Szczoteczka soniczna: jak działa i czy jest skuteczna? Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

2019-09-26 11:53

Szczoteczka soniczna, spośród wszystkich rodzajów szczoteczek do zębów uznawana jest za najbardziej nowoczesną i skuteczną. Jaką technologię wykorzystują i jak działają szczoteczki soniczne? I czy faktycznie szczoteczki soniczne są lepsze niż elektryczne?

Szczoteczka soniczna: jak działa i czy jest skuteczna? Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
Autor: gettyimages.com Szczoteczka soniczna wyglądem przypomina elektryczną, jednak jest między nimi wiele różnic: np. ta pierwsza wykonuje więcej obrotów na minutę.

Spis treści

  1. Jak powstała szczoteczka soniczna?
  2. Jak działa szczoteczka soniczna?
  3. Dla kogo szczoteczka soniczna?
  4. Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
  5. Jak czyścić szczoteczkę soniczną?
  6. Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej i elektrycznej?
  7. Ile kosztuje szczoteczka soniczna i elektryczna?

Szczoteczka soniczna nie jest produktem nowym, gdyż już w 1987 roku wynalazł ją amerykański naukowiec Robert Bock, a produkt dość szybko stał się popularny.

Jak powstała szczoteczka soniczna?

Na początku lat 90. XX wieku szczoteczki soniczne trafiły do masowej sprzedaży. Szybko zdobyły certyfikat FDA (Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków), gdyż w trakcie mycia usuwały nie tylko płytkę nazębną oraz resztki jedzenia, ale też znajdujące się tam bakterie.

Początkowo mogli kupować je tylko klienci w Stanach Zjednoczonych, wkrótce jednak trafiły do sklepów również i w innych krajach. Konsumenci szybko je pokochali, zarówno ze względu na skuteczność, jak i komfort stosowania, większy niż w przypadku szczoteczek elektrycznych, które pojawiły się w USA już pod koniec lat 60. XX wieku.

W miarę upływu lat rewolucyjny produkt był udoskonalany. Dlatego, choć szczoteczki soniczne, które możemy kupić dziś, są podobne do pierwowzoru, są też zarazem dużo od niego skuteczniejsze.

Czytaj też:

Zadbaj o dziąsła, a zadbasz o zęby

Nić dentystyczna uchroni zęby przed próchnicą

Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki

Jak działa szczoteczka soniczna?

By zrozumieć sposób działania szczoteczek sonicznych, warto porównać je z tradycyjnymi szczoteczkami elektrycznymi. Na pierwszy rzut oka różnią je kształty główek. Szczoteczka elektryczna ma okrągłą końcówkę, która wykonuje trzy ruchy: oscylacyjne, pulsacyjne i obrotowe. Zaletą szczoteczki elektrycznej jest możliwość objęcia główką całego zęba, gwarantując tym samym dokładne i skuteczne usunięcie płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Natomiast szczoteczka soniczna ma zakres dwóch kierunków: wymiatająco-pulsacyjnych. Ruch wymiatający chroni dziąsła przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty wykonuje około 58 000 obrotów, co w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej jest olbrzymią ilością. Szczoteczka soniczna wykonuje ich od 31 000 do 62 000 na minutę. Są to tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które delikatnie usuwają zabrudzenia i przebarwienia, nie uszkadzając szkliwa ani dziąseł.

Jednak to nie tylko ilość ruchów na minutę sprawia, że szczoteczki soniczne są tak skuteczne w czyszczeniu zębów (obliczono, że usuwają aż sześć razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne, z kolei szczoteczki elektryczne są w stanie działać jeszcze skuteczniej).

Szczoteczka soniczna, pracując z częstotliwością minimum 260 Hz, wytwarza fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania we włóknach, a jednocześnie, docierając na odległość do 4 mm od włókien, wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Co ciekawe, dostępne na rynku są też szczoteczki elektryczne z okrągłą główką, generujące falę dźwiękową o częstotliwości do 400 Hz.

Tworzące się wówczas mikrobąbelki uderzają w powierzchnię zębów, usuwając bakterie i płytkę nazębną. Docierają one również tam, gdzie nie są w stanie dotrzeć włókna szczoteczki, a więc również do przestrzeni międzyzębowych, perfekcyjnie również czyszczą zęby od strony warg i języka.

