Akcesoria do stóp: przegląd najważniejszych gadżetów

2018-06-05 7:00

Akcesoria do stóp przydadzą się każdemu, kto chce zadbać o swoje nogi. A warto to robić, ponieważ stopy to część ciała, o którą troszczymy się najmniej. Jakie akcesoria do stóp warto mieć w domu, aby zapewnić im prawidłową pielęgnację?

Akcesoria do stóp: przegląd najważniejszych
Autor: thinkstockphotos.com Jednym z najpopularniejszych akcesoriów do stóp jest pumeks, jednak może on przenosić drobnoustroje.

Spis treści

  1. Akcesoria do stóp: usuwanie zrogowaciałego naskórka
  2. Sprawdź, jaką masz stopę [WIDEO]
  3. Akcesoria do stóp: masaż stóp
  4. Akcesoria do stóp: na odciski i pęcherze

Akcesoria do stóp przydadzą się każdemu, kto chce zadbać o swoje stopy. To często najbardziej zaniedbana część ciała. A przecież zasługuje na nasza troskę, bo każdego dna dźwiga ciężary, czyli nas. Do tego stopy są narażone na otarcia, odparzenia, działanie potu… Warto więc zapewnić im trochę komfortu i odpowiednio je pielęgnować, by służyły nam jeszcze przez wiele lat.

Codzienna pielęgnacja stóp powinna być naturalnym odruchem, takim jak mycie zębów. Inaczej narazimy je, ukryte przez większość dnia w dusznych butach, na podrażnienia. Pęknięcia na piętach, odciski, otarcia to właśnie skutek niedostatecznej pielęgnacji lub jej braku. Warto wiedzieć, że zaniedbane stopy to przestępstwo nie tylko na estetyce – odciski czy infekcje grzybicze to już dolegliwości, które powinno się leczyć.

Na szczęście dzięki kilku prostym trikom pielęgnacyjnym i higienicznym możemy sprawić, że nasze stopy będą w świetnej kondycji. Musimy mieć do tego odpowiednie akcesoria do stóp oraz kilka minut wolnego czasu.

Czytaj też:

Na czym polega pedicure leczniczy?

Domowe SPA dla stóp i dłoni

Pielęgnacja stóp krok po kroku

Akcesoria do stóp: usuwanie zrogowaciałego naskórka

Największym problemem naszych stóp jest zrogowaciały naskórek i twarde, nieraz pękające pięty. Przyczyną tych dolegliwości jest wspomniany już brak troski, ciągłe noszenie obuwia, które utrudnia dostęp powietrza, ale również anatomia. Nadmierna suchość skóry na stopach spowodowana jest stosunkowo niewielką liczbą gruczołów tłuszczowych.

Aby mieć miękkie i gładkie stopy warto stosować kąpiele, maski czy peelingi. Przydatne są również specjalne akcesoria, które pomogą usunąć martwy naskórek.

Pumeks

To znane od lat narzędzie do wygładzania skóry na stopach, obecnie jednak odradzane ze względów higienicznych. Pumeks naturalny lub syntetyczny ma porowatą powierzchnię, w której mogą rozwijać się drobnoustroje.

Jeżeli jesteśmy przyzwyczajenie do usuwania martwego naskórka pumeksem, dbajmy o jego czystość i dezynfekujmy go regularnie. Podstawową zasadą używania pumeksu jest stosowanie go nie częściej niż raz w tygodniu. Inaczej usuwany naskórek będzie narastał i rogowaciał intensywniej, co zwiększy, a nie usunie problem.

Tarka

To przyrząd, który podobnie jak pumeks służy do usuwania zrogowaciałego i twardego naskórka np. na piętach u paluchach. Tarki mogą być wykonane z metalu lub papieru ściernego. Tarki metalowe są trwalsze, ale i agresywniejsze wobec skóry.

Te pokryte papierem są delikatniejsze i służą nie tylko usuwaniu martwego naskórka, ale i wygładzaniu skóry. Dlatego są zwykle dwustronne – grubo i drobno ziarniste. Częstotliwość ich stosowania jest podobna jak w przypadku pumeksu.

Gąbka-tarka

Działa podobnie jak zwykła tarki, jest jednak łatwiejsza w użyciu. Ponieważ jest elastyczna, łatwo ściera naskórek w miejscach trudno dostępnych, np. pod palcami. Nie podrażnia skóry i można ją stosować zarówno na suchą, jak i mokrą skórę.

Ścinak do pięt

To akcesorium do stóp wyposażone w niewielką żyletkę. Służy do ścinania twardego naskórka, głównie z pięt. Korzystanie z tego urządzenia wymaga wprawy, łatwo bowiem uszkodzić skórę. Najlepiej używać ścinaka po dokładnym wymoczeniu stóp. Narzędzie trzeba często dezynfekować, konieczne jest też regularna wymiana żyletek.

