Jak zaradzić ŁYSIENIU u mężczyzn?

2014-05-19 14:16

Co trzeci mężczyzna między 25. a 45. rokiem życia boryka się z problemem utraty włosów – w mniejszym albo większym nasileniu. Tracącym włosy panom często spada samoocena. Czy łysieniu można zaradzić?

Jak zaradzić łysieniu u mężczyzn?
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Dość skuteczne w leczeniu męskiego łysienia są szampony i odżywki zawierające aminexil lub minoxidil.

Jeśli zauważyłeś u siebie choćby najmniejsze ubytki włosów, nie wpadaj w panikę. Nie daj sobie wmówić, że każdy facet wcześniej czy później musi wyłysieć. Po prostu umów się na wizytę do specjalisty. – Im szybciej zdiagnozuje się problem łysienia, tym łatwiej znaleźć skuteczne rozwiązanie – zauważa Agnieszka Obstawska z kliniki Handsome Men. – Dosyć często panowie leczą się sami preparatami dobieranymi na zasadzie prób i błędów, a to tylko pogłębia problem. Najlepiej zgłosić się do trychologa (trychologia zajmuje się kondycją włosów), który na podstawie badania precyzyjnie określi przyczynę łysienia, co z kolei ułatwi dobranie odpowiedniej kuracji – podkreśla specjalista.

Testosteron nie powoduje łysienia

Najbardziej charakterystyczne dla mężczyzn jest łysienie androgenowe: na początku pojawiają się niewielkie zakola, z czasem się one pogłębiają, a łysina obejmuje resztę głowy. Tego typu łysienie jest spowodowane nadaktywnością męskich hormonów płciowych – androgenów, do których należy m.in. testosteron.
– Błędem jest myśleć, że łysienie dotyka wyłącznie mężczyzn, którzy mają wysoki poziom testosteronu. On wcale nie powoduje łysienia! Wręcz przeciwnie: może przyczynić się do lepszego wzrostu włosów – tak jak pozytywnie wpływa na drugorzędne cechy męskie, czyli owłosienie i wzrost masy mięśniowej – zauważa Agnieszka Obstawska. Łysieją też ci, którzy mają niedobór testosteronu, bo wszystko zależy od obecności enzymu nazywanego 5-alfa-reduktazą, która przekształca testosteron na DHT, czyli hormon bezpośrednio wpływający na łysienie typu męskiego. – Jest ono najczęściej uwarunkowane genetycznie. Ale młodzi ludzie często są zdziwieni, kiedy trycholog lub dermatolog pyta ich, jak w rodzinie wyglądała sprawa łysienia. Co ważne – dziedziczymy po obojgu rodzicach, a więc brak włosów u dziadka ze strony matki może oznaczać duże ryzyko łysienia wnuka.
Nie tylko geny i hormony są bezpośrednią przyczyną wzmożonego wypadania włosów. Dużą rolę gra także tryb życia. Jeśli jesteś ciągle zapracowany i nie masz czasu na normalne posiłki, po jakimś czasie twój organizm zacznie się buntować. W jaki sposób? Właśnie intensywnym wypadaniem włosów. Zadbaj więc o dietę – do jadłospisu włącz produkty, które zawierają selen, cynk, żelazo i witaminy: E, C, B , F oraz z grupy B. Jadaj więc jak najczęściej czerwone, ciemnozielone oraz pomarańczowe warzywa, ryby morskie, nabiał, przetwory z mąki żytniej, otręby pszenne, fasolę, kakao.Na szczęście łysienie telegonowe (wynikające np. z anemii) ma charakter przejściowy, ustępuje, gdy w organizmie zostaną wyrównane braki. Z kolei łysienie anagenowe jest powodowane długotrwałym leczeniem, np. chemio- i radioterapią. Na słabą kondycję włosów wpływają też wszelkie choroby zakaźne objawiające się m.in. wysoką gorączką, leczone antybiotykami. W każdym z tych przypadków łysienie przeważnie ustępuje wraz z powrotem do zdrowia.

Kosmetyki na łysienie - z drogerii czy z apteki?

Czy środki przeciwdziałające wypadaniu włosów są skuteczne? – Szampony czy odżywki z drogerii nie pomogą w typowym łysieniu męskim. Oczywiście te z wyciągiem z czarnej rzepy, pokrzywy, witaminą B i F oraz minerałami poprawią ogólną kondycję włosów. Suplementy (krzem czy cynk) też powodują, że włosy przestają wypadać, ale i one nie są w stanie sprawić, że włosy utracone cudownie odrosną – rozwiewa wątpliwości Agnieszka Obstawska.
Skuteczniejsze są środki apteczne – dermokosmetyki. Najlepsze są szampony i odżywki zawierające aminexil – preparat, który ma za zadanie przytwierdzić korzeń i odbudować włos. Jeszcze skuteczniejszy jest minoxidil – jego 5-proc. stężenie powoduje rzeczywisty odrost włosów, a jeśli mieszki, z których włosy już wypadły nie nie obumarły całkowicie, najczęściej i one zostają pobudzone do pracy – twierdzi specjalistka. Zadziałają dopiero po co najmniej 2–4 miesiącach systematycznego stosowania.

Ważne

Niechirurgiczne uzupełnianie włosów

Leki ani dermokosmetyki nie odwrócą procesu łysienia plackowatego, które jest zmorą nawet bardzo młodych mężczyzn. Nie zaradzą także na łysienie bliznowate, które powstaje wskutek blizn, oparzeń itd. Przeszczep to kosztowne rozwiązanie. Jest jeszcze niechirurgiczne uzupełnienie ubytków – daje natychmiastowy i długotrwały efekt kosmetyczny. Sam zabieg implantacji mikroskóry trwa do godziny. Wcześniej każdy włos jest mocowany pojedynczo na mikroskórę. Takie włosy są bardzo naturalne! Do tego stopnia, że można je farbować czy prostować.

miesięcznik "Zdrowie"