SZAŁWIA na nadmierną potliwość, ból gardła, stany zapalne dziąseł, biegunkę, rany

2009-11-25 12:50

Szałwia działa antybakteryjnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Pomaga przy wielu dolegliwościach: stanach zapalnych w jamie ustnej, bólu gardła, ranach i owrzodzeniach. Redukuje nadmierną potliwość i zmniejsza laktację. A na dodatek poprawia pamięć!

SZAŁWIA na nadmierną potliwość, ból gardła, stany zapalne dziąseł, biegunkę, rany
Autor: Getty Images

Szałwia to nieco zapomniane już zioło. A szkoda - już starożytni doceniali szałwię. W wielu miejscach na świecie traktowano ją jako afrodyzjak, lek przeciw bezpłodności, symbol długowieczności, a nawet nieśmiertelności. Rzymianie ratowali się szałwią po ukąszeniach węży. Przypisywano jej nawet właściwości magiczne. Współczesne badania potwierdziły dobroczynne działanie rośliny.

Szałwia doskonała na poty

Wśród wielu odmian najpopularniejsza jest szałwia lekarska. Surowcem leczniczym są najczęściej liście, zbierane przed kwitnieniem, zawierające olejki eteryczne, garbniki, gorczyce, żywice, kwasy organiczne, flawonoidy, saponiny, prowitamina A, witamina C, P i B1, sole mineralne.
W skład rośliny wchodzą też substancje estrogenne i przeciwpotne, dlatego herbatki czy tabletki sprawdzają się w stanach nadmiernej potliwości, doskonale łagodzą uciążliwe "zlewne poty" w okresie menopauzy. Pomagają podczas chorób gorączkowych, w nadczynności tarczycy, a także osobom cierpiącym na podobne dolegliwości np. w stanach nerwicowych. Przeciwpotny napar z liści działa już po 2/3 godzinach i jest skuteczny nawet przez trzy dni!

Szałwia na bolące gardło i zęby

Szałwia hamuje rozmnażanie bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych (nawet tych odpornych na antybiotyki), odpowiedzialnych za rozwijanie się wielu poważnych infekcji. Ponieważ unieczynnia toksyny bakteryjne, jest nieoceniona we wszelkich stanach zapalnych jamy ustnej, przy pleśniawkach, kłopotach z zębami, dziąsłami (stany ropne). Naparem z szałwii wystarczy kilka razy przepłukać gardło, by pozbyć się bólu gardła nawet przy anginie.

Szałwia dla zdających egzaminy

Współczesne badania wykazały, że liście szałwii, po krótkim czasie od zażycia, mogą wspomóc pamięć na kilka godzin.W Wielkiej Brytanii przeprowadzono eksperyment. Jedna grupa młodych ludzi zażywała olejek szałwiowy, druga placebo. Po godzinie pokazano im listę kilkunastu luźno dobranych słów. Zadaniem było szybkie odtworzenie listy z pamięci. W grupie, która zażyła olejek, liczba prawidłowo zapamiętanych słów była znacznie większa.

Na co jeszcze pomaga szałwia?

Powoduje zmniejszenie laktacji, co bywa zbawienne przy bolesnych zapaleniach piersi. Należy ją jednak stosować ostrożnie, by nie doprowadzić do zaniku pokarmu!
Szałwia poprawia pracę układu trawiennego, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Ułatwia trawienie i przyswajalność pokarmów. Obniża nieco poziomu cukru we krwi. Herbatka przeciwdziała biegunce, może być stosowana do irygacji pochwy (niewielkie działanie przeciwgrzybiczne). Napar z liści można stosować do okładów przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach żylakowatych.
W aptekach dostępnych jest wiele wygodnych w użyciu preparatów z szałwii: herbatki, tabletki, olejek. Jest też składnikiem różnych mieszanek.