Jaki MAKIJAŻ dla wrażliwych oczu?

2017-07-11 13:47

Oczy i ich okolice są naturalnie wrażliwe. Są jednak osoby, które w wyjątkowy sposób cierpią z powodu drażliwych oczu. Muszą często rezygnować z makijażu tych okolic w obawie przed reakcją alergiczną. Wystarczy jednak zrezygnować z kolorowych cieni, wodoodpornych tuszy do rzęs lub kosmetyków zapachowych, by cieszyć się pięknym makijażem oczu. Dowiedz się, jakie kosmetyki wybierać i na co zwrócić uwagę wykonując makijaż wrażliwych oczu.

Jaki MAKIJAŻ dla wrażliwych oczu?
Autor: Thinkstockphotos.com Jeśli robiąc makijaż, po kilkakrotnym użyciu nowego tuszu odczuwasz dyskomfort, zrezygnuj z niego i poszukaj w sklepach preparatów hipoalergicznych.

Spis treści

  1. Makijaż dla wrażliwych oczu - kosmetyki bezpieczne
  2. Makijaż dla wrażliwych oczu - kosmetyki hipoalergiczne
  3. Makijaż dla wrażliwych oczu - postaw na matowe cienie
  4. Makijaż oczu i szkła kontaktowe
  5. Makijaż dla wrażliwych oczu - tusze dla alergików
  6. Makijaż dla wrażliwych oczu - akcesoria do makijażu
  7. Jak zmywać makijaż?
  8. Jak łagodzić podrażnienia oczu?

Makijaż dla wrażliwych oczu to prawdziwe wyzwanie. Tusze, cienie i konturówki mają w sobie cały zestaw sztucznych pigmentów - tlenek chromu zawarty w kosmetykach o zielonym kolorze, karmin używany do produkcji cieni fioletowych i różowych czy zanieczyszczony niklem tlenek żelaza będący składnikiem kosmetyków w kolorze brązowym. Uczulają też substancje naturalne, np. pigmenty na bazie kalafonii, laka czy pochodne związków węglowych. Bywa, że wyprysk kontaktowy i opuchliznę powoduje lanolina stosowana często jako podłoże do produkcji tuszów i cieni.

Jeśli oczy są w bardzo złym stanie - masz np. zapalenie spojówek czy właśnie leczysz podrażnienie po tuszu, który wywołał alergię – zapomnij o makijażu. Na górnej powiece, tuż pod brwią, namaluj kropkę różu w kolorze brzoskwini lub różowym, rozetrzyj ją palcem. Taki zabieg uwydatnia kolor tęczówki. Możesz też na łuki brwiowe nałożyć jasny cień do powiek – wspaniale ''otwiera'' oczy, optycznie je powiększa.

Makijaż dla wrażliwych oczu - kosmetyki bezpieczne

Jeśli robiąc makijaż przy użyciu nowego tuszu odczuwasz dyskomfort, zrezygnuj z niego. Oczy raczej nie przyzwyczają się do nowego kosmetyku i dolegliwości mogą się nasilić. Gdy problem powtarza się z kolejnymi kosmetykami, poszukaj w sklepach preparatów hipoalergicznych. Na ich opakowaniu znajduje się informacja, że są przeznaczone do oczu wrażliwych i dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Staraj się również wykonywać delikatny makijaż, który omija samo oko. Nie rób kresek we wnętrzu powieki, nie tuszuj zbyt mocno rzęs, nie aplikuj tuszu i kredki w kąciku oka - dzięki temu możesz uniknąć przykrych reakcji alergicznych i podrażnienia.

Wypróbuj kosmetyki mineralne, które mają zaledwie 3 składniki, są hipoalergiczne.

Makijaż dla wrażliwych oczu - kosmetyki hipoalergiczne

Kosmetyki hipoalergiczne znajdziesz w różnych kolorach. Staraj się jednak unikać ostrych odcieni różu, czerwieni i fioletu - powstają z połączenia kilku barwników, co zwiększa ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej. Najbardziej niebezpieczny jest barwnik zielony, dlatego obecnie raczej nie używa się go w produkcji kosmetyków do wrażliwych oczu. Wchodzące w skład kosmetyków hipoalergicznych pigmenty są dokładnie oczyszczone (np. tlenek żelaza nie zawiera niklu) lub ''ubrane'' w osłonki, które zmniejszają możliwość podrażnienia.

