Korektor do twarzy: jaki wybrać i jak go nakładać?

2018-12-13 13:33

Korektor do twarzy pozostawia cerę gładką i nieskazitelną. Jest również dobrą bazą pod podkład i cienie do powiek. Korektor może jednak szpecić i uwydatniać niedoskonałości cery, gdy jego kolor i formuła są nieodpowiednio dobrane. Podpowiadamy, jaki korektor do twarzy wybrać - jak go dobrać do rodzaju cery i jej potrzeb. Dowiedz się również, jak nakładać korektor do twarzy. 

Korektor do twarzy. Jak ukryć niedoskonałości cery?
Autor: Thinkstockphotos.com Dobry korektor w odpowiednim kolorze przykryje nie tylko pryszcze i zmiany skórne, ale także przebarwienia i cienie pod oczami.

Spis treści

  1. Korektor do twarzy: jaki wybrać?
  2. Korektor do twarzy: jak nakładać?

Korektor do twarzy to kosmetyk, który służy to tuszowania cieni pod oczami, popękanych naczynek, rumienia, przebarwień oraz wyprysków. Sztuką jest jednak dobranie kosmetyku o odpowiedniej formule - lekkiej i małym kryciu pod oczy lub bardziej kremowej i kryjącej do twarzy. Istotny jest również wybór właściwego koloru. Oprócz korektora dobranego pod kolor podkładu, istnieją również korektory kolorowe, które mają za zadanie neutralizować kolor zaczerwienień i sińców.

Korektor może służyć do poprawiania drobnych błędów w makijażu, podkreślić linię brwi i ust, wyrównać eyeliner i poprawić nieprecyzyjnie nałożony bronzer.

Korektor do twarzy: jaki wybrać?

Cielisty to odcień uniwersalny, doskonały np. na głębsze bruzdy i zmarszczki; różowy rozświetli zmęczoną, szarą skórę; zielony "gasi" czerwień, więc ukryje popękane naczynka; żółty zamaskuje sińce pod oczami. Jeśli masz cerę tłustą i skłonną do wyprysków, twoim sojusznikiem będzie korektor antybakteryjny, wzbogacony np. kwasem salicylowym czy olejkiem z drzewa herbacianego.

Metoda nakładania korektora zależy głównie od jego konsystencji. Można przyjąć, że korektor w sztyfcie lub kredce lepiej wtopi się w skórę, jeśli nałoży się go przed podkładem, ale nie jest to regułą. Ważne, by korektor, którego używasz pod podkład, był od niego o ton jaśniejszy, wtedy fluid ładnie wyrówna koloryt.

Rodzaje korektorów

W zależności od tego, jakie niedoskonałości chcemy zatuszować, powinnyśmy wybrać albo korektor o lekkiej albo o kryjącej formule. Korektory o wysokim stopniu krycia nie mają lekkiej formuły i zawsze będą widoczne na skórze. Kosmetyki lekkie zapewniają mniejsze krycie, jednak mogą być aplikowane na delikatną skórę wokół oczu.

  • Korektor w sztyfcie jest kryjący i silnie napigmentowany. Służy do krycia blizn i przebarwień, czyli powinien być stosowany punktowo. Nie używa się go pod oczy, chyba że ma kremową konsystencję i nie osadza się w zmarszczkach.
  • Korektor w kremie mocno kryje, zawiera substancje nawilżające i nie jest tak gęsty jak korektor w sztyfcie. Może być również stosowany pod oczy. Należy używać jak najmniejszej ilości produktu, ponieważ korektor może odznaczać się na skórze.
  • Korektor w kredce jest przeznaczony do punktowego maskowania pękniętych naczynek i wyprysków. Może być stosowany do poprawienia makijażu brwi, oczu i ust.
  • Korektor w kompakcie, ze względu na suchą konsystencję, może być stosowany do maskowania wyprysków. Używa się go również do tuszowania zmian pigmentacyjnych.
  • Korektor w płynie jest lżejszy i zapewnia mniejsze krycie niż opisane wcześniej kosmetyki. Nie osadzi się w zmarszczkach i może być aplikowany pod oczy. Jest rekomendowany również dla posiadaczy cery suchej i cery dojrzałej.
  • Korektor z aplikatorem ma lekką i płynną konsystencję, wysycha na skórze i delikatnie kryje. Może być stosowany pod oczy, nie zatuszuje jednak niedoskonałości skóry. Może być aplikowany na podkład w miejsca wymagające rozświetlenia.
  • Korektor rozświetlający zazwyczaj ma płynną, kremową konsystencję i jest sprzedawany w pojemniku z pędzelkiem. Zawiera odbijające światło pigmenty. Nie należy nakładać go na wypryski, jednak doskonale nadaje się do rozjaśnienia cieni pod oczami.
  • Korektor antybakteryjny zawiera mieszankę substancji, które wysuszają i obkurczają wypryski, działając zarazem kryjąco. Nie powinno się stosować go pod oczy.

Odcień korektora

Kolor korektora najprościej dobrać pod kolor podkładu. Kolor o ton jaśniejszy zapewni krycie oraz rozjaśni wybrane partie twarzy. Należy jednak pamiętać, ze jaśniejsze miejsca twarzy przyciągają wzrok, dlatego kolorem jaśniejszym niż kolor podkładu nie powinno się pokrywać wyprysków.

Wybór kolorowego korektora związany jest ze schematem kolorów przeciwstawnych. Zgodnie z nim, zmiany skórne w kolorze czerwonym neutralizujemy korektorem w kolorze zielonym, zasinienia w kolorze niebieskim za pomocą pomarańczowego, zaś kolor fioletowy- żółtym. Podobnie, jeżeli zmiany na twarzy mają zielonkawy odcień, możemy zastosować kosmetyk w ciepłym odcieniu koloru czerwonego.

  • Zielony i oliwkowy kolor korektora jest przeznaczony dla osób, które mają popękane naczynka i rumień. Zielony kolor nałożony bezpośrednio na zaczerwienione miejsca zmniejszy ich widoczność.
  • Żółty korektor powinien różnić się tylko o jeden ton od koloru podkładu. Służy do maskowania fioletowych cieni i sińców pod oczami. Według niektórych makijażystów z powodzeniem może zastępować korektor zielony i być stosowany na naczynka, rumienie i świeże blizny.
  • Brzoskwiniowy lub łososiowy korektor niweluje odcień niebieski i fioletowy pojawiający się w cieniach pod oczami. Jest rekomendowany dla osób z jasną karnacją i mocnym zasinieniem.
  • Czerwony kolor korektora jest przeznaczony do redukowania cieni pod oczami u osób z ciemną karnacją lub silnymi przebarwieniami.

Korektor do twarzy: jak nakładać?

Przed nałożeniem korektora zastosuj krem nawilżający i podkład. Zmiany, które wymagają dodatkowego maskowania korektorem, będą widoczne po nałożeniu pierwszej warstwy makijażu. Korektor nałóż na opuszek palca serdecznego lub środkowego i wklepuj w problematyczne miejsca. Korektor można również nakładać za pomocą delikatnego pędzla, którym rozprowadzisz produkt po twarzy, wykonując koliste ruchy. Pamiętaj, że im mniej produktu, tym lepiej. Na koniec utrwal całość za pomocą sypkiego pudru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza