Tatuaż – zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania tatuażu. Jak bezpiecznie wykonać tatuaż?

2017-03-23 15:22

Tatuaż powstaje w wyniku wszczepiania za pomocą specjalnej igły pigmentu pod skórę. Ingerencja igły w nasze ciało może nieść za sobą ryzyko zakażenia poważnymi chorobami, w tym żółtaczką i wirusem HIV. Dlatego każdy, kto pragnie ozdobić swoje ciało, powinien znać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania tatuażu.

Tatuaż – zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania tatuażu. Jak bezpiecznie wykonać tatuaż?
Autor: Photos.com Jak bezpiecznie wykonać tatuaż?

Spis treści

  1. Tatuaż a badania krwi
  2. Autoklaw, czyli pełna sterylizacja
  3. Jednorazowe rękawiczki
  4. Sterylne igły
  5. Postępowanie po zabiegu
  6. Tatuaż a bycie dawcą krwi
  7. Czym kierować się przy wyborze studia, jeśli już zdecydujemy się na tatuaż?

Tatuaż a badania krwi

Przed udaniem się do salonu tatuażu należy wykonać badania krwi, by sprawdzić, czy nasz układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo i nie jest podatny na zakażenia. Mając anemię czy infekcję wewnętrzną, np. dróg moczowo-płciowych, lepiej zrezygnować z tatuażu. Osłabiony organizm nie będzie w stanie wyleczyć rany w postaci tatuażu i walczyć z ewentualnymi infekcjami.

Autoklaw, czyli pełna sterylizacja

Higiena jest podstawą funkcjonowania studia tatuażu, dlatego każdy z nich musi być wyposażony w sprawny autoklaw, czyli zbiornik służący do sterylizacji m.in. urządzeń do wykonywania tatuażu. Autoklawy są regularnie sprawdzane, czy działają prawidłowo, dlatego masz prawo w każdej chwili poprosić o wyniki kontroli.

Jednorazowe rękawiczki

Tatuażysta zawsze powinien używać jednorazowych lateksowych rękawiczek medycznych. Pamiętaj, że rękawiczki muszą być w odpowiednim rozmiarze, inaczej może powstać dziura i dojść do skażenia. Dlatego przed zabiegiem upewnij się, że tatuażysta:

  • zdezynfekował swoje miejsce pracy,
  • dokładnie umył ręce wodą i antybakteryjnym roztworem,
  • założył jednorazowe rękawiczki lateksowe,
  • przemył twoją skórę spirytusem.

Sterylne igły

W salonie tatuażu obowiązują te same zasady, co u dentysty lub podczas pobierania krwi. Nowe, sterylne igły zawsze muszą być otworzone i wyjęte z oryginalnego opakowania przed klientem. Igły powinny być jasne, w kolorze srebrnym, nie poplamione atramentem lub zanieczyszczone brązowym nalotem. Nowe powinno być także opakowanie tuszu - wtedy masz pewność, że barwnik nie był używany podczas tatuowania innej osoby.

Postępowanie po zabiegu

Wszystko, co zetknęło się z ciałem osoby tatuowanej, musi zostać zniszczone. W związku z tym igły, tusz i brzytwy do tatuażu po zabiegu muszą być wyrzucane do specjalnego pojemnika.

Tatuaż a bycie dawcą krwi

Podczas zabiegu istnieje ryzyko zakażenia, w związku z tym osoba, która właśnie zrobiła tatuaż, powinna wstrzymać się z honorowym oddaniem krwi przez 6 miesięcy. Wszystko przez tzw. okienko serologiczne, czyli okres od momentu zakażenia do chwili możliwości jego wykrycia. Po tym okresie badania krwi mogą już potwierdzić obecność wirus HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu C (żółtaczki typu C).

Czytaj też:

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czym kierować się przy wyborze studia, jeśli już zdecydujemy się na tatuaż?