Szczoteczka elektryczna soniczno-rotacyjna Oral-B Genius X ze sztuczną inteligencją
Oral-B Genius X

Autor: Oral-B

materiał partnera

Oral-B Genius X to innowacyjne połączenie szczoteczki elektrycznej soniczno-rotacyjnej ze sztuczną inteligencją rozpoznającą styl szczotkowania. Wyposażona w czujniki ruchu, precyzyjnie śledzi ruchy i informuje o zbyt mocnym nacisku oraz wskazuje miejsca wymagające delikatniejszej pielęgnacji. Dzięki kompleksowej technologii, pielęgnacja jamy ustnej nie była jeszcze tak łatwa i dokładna.

Szczoteczka Oral-B Genius X jest wzbogacona w 6 trybów szczotkowania, które niwelują ryzyko pojawienia się schorzeń jamy ustnej, a także chronią dziąsła przed podrażnieniami.

Model został wyposażony w akumulator litowo-jonowy, który po pełnym naładowaniu działa ponad 2 tygodnie. W zestawie dołączone jest etui pełniące jednocześnie funkcję ładowarki.

Podobnie jak szczoteczki elektryczne, te soniczne napędzane są baterią akumulatorową, którą - w wielu modelach – wystarczy naładować raz na kilka tygodni. Szczególnie przydatne są funkcje:

  • Wbudowany 2-minutowy timer (po upływie zalecanego czasu szczotkowania, czyli najczęściej dwóch minut, szczoteczka automatycznie się wyłącza)
  • Tryby czyszczenia (co 30 sekund na chwilę wstrzymuje pracę szczoteczki, by można było zmienić miejsce mycia zębów, zgodnie z zasadą, że na mycie każdej z czterech stref w jamie ustnej trzeba przeznaczyć 30 sekund).

Najdroższe szczoteczki wyposażone są również w Bluetooth, dzięki któremu szczoteczkę można zsynchronizować ze specjalną aplikacją na smartfonie lub na tablecie.

    Szczoteczki soniczne często wyposażone są również w kilka trybów czyszczenia. Zazwyczaj użytkownicy mają do wyboru tryb czyszczenia codziennego, trwający dwie minuty i zakładający mocną siłę nacisku na zęby, tryb delikatnego czyszczenia, w którym siła nacisku jest mniejsza, a także tryb wybielający.

    W wielu modelach zamontowany jest również wskaźnik siły nacisku – gdy zbyt mocno dociskamy główkę szczoteczki do zębów, zapala się czerwona lampka ostrzegawcza.

    W zależności od modelu szczoteczki wyposażonej w moduł Bluetooth możemy korzystać z aplikacji, która posiada funkcję wykrywania położenia szczoteczki i rozpoznawania twarzy – dzięki temu w każdej chwili możemy podejrzeć na ekranie, czy główka szczoteczki dociera tam, gdzie powinna, i czy na pewno każdy ząb został dokładnie umyty.

    Aplikacja daje też możliwość ustawienia indywidualnego programy higieny jamy ustnej. Z kolei szczoteczki soniczne dla dzieci, które wyposażone są w moduł Bluetooth, można zsynchronizować z aplikacją, która uczy dzieci cierpliwości oraz techniki szczotkowania, a także stopniowo wydłuża czas mycia zębów i za pomocą efektów dźwiękowych podpowiada, kiedy trzeba zacząć szczotkować następny fragment jamy ustnej.

    materiał partnera

    Poznaj zalety szczoteczki Oral-B Genius X ze sztuczną inteligencją

    Warto wiedzieć

    Dla kogo szczoteczka soniczna?

    Ze szczoteczki sonicznej mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, które skończyły już 6 lat. Są one zalecane również osobom o wrażliwych zębach i uszkodzonych dziąsłach – w mniejszym stopniu ścierają bowiem naturalne substancje, jakie obecne są na zębach, a dzięki mikrobąbelkom wytwarzanym w trakcie pracy są też mniej urazowe dla dziąseł.

    Ze względu na to, że skuteczniej usuwają płytkę nazębną i bakterie, a mikrobąbelki docierają także do przestrzeni międzyzębowych, teoretycznie są też wskazane dla osób z implantami, protezami i aparatami ortodontycznymi – nie ma jednak badań, które jednoznacznie by to potwierdzały.

