dlatego współczesna fitoterapia poleca ich stosowanie miejscowo na krwawe wybroczyny, stłuczenia, krwiaki, uszkodzenia naskórka, jak również w zapaleniu skóry, trądziku i świądzie. Warto wiedzieć, że odwary te wzmacniają także działanie wyciągów z arniki - rośliny, która znana jest jako skuteczny środek na obrzęki i siniaki.

To ci się przyda

Przepis na odwar z kwiatów słonecznika

1 łyżkę kwiatów słonecznika wsyp do garnuszka, zalej 1/2 szklanki ciepłej wody i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 3 minuty. Potem odstaw na 15 minut do przestygnięcia i przecedź. Pij 1/2 szklanki rano i 2/3 szklanki wieczorem 1 godzinę po jedzeniu jako środek obniżający temperaturę. Wskazane jest dodanie 2 łyżek syropu malinowego. Odwar bez dodatku soku malinowego można stosować zewnętrznie w formie okładów. Można też zrobić okłady z wilgotnych, gorących kwiatów na stłuczenia i wybroczyny oraz w zapaleniu skóry i trądziku.

Przepis pochodzi z: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Bibliografia:1. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.