Suche skórki na twarzy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

2022-07-08 18:02

Suche skórki na twarzy są problemem estetycznym, ale mogą być również objawem choroby skóry. Wystające skórki, których nie da się przykryć makijażem, a także łuszczące się kawałki skóry powinny być sygnałem do zmiany diety i nawyków pielęgnacyjnych. Jednak w poważnych przypadkach pomocna może się okazać jedynie wizyta u lekarza specjalisty. Dowiedz się, jak domowym sposobem uporać się z suchymi skórkami.

Młoda kobieta patrzy w lustro
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak poradzić sobie z suchymi skórkami?
  2. Suche skórki wylecz dietą

Suche skórki na twarzy mogą być objawem choroby. Czasem wyglądają jak złuszczająca się skóra i odstają od twarzy, innym razem będą to suche „placki” o czerwonej barwie albo strupki widoczne tylko pod światłem. Przypadłości, o których może świadczyć ten symptom, to m.in. łuszczyca, egzema i atopowe zapalenie skóry. Jeśli strupki występują razem z uporczywym swędzeniem, mogą być po prostu oznaką uczulenia na produkty kosmetyczne albo materiały.

Na szczęście nie trzeba od razu panikować. U wielu osób suche skórki na twarzy świadczą o odwodnieniu organizmu, zbyt małej ilości tłuszczów nienasyconych w diecie, przesuszeniu spowodowanym pogodą albo klimatyzacją. Dopiero, kiedy nie zadziałają proste sposoby, warto udać się do lekarza dermatologa. Aby określić przyczynę pojawienia się tych zmian skórnych, najpierw odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • czy pijesz wystarczająco dużo wody?
  • czy jesz orzechy i produkty bogate w tłuszcze roślinne?
  • czy odpowiednio nawilżasz skórę?
  • czy nie przesuszasz skóry agresywnymi kosmetykami?
  • czy właściwie chronisz twarz przed czynnikami zewnętrznymi (słońcem, wiatrem, mrozem)?

Jeśli na większość pytań odpowiesz negatywnie, może to świadczyć o konieczności zmiany pewnych przyzwyczajeń: diety, metody pielęgnacji skóry.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Jak poradzić sobie z suchymi skórkami?

Wybór skutecznej broni zależy od tego, który z czynników uważasz za sprawcę problemu. Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych rad. Warto się stosować do wszystkich, żeby w krótkim czasie pozbyć się suchych skórek z twarzy.

  1. Nie myj skóry mydłem na czas leczenia suchych skórek. Zawarte w nim substancje dodatkowo zaognią problem, przez co dłużej będziesz z nim walczyć.
  2. Zrezygnuj ze wszystkich kosmetyków zawierających SLS. Może to być mydło, żel do twarzy, szampon, który podczas mycia spływa na twarz. SLS podobnie jak mydło wysusza skórę, więc odstaw kosmetyk na półkę.
  3. Chlor zawarty w wodzie jest czynnikiem podrażniającym. Zrób przerwę od basenu i zamiast ochlapywania twarzy wodą z kranu, sięgnij po delikatny płyn micelarny.
  4. Nie stosuj kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol. Oprócz działania wysuszającego mogą spowodować, że po niewinnych suchych skórkach zostaną blizny.
  5. Zrób przerwę od podkładu matującego i pudru w miejscach, w których pojawiły się suche skórki. Uważaj też na pozostałe pylące się kosmetyki, np. sypkie cienie do powiek.
  6. Uważaj na produkty z kwasami. Ich dobroczynne działanie na skórę jest niezaprzeczalne, ale nie należy ich stosować na podrażnione miejsca.
  7. Przed rozpoczęciem pielęgnacji zrób delikatny peeling twarzy, żeby złuszczyć skórę. Możesz go powtórzyć po kilku dniach.
  8. Po każdym oczyszczeniu twarzy użyj nawilżającego toniku lub hydrolatu.
  9. Po tonizowaniu sięgnij po silnie nawilżający krem. Jeśli twoja skóra ma tendencję do przetłuszczania się, musisz wybrać coś niekomedogennego. Składniki, które powinny znaleźć się w kremie: masło shea, oliwa z oliwek, wazelina, olej arganowy, betulina, pantenol, kwas hialuronowy, witamina A+E, mocznik, wosk pszczeli, olejek jojoba, olejek różany. Możesz też w czystej postaci bezpośrednio nakładać je na twarz.
  10. Nawilżaj suche miejsca za każdym razem, kiedy krem lub olejek już wsiąknie. Kiedy możesz sobie na to pozwolić, noś go ze sobą w torebce i czystym wacikiem przykładaj do skórek.
  11. Jeśli skórki nie są piekące, możesz wypróbować terapię cytrynową. Wacik namoczony w soku wyciśniętym ze świeżej cytryny przykładaj do twarzy jak kompres.
  12. Wybieraj kosmetyki o prostym składzie. Najważniejsze w tej chwili jest złuszczanie i mocne nawilżenie.

Suche skórki wylecz dietą

Woda i olej lniany – te dwa składniki wystarczą do podjęcia walki z suchymi miejscami na twarzy.

  • Pij ok. 2 litrów wody dziennie (1 litr powinien przypadać na 1000 spożywanych kalorii).
  • Pij do posiłku dwie łyżki oleju lnianego dwa razy dziennie.
  • Ogranicz spożycie alkoholu.

Już po tygodniu codziennego stosowania się do tych rad zauważysz poprawę. Osoby, które więcej uwagi poświęcają swojej diecie, mogą też sięgnąć po inne sprawdzone produkty. Orzechy włoskie, awokado, tłuste ryby, oliwa z oliwek, siemię lniane i olej rzepakowy - te produkty są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, więc poprawią kondycję całej skóry od środka.