    Czytaj też:

    Które leki przyspieszają psucie się zębów?

    Zdrowe zęby? Szczotkowanie nie wystarczy

    Jak ochronić dziecko przed próchnicą?

    Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

    Którą szczoteczkę wybrać?  Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę swoje osobiste przyzwyczajenia dotyczące mycia zębów, bowiem najnowocześniejsze szczoteczki elektryczne wykorzystują technologię 3D i to jest ich główna zaleta, a tym samym przewaga nad szczoteczkami sonicznymi.

    W szczoteczki soniczne i elektryczne warto zainwestować kiedy dziąsłom lub zębom coś dolega. Przyda się również wtedy, gdy mamy problem z prawidłowym doczyszczeniem zębów, wynikający ze złych nawyków, nabytych najczęściej w okresie dzieciństwa.

    Stomatolodzy często podkreślają, że wielu dorosłych ciągle szczotkuje zęby tak, jak dzieci: ruchami okrężnymi, całą powierzchnią główki szczoteczki, i to niezależnie od tego, czy używają szczoteczki manualnej, elektrycznej czy sonicznej.

    Tymczasem prawidłowa technika szczotkowania wygląda inaczej: każdą szczoteczkę należy ułożyć pod kątem 45 stopni. Stosując szczoteczkę manualną, trzeba następnie wykonywać ruchy wymiatające, od dziąsła w kierunku korony zęba. W przypadku szczoteczek elektrycznych i sonicznych wykonywanie dodatkowych ruchów nie jest konieczne. To na co warto zwrócić uwagę to kształt główki. Końcówki szczoteczek sonicznych są podłużne i nawiązują kształtem do szczoteczek manualnych, podczas gdy końcówki najlepszych szczoteczek elektrycznych są okrągłe. Taki kształt zainspirowany został profesjonalnymi narzędziami dentystycznymi, które są obecne w gabinetach stomatologicznych, dzięki czemu otacza całą powierzchnię zęba, docierając również do przestrzeni międzyzębowych.  

    Czytaj też:

    Nadwrażliwość zębów - przyczyny, objawy, leczenie

    Na czym polega leczenie kanałowe i czy boli?

    Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

    Jak czyścić szczoteczkę soniczną?

    Główkę szczoteczki sonicznej po każdym umyciu trzeba oczyszczać z resztek jedzenia i pasty do zębów - wystarczy przepłukać włosie. Co tydzień-dwa warto też zdjąć główkę z trzonka i przepłukać dolną część główki, górną część trzonka z zaschniętych pozostałości pasty. Po tej czynności należy zarówno główkę, jak i trzonek wytrzeć szmatką. Szczoteczek sonicznych nie można myć w zmywarkach.

    Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej i elektrycznej?

    Zazwyczaj producenci zalecają wymianę końcówek co 3 miesiące, czyli tak, jak w przypadku szczoteczek manualnych. Na pewno należy wymienić główkę, jeśli poszczególne włoski przestaną tworzyć jedną zwartą całość - będą odchylać się na boki, zginać. Mogą tym samym uszkodzić dziąsła i zęby. Niektóre modele szczoteczek mają specjalne wskaźniki zużycia, ułatwiające określenie, kiedy należy wymienić końcówkę. Niektórzy producenci udostępniają także aplikację, która wskazuje konieczność wymiany końcówki.

    Warto wiedzieć

    Ile kosztuje szczoteczka soniczna i elektryczna?

    Za najtańszą i zarazem najprostszą szczoteczkę soniczną zapłacimy około 100 zł. Droższa, wyposażona m.in. w timer, trzy programy pracy, etui podróżne i komplet wymiennych główek to wydatek rzędu 400 zł. Najdroższe modele będą kosztować ponad 1000 zł.

    Szczoteczki elektryczne dostępne są w niższych cenach - podstawowe modele wiodących producentów można kupić już od 40-50 zł. Natomiast droższe modele - z wieloma funkcjami szczotkowania, technologią Bluetooth, dużą skutecznością wybielania zębów i usuwania płytki nazębnej, a także trzema wymiennymi końcówkami, etui podróżnym (będącym także ładowarką) oraz uchwytem na smartfona kosztują około 600 zł.