Parówki na twarz - jak zrobić? Wady i zalety kąpieli parowych twarzy

2017-02-28 16:10

Kąpiel parowa (parówka) to jeden z etapów wielu zabiegów oczyszczających twarz w gabinecie kosmetycznym. Można ją także stosować w domu jako samodzielny zabieg upiększający. Jakie efekty dają parówki na twarz, kto może je wykonywać i jak to zrobić prawidłowo?

Parówki na twarz - jak zrobić? Wady i zalety kąpieli parowych twarzy
Autor: Thinkstockphotos.com Kąpiel parowa twarzy (parówka) rozpulchnia skórę, otwiera pory i pomaga w oczyszczaniu. Nie jest jednak wskazana przy problemach z pękającymi naczynkami.

Spis treści

  1. Parówki na twarz - korzyści dla skóry
  2. Domowe parówki na twarz krok po kroku
  3. Parówki na twarz - wskazania i przeciwwskazania

Parówka na twarz, czyli popularny zabieg rozpulchniania skóry przy użyciu ciepłej pary jest dobrze znany osobom, które z racji cery tłustej, skłonnej do krostek i zaskórników, często oczyszczają skórę w gabinecie kosmetycznym. Uprzednie rozgrzanie skóry pomaga wtedy skuteczniej pozbyć się zarówno ropnych krost, jak i uciążliwych ciemnych kropek, i zazwyczaj jest jednym z etapów manualnych zabiegów oczyszczania twarzy. Ale ciepłą parą, wzbogaconą ziołowymi dodatkami, można zdziałać dużo, dużo więcej, w dodatku za niewielkie pieniądze i w domowym sposobem.

Parówki na twarz - korzyści dla skóry

Wykonywana regularnie kąpiel parowa twarzy może stać się cennym sprzymierzeńcem dla urody. Czysta ciepła para bez żadnych dodatków pomaga odblokować zaczopowane łojem pory skóry, usuwa z nich zalegające tam zanieczyszczenia i odkaża je, zmniejszając skłonność do zmian zapalnych. Pomaga też poprawić mikrokrążenie, dzięki czemu szara, wyglądająca na zmęczoną cera po takim zabiegu nabiera zdrowszego kolorytu.

Jednak wystarczy dodać do wody odrobinę ziół (najlepiej w postaci naparu), by zwykła parówka stała się zabiegiem pielęgnacyjnym. Rodzaj ziół zależy od efektu, jaki ma być osiągnięty.

  • Podrażnienia i zaczerwienienia przy cerze suchej i wrażliwej złagodzi bratek i rumianek, dodane do wody w równych ilościach.
  • Jeśli cera jest blada, warto zafundować sobie parówkę z dodatkiem wyciągu z pokrzywy lub rozmarynu, które poprawiają ukrwienie.
  • Przy bardzo zanieczyszczonej cerze warto do wody dodać trochę kwiatu lipy lub tymianku pospolitego, bo działają one antyseptycznie, zmniejszając ropne wykwity.
  • Z kolei wyciąg z szałwii dodany do parówki ściągnie rozszerzone pory, a skrzyp polny sprawdzi się, jeśli cera zanadto się błyszczy.
  • Posiadaczki cery przesuszonej zapewne docenią właściwości dzikiej róży, która, dodana do parówki, zmniejszy napięcie i nawilży skórę.

Domowe parówki na twarz krok po kroku

Niezależnie od typu skóry przepis na parówkę zawsze jest taki sam. Do zabiegu nie potrzeba specjalistycznych akcesoriów: wystarczy miska lub płaski garnek, ręcznik i wrząca woda – czysta lub z ziołowymi dodatkami.

  1. Przed parówką należy wykonać demakijaż i nałożyć peeling, który usunie martwy naskórek – w zależności od typu skóry może to być peeling ziarnisty lub enzymatyczny.
  2. Gdy skóra jest już dokładnie oczyszczona, trzeba zagotować wodę, a następnie przelać wrzątek do naczynia i ustawić na stole w taki sposób, by można się było nad nim bez trudu pochylić, zachowując jednocześnie bezpieczną odległość od naczynia (30-40 cm – jeśli będzie mniejsza, gorąca para poparzy skórę).
  3. Nachylamy się nad naczyniem, nakrywając głowę cienkim ręcznikiem tak, by stworzyć nad sobą rodzaj namiotu. Jeśli ciepło jest ciężkie do zniesienia, nadmiar pary można co jakiś czas wypuścić, odchylając poły ręcznika.
  4. W zależności od rodzaju cery parówka może trwać od 2-3 minut (przy skórze wrażliwej, suchej) do maksymalnie 10-15 minut (przy cerze trądzikowej). Potem należy ją zakończyć. Wilgotną od pary skórę trzeba natychmiast osuszyć, przykładając ręcznik (bez pocierania, bo to mogłoby podrażnić skórę), a następnie przetrzeć tonikiem (w przeciwnym razie przez otwarte pory ucieknie wilgoć, a cera się przesuszy), a następnie nałożyć na twarz krem, lub jeszcze lepiej – maseczkę, która da wtedy efekt lepszy, niż zazwyczaj, bo w rozpulchnioną skórę składniki kosmetyku wnikną głębiej.
  5. Po zabiegu przez dłuższy czas twarz będzie rozgrzana i zaczerwieniona, dlatego warto go robić wówczas, gdy nie mamy w planie żadnego wyjścia z domu. Przez godzinę po kąpieli parowej twarzy nie wolno wystawiać na chłodne powietrze.
Warto wiedzieć
  • Jak często stosować parówki na twarz?

Kąpiel parowa twarzy nie jest zabiegiem, który może być wykonywany bez ograniczeń. Częstotliwość zabiegów zależy od typu skóry i problemów, jakie jej doskwierają.

Przy skórze normalnej wystarczy jeden zabieg na 7-10 dni, a jeśli sucha i wrażliwa – jeden na dwa tygodnie. Jednak jeśli skóra jest tłusta, łojotokowa czy trądzikowa, parówkę warto robić dwa, a nawet trzy razy w tygodniu.

Parówki na twarz - wskazania i przeciwwskazania

Kąpiel parową dozwolona jest niemal przy każdym typie cery. Warto stosować ją zwłaszcza, gdy skóra jest tłusta, łojotokowa, bo wtedy parówka będzie cennym zabiegiem pomagającym pozbyć się nadmiaru zanieczyszczeń i regulującym pracę gruczołów łojowych. Z dobrodziejstw tego zabiegu mogą też śmiało korzystać posiadaczki cery normalnej, suchej, a także umiarkowanie wrażliwej.

Nie jest on natomiast zalecany przy cerze bardzo wrażliwej, alergicznej, atopowej, bo może wtedy silnie podrażnić i zaognić zmiany, oraz przy cerze naczynkowej (rozgrzana para może bowiem nadmiernie rozszerzać naczynka i w konsekwencji doprowadzić do trądziku różowatego). Z zabiegów powinny zrezygnować osoby cierpiące na poważne stany zapalne skóry, nadciśnienie tętnicze, jaskrę i miażdżycę tętnic.