Pilnik elektryczny

Nowoczesne akcesorium ułatwiające ścieranie i wygładzanie stóp. Pilnik dzięki bateriom wykonuje pracę za nas – obrotowe części akcesoria dokładnie ścierają zrogowaciałe miejsca na stopach w tempie wybranym przez ciebie. Elektryczne pilniki mają zazwyczaj dwie-trzy prędkości, dzięki czemu są skuteczne zarówno w trakcie wygładzania mniejszych, jak i usuwania większych stwardnień.

Sprawdź, jaką masz stopę [WIDEO]

Akcesoria do stóp: masaż stóp

Aby odciążyć stopy i zapewnić im odrobinę relaksu warto od czasu do czasu je wymasować. Masaż stóp jest zalecany również w celach leczniczych osobom z problemami reumatologicznymi czy zwyrodnieniowymi. Stymuluje receptory znajdujące się na stopach, pobudza krążenie, obniża też napięcie mięśniowe, co ułatwia odprężenie zmęczonym stopom.

Masażer drewniany

To po prostu ruchome drewniane wałki o różnej fakturze, z mniejszymi lub większymi wypustkami. Wystarczy oprzeć na nich stopy i powoli przesuwać w przód i w tył. Profilaktycznie masaż można wykonywać kilka razy dziennie przez 5-20 minut, a także zawsze, gdy czujemy, że bolą nas stopy po męczącym dniu.

Masażer elektryczny

Przynosi ulgę stopom zmęczonym całodniową aktywnością nie tylko dzięki masażowi, ale również dzięki kąpieli. Urządzenie ma wmontowane rolki masujące z wypustkami. Niektóre modele wyposażone są również w funkcje masażu bąbelkowego, wibrowania czy pobudzania krążenia za pomocą promieniowania podczerwonego. Masażer jest stabilny i bezpieczny.

Mata do akupresury

Akupresura to metoda pobudzania i stymulacji receptorów. Badania pokazują, że na stopach jest ich bardzo wiele, a uciskanie ich uśmierza ból, zmniejsza dolegliwości chorobowe (łagodzi ból pleców i głowy oraz wzmacnia system odpornościowy) i poprawia samopoczucie. Maty do akupresury to gumowe lub plastikowe dywaniki z wypustkami. Stąpanie po nich masuje i stymuluje mięśnie stóp.

Podnóżek odświeżający

Problemem wielu osób są obrzęki stóp spowodowane długotrwałym staniem lub siedzenie, a także nadwagą czy innymi dolegliwościami, które utrudniają odpływ krwi z nóg. Aby uniknąć opuchlizny stóp np. w pracy, warto trzymać je wyżej, np. na podnóżku. Podnóżek odświeżający ma otwory wentylacyjne zapewniające dostęp powietrza do stóp oraz regulację wysokości i kąta oparcia. Takie podnóżki przydają się osobom spędzającym długie godziny za biurkiem.

Akcesoria do stóp: na odciski i pęcherze

Skóra stopy, czyli podeszwa jest znacznie grubsza od skóry na innych częściach ciała. Regularny ucisk czy tarcie niewygodnego buta powoduje, że grubieje ona jeszcze bardziej i tworzą się w niej odciski. Aby pozbyć się bolesnych zmian, warto stosować specjalne plastry lub wkładki. Plastry pomogą również w gojeniu się otarć spowodowanych noszeniem niewygodnych butów, a specjalne nakładki – osłonią skórę zapobiegając otarciom.

Plastry na odciski

To ogólnie dostępne akcesoria, które kupić można w aptece lub drogerii. Plastry na odciski są wykonane z miękkiej pianki lub innego tworzywa i mają zazwyczaj otwór w środku, który otacza odcisk i zapobiega bezpośredniemu uciskaniu go przez but. Dzięki temu nagniotek nie powiększa się. Niektóre plastry mają również działanie zmiękczające, dzięki np. nasączeniu kwasem salicylowym, dlatego ułatwiają usunięcie odcisków.

Plastry na pęcherze

Niewygodne buty ocierają skórę stóp i powodują rozdzielenia jej warstw. Powstaje wówczas pęcherz wypełniony płynem surowiczym. Pęcherzy nie wolno przebijać. Aby szybko zniknął lub aby miejsce po nim się zagoiło, trzeba zakleić je plastrem, który zakrywa i osusza ranę i przyspiesza regenerację naskórka. Taki plaster chroni też podrażnione miejsce przed kolejnymi urazami.

Silikonowe nakładki

Zapobieganiu otarciom służą różnego rodzaju nakładki silikonowe, które chronią skórę w miejscach najbardziej narażonych – na piętach i palcach. Poduszeczki żelowe można przykleić do obuwia, dzięki czemu stanowią warstwę ochronną między ciałem a obuwiem. Niektóre nakładki silikonowe zapobiegają też przesuwaniu się stopy w bucie, co może być powodem powstawania otarć.

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.