Liczba składników w kosmetykach hipoalergicznych jest ograniczona do minimum, bo im więcej substancji, tym większe prawdopodobieństwo, że któraś z nich podrażni oko. Zawierają substancje lekko łagodzące podrażnienia, np. wodę termalną czy d-panthenol. Jak inne preparaty, kosmetyki hipoalergiczne muszą mieć konserwanty, które chronią kosmetyk przed bakteriami, grzybami i pleśnią.

Makijaż dla wrażliwych oczu - postaw na matowe cienie

Cząsteczki, z których składają się hipoalergiczne cienie i tusze, muszą być podczas produkcji jak najbardziej rozdrobnione, by dokładnie przylegać, nie wpadać do oczu i nie zbijać się. Duże cząsteczki o nieregularnym kształcie mogą też być przyczyną mechanicznych mikrourazów. Dlatego unikaj kosmetyków, które zawierają masę perłową. Najczęściej można ją spotkać w błyszczących cieniach do powiek. Wchodzące w jej skład perłowe opiłki są powodem uszkodzeń skóry, a także spojówek, gdy dostaną się do oka.

Ważne

Makijaż oczu i szkła kontaktowe

  • nakładaj makijaż po ich założeniu i zmywaj po wyjęciu,
  • stosuj kosmetyki hipoalergiczne,
  • nie używaj sypkich cieni do powiek, bo ich drobinki mogą dostać się pod soczewkę; najlepsze będą cienie o konsystencji kremu; nie mogą jednak zawierać masy perłowej,
  • nie maluj kresek na wewnętrznej stronie dolnej powieki, bo kosmetyk może spłynąć pod soczewkę,
  • do demakijażu stosuj płyny beztłuszczowe,
  • w razie jakichkolwiek podrażnień wyjmij soczewki i zmyj makijaż..

Makijaż dla wrażliwych oczu - tusze dla alergików

Możesz stosować tusze pogrubiające i podkręcające rzęsy, pod warunkiem, że się nie osypują, najlepiej też, by miały naturalne pH łez. Wyrzuć natomiast maskary wodoodporne, bo zawierają bardzo silne substancje utrwalające. Dobrym rozwiązaniem może się okazać henna. Zabieg nie zmieni co prawda objętości rzęs, ale powiększy oko i doda mu wyrazistości. Wcześniej poproś jednak, kosmetyczkę, by za uchem przeprowadziła test uczuleniowy. Jeśli henna podrażni skórę, z następnych zabiegów będzie trzeba zrezygnować

Makijaż dla wrażliwych oczu - akcesoria do makijażu

Zrezygnuj z używania aplikatora dołączonego do opakowania cieni do powiek. Jest mały i poręczny, ale szorstka gąbka mocno podrażni skórę wokół oczu tworząc zaczerwienienia. W drogeriach nie znajdziesz półki z aplikatorami do oczu wrażliwych, ale rozejrzyj się wśród artykułów firm, które produkują hipoalergiczne kosmetyki kolorowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oferowane przez nie akcesoria do malowania będą wykonane z miękkich i delikatnych tworzyw.

Możesz również korzystać z miękkiego pędzelka, gąbeczki typu beauty blender, rozcierać cień palcem lub zwilżonym patyczkiem kosmetycznym. Jeśli wybierzesz cienie kremowe, aplikację możesz wykonać palcami lub cienkim pędzelkiem.

Jak zmywać makijaż?

Makijaż wrażliwych oczu najlepiej zmywać preparatami bezzapachowymi i beztłuszczowymi o pH łez, zawierającymi łagodzącą wodę termalną, wykonując jak najmniejszą liczbę ruchów, by nie drażnić dodatkowo oczu:

  1. nasączony płynem wacik przyłóż do zamkniętej górnej powieki, chwilę potrzymaj i delikatnie przesuń w dół.
  2. Przyłóż nowy wacik do dolnej powieki i odczekaj chwilę.
  3. Ponownie przyłóż nasączony wacik do górnej powieki i delikatnie przesuń, by zmyć resztki makijażu. Powtarzaj czynność delikatnie, aż do całkowitego usunięcia makijażu.
Zrób to koniecznie

Jak łagodzić podrażnienia oczu?

  • Zmyj makijaż łagodnym płynem. Nie pocieraj oczu.
  • Do worka spojówkowego zaaplikuj krople ze świetlikiem.
  • Na opuchnięte powieki stosuj chłodne okłady: z wody termalnej, herbaty lub rumianku. Posmaruj okolice oczu kremem łagodzącym podrażnienia.
  • Jeśli domowe sposoby nie pomagają, zaczerwienienie, łzawienie czy opuchlizna nie ustępują, zgłoś się do lekarza.
miesięcznik "Zdrowie"